اطلاعات مفید برای درمان پست دندان post core

پست و کور دندان چیست ؟

هنگامی که پس از عصب کشی مقدار زیادی از تاج دندان از بین می رود، برای ترمیم دندان باید از روکشی به نام پست و کور  (post & core) استفاده شود .

روش کار :

از ریشه دندان یک قالب تهیه می شود و به لابراتوار ارسال می شود تا وسیله ی پست ( post ) توسط لابراتوار ساخته شود .

جلسه بعد؛ پست به داخل ریشه دندان چسب زده می شود و یک تاج مصنوعی که به آن کور ( core ) گفته می شود به دندان بیمار می چسبانند، در نهایت قالبگیری شده و روکش تهیه می شود .

دندانهايی كه به شدت از بين رفته‌اند و فقط ريشه آنها سالم مانده است را می توان با اين روش بازسازی و نهایتا روكش كرد. «پست و كور دندان» در واقع يك تاج دندان فلزی با يك انتهای ميله‌ای شكل است كه با قالبگيری از دندان باقی مانده و ريشه آن ساخته می شود. سپس اين تاج جايگزين تاج از دست رفته دندان شده (Core) و انتهای ميله مانند آن (post) داخل ريشه دندان قرار گرفته، چسبانده می شود. در نهايت روی اين مجموعه را يك روكش می پوشاند تا شكل  و ظاهر دندان بازسازی شود.

پست و کور دندان

1. پست دندان :

در دندانهاييكه به شدت تخريب شده يا شكسته‌اند و از تاج دندان فقط 2-1میلیمتر باقی مانده است از “پست”كه يك ميله از جنس‌های مختلف است و در ريشه دندان فرو می رود و می چسبد استفاده شده، تاج دندان را روی آن بازسازی می كنند. در حقيقت چون از تاج دندان مقدار خيلی كمی باقی مانده است ديگر هيچ ترميم يا روكشی روی آن گير نمی كند و كنده می شود.

بنابراين برای تأمين گير روكش يا ماده ترميمی تاج دندان؛ از اين ميله كه محكم داخل ريشه چسبيده و امتداد آن در حد 3-2 میلیمتر بيرون آمده استفاده می شود. انواع مختلفی داردمانند پست های پیش ساخته (پین داخل کانال دندان)، فایبر پست و پست های ریختگی که در تصاویر بالا نوع ریختگی نشان داده شده است. لازم به ذكر است دندانی كه نيازمند قراردادن “پست “در آن است حتماً بايد درمان ريشه (عصب كشی) شده باشد.

پس از اتمام درمان عصب ‌کشی و بازسازی تاج دندان ممکن است دندانپزشک استفاده از روکش دندان را به شما توصیه کند. در برخی موارد نیز ممکن است پیش از روکش کردن دندان نیاز به پست و کور داشته باشید. در اینجا با پست و کور و روش انجام آن بیشتر آشنا می‌شوید.

آیا همیشه به پست یا پین نیاز است؟

به ‌طور کلی اگر بیش از نیمی از تاج طبیعی دندان (بخش سفید رنگ دندان که بالای سطح لثه قرار دارد) از بین رفته باشد، پین یا پست برای کمک به اتصال تاج بازسازی شده به دندان لازم است.

اگر بیش از نیمی از تاج دندان هنوز باقی مانده باشد، احتمالاً خود بیلداپ کافی بوده و نیازی به پست یا پین نیست.

توجه داشته باشید که پین یا پست نقشی در استحکام و تقویت دندان ایفا نمی‌کند. بلکه برعکس، تحقیقات نشان داده‌ اند ممکن است ریشه دندان تضعیف شده و خطر شکستگی آن بیشتر شود.

با این حال این به این معنی نیست که استفاده از پین خوب نیست بلکه میله را باید تنها به عنوان نگهدارنده و متصل کننده ماده بازسازی کننده به دندان در نظر گرفت. بنابراین اگر ساختار طبیعی دندان به اندازه کافی باشد، نیازی به استفاده از پین وجود ندارد.

