چه ‌کسانی به دهان‌ شویه نیاز دارند؟

دهان‌ شویه‌ ها انواع مختلفی دارند. بعضی از آنها برای کمک به پیشگیری و درمان