 • در صورتی که پین استفاده شود:

ابتدا دندانپزشک با استفاده از دریل دندانپزشکی، فضای مناسبی برای میله ایجاد می‌کند. این سوراخ معمولاً داخل یکی از مجاری ریشه دندان واقع شده است که در مرحله مهر و موم کردن دندان در عصب‌ کشی پر شده است. ابعاد پین کاملاً مطابق با سوراخ ایجاد شده در دندان است. پین در سوراخ قرار گرفته و با باندینگ یا چسب مخصوص در جای خود محکم می‌شود. پس از این که پین محکم شد، ترمیم دندانی بر روی انتهای بیرون زده میله قرار می‌گیرد.

2. کور دندان

گاهی اوقات به علت ترک ‌خوردگی، پوسیدگی گسترده، جدا شدن پرشدگی دندان و یا ایجاد سوراخ دسترسی به پالپ، بخش زیادی از ساختار دندان از بین می‌رود. در چنین شرایطی کور بیلداپ استفاده می‌شود. core build up به عملی گفته می‌شود که در آن دندان‌پزشک ساختار از دست رفته دندان را با یکی از مواد ترمیمی مناسب بازسازی می کند تا دندان آماده دریافت روکش شود (شکل بالا). با انجام این کار فونداسیون مناسبی برای پشتیبانی روکش ایجاد می‌شود.

کور از چه موادی ساخته می شود؟

کور را می‌توان از انواع ماده ترمیم دندان پزشکی ماندگار ساخت. در بیشتر موارد برای ساخت core از آمالگام (مواد نقره ‌ای رنگی که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود) یا کامپوزیت ( مواد سفید رنگی که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود) استفاده می‌شود.

کارکرد کور چیست؟

ثبات روکش، به ساختار دندان که در زیر آن قرار گرفته است، بستگی دارد. در صورتی که بخش بسیار کمی از ساختار دندان باقی مانده باشد، روکش در صورت وارد آمدن فشار به خصوص از سمت پهلو به راحتی از جای خود جدا می‌شود. در چنین شرایطی با بازسازی دندان به کمک کور بیلداپ می‌توان ساختار دندان را به ابعاد اولیه آن نزدیک‌ تر کرد. به این صورت ثبات و اتصال روکش تا حد چشمگیری بهبود می‌یابد بنابراین طول عمر ترمیم به حداکثر می‌رسد.

نکاتی راجع به روکش دندان:

برای ساخت روکش بای وضعیت دندان به طور کامل بررسی شود،از جمله: موقعیت دندان در فک ، سلامت کامل لثه ها ، طول ریشه دندان ، نبودن کیست در اطراف ریشه ، وضعیت فک مقابل .

اگر دندان از هر نظر سالم بود میتوان برای ساختن روکش اقدامات لازم را انجام داد.

 • قبل از گذاشتن روکش حتما باید ریشه دندان به طور کامل بررسی شود تا اگر نیاز به عصب کشی دارد توسط دندانپزشک انجام شود.
  اگر میزان پوسیدگی تاج زیاد باشد و دندان تا نزدیک لثه یا زیر آن خراب شده باشد باید جراحی لثه انجام شود. در جراحی لثه مقداری از نسج لثه و استخوان اطراف لثه حذف می شود تا برای گذاشتن روکش حجم کافی وجود داشته باشد . در ادامه تمام پوسیدگی های دندان توسط دندانپزشک از بین می رود و سپس با کامپوزیت یا آمالگام ترمیم و آماده قالبگیری می شود .
 • دندانی که روکش روی آن قرار می گیرد باید به طور خاصی تراش داده شود که نسج دندان آن حذف شود تا فضای کافی برای قالبگیری دندان وجود داشته باشد .
 • باید به رنگ روکش هم توجه کرد و حتی از بیمار هم راجع به رنگ آن سوال می شود تا مورد رضایت وی باشد .
 • اگر روکش بلند بود حتما باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید زیرا باعث فشار آوردن به مفصل فکی می شود .
 • اگر بعد از روکش در کنار لثه حلقه سیاه رنگی مشاهده کردین کاملا طبیعی است و روکش هایی که لایه زیرین آن ها از فلز و پوشش رویی از چینی است دچار همچین حالتی می شوند و جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد .
 • روکش محافظی برای دندان نیست، بعد از روکش، دندان شما نیاز به بهداشت و مراقبت بیشتری دارد .
 • در صورت لق شدن روکش حتما به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا از خراب شدن دندان زیر روکش پیشگیری کنید .

راهنما : انواع روکش دندان را اینجا بخوانید.

انواع پست و کور  دندانپزشکی

در کل به 4 دسته تقسیم می شوند .

 1. پست و کور ریختگی

 2. پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی

 3. پست تیتانیوم و کور کامپوزیتی

 4. پست استنلس استیل پیشنهادی و کور کامپوزیتی

مقاومت در شکست در روش پست و کور ریختگی نسبت به روش های دیگر بالاتر بوده و بعد از آن پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی از مقاومت بالایی برخوردار است .

در نتیجه گروه 1 و 2 نسبت به 3 و 4 از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند و نتایج بهتری را به ما نشان خواهند داد .

پست ها معمولاَ از جنس فلزی مانند : تیتانیوم ، استیل و یا فلزات ریختگی تهیه می شوند . اما این روزها برای درمان معمولاَ از نوع غیر فلزی آن استفاده می شود .

مزایای پست غیرفلزی نبست به پست فلزی :

از آنجا که انواع غیر فلزی دارای انعطاف پذیری بالایی هستند و در برابر فشارهایی که به دندان وارد می شود مقاوم ترند و دوام ریشه را در مقابل فشارها افزایش می دهند .

رنگ پست های غیرفلزی شفاف و سفید است و از نظر زیبایی نسبت به پست غیرفلزی کاربردی تر هستند.

معایب پست غیر فلزی نسبت به پست فلزی :

چسباندن پست غیر فلزی بسیار حساس است و پست های فلزی بسیار محکم ترند و چسباندن آن ها راحت تر است .

1. پست و کور پیش ساخته یا ریختگی :

برای گذاشتن پست و کور روی دندان باید از یکی از انواع ریختگی یا پیش ساخته استفاده شود . پست و کور ریختگی منحصراَ برای دندان خود فرد و در لابراتوار ساخته می شود که طی دو جلسه درمان انجام می شود و پر هزینه است. اما پست پیش ساخته طی 1 جلسه انجام می شود و هزینه کمتری دارد .

سوالات متدوال در مورد پست و کور دندان

1. دندانی که با پست و کور ترمیم می شود چند سال عمر می کند ؟

اگر روکش آسیب ببیند برای خود دندان اتفاقی نمی افتد و دندان از بین نمی رود . اما اگر پست و کور آسیب ببیند باید دندان کشیده شود . عمر مفید دندان ترمیم شده با پست و کور 13 سال می باشد (شاید هم بیشتر) که این بستگی به شرایط ابتدایی ساختمان دندان دارد .

2. آیا می توان از کور هم به تنهایی استفاده کرد ؟

در مواردی که نیمی از تاج دندان باقی مانده باشد می توان به تنهایی از کور استفاده کرد اما اگر بیش از نیمی از تاج دندان از بین برود باید از پست هم استفاده کرد و کور به تنهایی پاسخگوی دندان نمی باشد .

از آنجا که پست در استحکام دندان نقشی ندارد و دندان را ضعیف کرده و آن را در معرض شکستگی قرار می دهد بهتر است که به عنوان تقویت نگه داشتن کور روی دندان استفاده شود که اگر ساختار دندان باقی مانده باشد بهتر است که از پست به هیچ عنوان استفاده نشود .

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد، سوالات خود در خصوص این روش درمان را در ادامه از طریق بخش نظرات بپرسید.

لینک های مرتبط

54 thoughts on “بازسازی دندان با پست و کور

 1. علی :

  سلام دندان اسیاب بنده بعد از جراحی لثه پست و کور شده، بود ولی بعد از دوسال امروز در بین غدا خوردن افتاد .چکار باید کرد ایا قابل ترمیم است ییعنی پست کور جدید یا باید ایمپلنت یا کار دیگری

  • drsdghnjdadmin :

   سلام
   نمیشه بدون دیدن دندان و عکس رادیوگرافی نظر داد.ولی اگر قابل درمان نباشه باید کشیده بشه و بعد از 2 ماه با ایمپلنت جایگزین بشه.

 2. مهدیس شعبانی :

  حدودا دو ماه پیش دندانم را پست و کور و سپس روکش کردم، اما در حین کار لثه ام قرمز شد و بعد از گذشت 2ماه از بین نرفته و کمی هم التهاب دارد. آیا این امر طبیعی است ؟

  • drsdghnjdadmin :

   سلام
   خیر طبیعی نیست.احتمالا لبه ی روکش به لثه فشار می آورد.اگر زیاد باشه فقط راهش اینه که روکش عوض بشه.

 3. غلامحسن معنوی دادخواه :

  با سلام، تصمیم دارم آچار مخصوص بستن پین داخل فک را بسازم. اگر جنس پین دندان و آنالیز موادی که پین از آن ساخته میشود را بدانم، پین هم خواهم ساخت.

  • drsdghnjdadmin :

   سلام
   اگر منظورتون از پیچ داخل فک ، پیچهای جراحی فک یا ایمپلنتهای دندانی است ، جنسش تیتانیوم گرید5 هست.
   ولی اگر منظورتون پین داخل دندان است جنسش استیل یا برنج است.

 4. فریبا :

  سلام. من قصد ارتودنسی دارم. ولی دندان 6 در حال حاضر آسیب دیده و باید پست انجام بشه .آیا بعداز پست وکور میشه ارتودنسی انجام داد؟

 5. مهری :

  سلام حدود سه ماه پیش دندان چهارم بالای که داخلش پین بود شکست که دندانپزشک اونو پست وروکش کرد اما از قبل از روکش فک پایینم خیلی سفت میشه طوری که اگر مایعات بخورم لبم وفکم میلرزه به نظرتون مشکل از کجاست

  • drsdghnjdadmin :

   سلام
   نوع مشکلتون به مفصل فک و سیستم عصبی-عضلانی صورت مربوط میشه.باید معاینه بشه ولی بعضی وقتها به دلیل باز نگه داشتن طولانی حین درمانهای دندانپزشکی است و بعد از مدتی خودبخود خوب میشه.

 6. ستیا :

  سلام . من دندونم رو پست کار کردم و روکش کردم . به علت فشار روکش از دندونم جدا شد . روکشو که برداشتم دیدم ریشه پست از وسط شکسته و قسمت بالای پست داخل روکش چسبیده . سوالم اینه که میشه ریشه پست رو از دندونم.خارج کرد یا دندونمو بکشم؟

 7. بازخورد: ایمپلنت دندان هزینه و عوارض - 0 تا 100 سوالات برای درمان ایمپلنت

 8. ستیا :

  سلام .من دندان چهارم پست و کور شده اما پست دندونم شکست ولی روکش سالم هست . ایا میشه متناسب با روکش قبلیه دندان مجدد پست رو انجام داد؟

 9. فاطمه :

  سلام مهرماه دندان ام رو عصب کشی و پست کردم میخواستم بعد از عید برم روکش کنم که با این وضع نمیشه رفت اگه باهاش غذا نخورم میمونه برام میترسم بشکنه اصلا هم باهاش غذا نمیجوم که مشکلی پیش نیاد میخوام بدونم عمرش تا چقدره و چی کار کنم

 10. رها اکرمی :

  سلام آقا دکتر من شش ماه پیش دندونمو عصب کشی کردن از لحاظ ظاهری هیچ مشکلی نداشت ولی دکتر گفت چون عفونت داره باید عصب کشی بشه تا عفونت رفع بشه موقع عصب کشی دکتر گفت متاسفانه بر خطا دندونتو شکستم ولی وقتی پر کنی متوجه شکستگیش نمیشی و پرای پر کردن دندون به یک دکتر دیگه معرفی کرد و اون دندانپزشک گفت در ریشه دندون هات دکتر میله گذاشته ممکنه احساس درد کنه الان شش ماه هست که همش اون دندونم درد میکنه پیش خودش رفتم میگه مشکلی نیست قرص مسکن بخور…پیش دکتر دیگه هم میرم میگن ما نمیتونیم به اون دندونت دست بزنیم سر در نمیاریم، من موندم الان چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید.

  • drsdghnjdadmin :

   سلام
   حتما باید عکس رادیوگرافی دقیق و معاینه انجام بشه . متاسفانه بصورت آنلاین نمیتونم اظهار نظری بکنم.

 11. رخشان :

  سلام من چند ساله سبکیه سر دارم و ام ار ای شدم و هیچ مشکلی نداشتم
  گوشمم سالمه و مشکلی نداره
  امروز دندونمو که چند روز پیش دکتر عصب کشی کرده بود با کامپوزیت پر کردن
  نصفه شب با سبکیه سر وحشتناک و تهوع بیدار شدم
  اولین بار بود انقد شدید بود ممکنه بخاطر مواد کامپوزیت بوده باشه؟

  • drsdghnjdadmin :

   سلام
   در حد اطلاعات من ، خیر ارتباطی با کامپوزیت نداره ولی ایجاد صدا،لرزش و باز بودن طولانی دهان ممکنه تاثیر داشته باشه.

 12. نازنین حسینی :

  سلام دکتر، داخل ریشه یه دندون بالایم سه تا پین گذاشته شده و این پین ها باعث میشن اطراف بینی و گونه اطراف دندونم درد زیادی داشته باشه خواستم بپرسم میشه درشون آورد مشکلی پیش نمیاد؟

  • drsdghnjdadmin :

   سلام
   اول باید مطمئن شد که علت درد از پین هاست. اگر اینطور باشه باید دندان کشیده بشه.چون اگر پین ها را در بیاریم چیزی از دندان باقی نمیمونه که بتونید ازش استفاده کنید.

 13. ساغر :

  وقت بخیر این درسته که اگر بافت اطراف دندان به خاطر پوسیدگی یا ارتفاع کم تاج دندان جراحی شود تا فضای کافی برای پست و کور وجود داشته باشد، شکل نهایی دندان بدفرم و بزرگ‌ میشه چون روکش بالاتر از سطح سایر دندان ها قرار میگیرد؟

  • drsdghnjdadmin :

   وقت بخیر
   بله درسته البته اگر زیاد باشه . ولی اگر جراحی لثه در نواحی دندانهای جلو باشه برای ایجاد قرینگی باید دندان های مجاور هم جراحی لثه شوند.
   اگر دردندانهای عقب باشه خیلی مهم نیست.

 14. جلال پور :

  سلام، یکی از دندان های من پست و کور انجام شده، خوراکی سفت مثل نون میخورم درد میگیره، لبم بی حس میشه وقتی قسمت گونمو ماساژ میدم، داخل عکس چیزی مشخص نیست ولی از وقتی پست و کور انجام دادم یه چیزی شبیه جوش روی لثه بالای دندان دراومده، آیا ریشه مشکل داره؟

  • drsdghnjdadmin :

   سلام
   یا درمان ریشه ندان مشکل دارد(عصب کشی اشکال دارد) یا ممکنه بدلیل فشار پست، ریشه دندان ترک خورده باشد که در عکس دیده هم نمی شود.

 15. امیررضا :

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من همین دیروز دندانم رو پست و کور کردم ولی امروز یکم فشار دادنی درد میکنه ، این طبیعیه؟
  بینهایت ممنون میشم جواب بدید؛ با تشکر

  • drsdghnjdadmin :

   سلام وقتتون بخیر
   ممکنه بدلیل تازه بودن درمان باشه.ولی اگر تا یک هفته خوب نشه مشکلی هست که باید چک بشه.

 16. محبوب :

  باعرض سلام وخسته نباشید .
  دندون آسیاب فک بالام عصب کشی شده و داخلش دوتا پیم قرار داره . قبل از کرونا نصف باقی مونده ی تاج دندونم که بسیار پوسیده وسیاه بود خارج شد چون از ابتلابه کرونا میترسیدم مراجعه نکردم ولثم به خاطر نظافت بیش از حد دندونم وخالی بودن جای تاج اومد پایین واطراف کامپوزیت یا سرب باقی مونده روی پایه پیم رو گرفت . بعد از گرفت عکس رادیولوژی بهم گفته شد که عصب کشی دندونم خیلی خوبه و با جراحی لثه و پست وروکش دندونما نگه دارم . به جراح لثه که مراجعه کردم گفتن چون از تاج دندون هیچی نمونده به جای جراحی و گذاشتن پست وروکش و بی اطلاع بودن از پوسیدگی ریشه بهتره به جای صرف وقت وهزینه دندونا بکشم و ایمپلنت کنم .الان سر دوراهی موندم که پیش چه پزشکی در این خصوص برم وچه تصمیمی بگیرم . ممنون میشم راهنماییم کنید .

  • drsdghnjdadmin :

   سلام وقت بخیر
   به نظرمن هم ، تخریب زیاد در این حد که گفتین در دراز مدت دوام نخواهد داشت و هزینه و وقت صرف شده ، هدر خواهد رفت.
   بهتره کشیده بشه و سپس ایمپلنت

 17. مهسا :

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.من دندان 7پایینم عصب کشی شده بوده الان شکسته چون روکش نکرده بودم, متاسفانه الان ریشه آن نصفش پوسیده ظاهراً , کنار این دندان ندارم( دندان 6 ) و کشیده شده و بعد از آن دندان 5م ترمیم شده اما عصب کشی نشده سوالم اینکه آقای دکتر این دندان 7م را میخوام نگهش دارم , میشه راهنماییم کنید لطفاً بهم گفتن که روکش کردن آن پنجاه پنجاه است با این حال حاضرم روکش کنم ولی فعلا نکشم. لطفا بگید بهتره دندون 5 را عصب کشی کنم (در حد ترمیم ) و بعد بریج کنم که هر سه واحد روکش شود یا نه دندون 7م رو جداگانه روکش کنم تا زمانی که دندان 5 عصب کشی کنم. ممنونم از وقتی که گذاشتید

  • drsdghnjdadmin :

   سلام وقت بخیر
   چون دندان 7 در درازمدت قایل اطمینان نیست نباید بریج بشه.یا تکی روکش کنید و یا بکشید و سپس ایمپلنت.به دندان 5 دست نزنید زیرا آسیب دیده و نهایتا ممکن است آن هم ازبین برود.

 18. roya :

  سلام
  من چندماه پیش دندونمو عصب کشی کردم و پست گذاشتم ولی هنو روکشش اماده نشده ولی وقتی با انشتم فشار میدم درد میکنه و وقتی گونم رو ماساژ بدم پست رو انگار حس میکنم ایا بعد روکش اوکی میشه؟
  یا که مشکل داره؟

 19. زهره :

  سلام من چند روز پیش پست و روکش کردم دندون ۷ ازسمت راست پایین الان.تو صحبت کردنم .مشکل پیش امده .س و ش تو حرفام زیاد شده .

 20. zeinab :

  سلام وقت بخیر
  من دندان نیشم یکم انحراف داره رفتم پیش متخصص زیبایی گفتن باید بتراشیم که نصف دندان میره، برای ارتودنسی هم گفتن شاید ۵۰درصد درست شه..میخام ببینم ارتودنسی تو هرسنی جواب میده یافقط سنین پایین.. من ۳۳ سالمه

   • مهسا :

    سلام وقت بخیر
    من حدودا ۱۵ سال قبل دندانم رو عصب کشی و پست و کور کروم،۳ ماه پیش هنگام نخ دندان زدن کنده شد،دو هفته پیش رفتم دکتر و مجدد عکس گرفت و مشکل عصب و ریشه نداشت،پست گذاشتن و قالب گیری کرد،ولی دو روزه که شدیدا درد گرفته و با مسکن هم فقط یکی دو ساعت کمی بهتر میشه،تماس گرفتم گفتن احتمالا پست بلند بوده و به ریشخ فشار اورده و روکش بذاریم خوب میشه،ولی من میترسم الان روکش بذارم و درد خوب نشه،
    به نظرتون مشکل از پست هست و روکش رو کار بذارم فعلا یا خیر؟

 21. مصطفی :

  سلام خسته نباشید.فک بالای من دندان شش وهفت دوطرف را دارم ودندان وسطیم تاج کوتاه ولی دوطرف اش پست شده است.پزشکم گفت ان هم پست بگذاری محکمتر میشد خواستم نظر شما درمورد پست چی.واین بار تعداد روکش بااین پست هاجواب میدد

 22. مریم :

  سلام.من دندون 2پست گذاشتم و عکس گرفتم به هر دکتری نشون میدم میگن ریشه مشکل داره و عفونت کرده ولی دکتر خودم تایید میکنه مشکلی نداره نمیدونم روکش کنم یا بکشم،آیا بعدن به مشکل میخورم ؟

 23. هایده :

  سلام اقای دکتر من رفتم دندانپزشکی کل دندان بالا ی من رو خراب کرده هر جا رفتم قبولم نکردن رفتم پیش خودش بهم گفت پست کور کنم جواب میده برام چون کلا بالا فقط ریشه دارم اصلا بالا دندان ندارم همه رو تراشیده به ریشه رسیده میشه راهنماییم کنید چون خیلی ناراحتم ممنون

 24. علیرضا.ع :

  سلام خسته نباشید.لثه و فک بالای بنده کوتاهه و دندانهای بالا دیده نمیشه از نظر زیبایی وضمن اینکه جویدن هم بدون اشکال نیست.چه پیشنهای برای بزرگتر کردن دندانهای بالا تا حدود یک سانتی متردارید ?سپاس.

 25. صبا :

  ایا روکش دندانی هست ک دندان تراش نخوره( لمینت منظورم نیست) روکشی ک کل دندان بپوشونه و تراش نخوره دندان اسمش چیه؟ سوال دیگه اینکه ۲تا دندان کنار هم با امالگام پرکردم پیش ۲دکتر مختلف اما امالگام یکی از دندان ها رنگش روشنتر (نزدیکتر ب نقره ایی)  اون یکی تیره تر نزیک ب سیاه چرا رنگاشون متفاوته و کدوم ماده برا پرکرون جنسش بهتره؟ سپاس 

 26. عسلی :

  دندان ۶عصب کشی شده بود قسمتی از ماده اش ریخت و کمی از دندانم شکست ۶ماهی میشه وقتی غذا میخورم توسوراخش غذا میره میخواستم بیبنم ایا میشه بازم عصب کشی کردو ودباره پرکرد اخه شنیدم بعد شکستن سریع باید درستش میکردم ولی چون درد نداشت کاری نکردم

 27. مجتبی :

  با سلام من یکی از دندان هایم که عصب کشی شده بود شکست. الان فقط یک ریشه مونده. آیا می شه روی همون ریشه پست و کور کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *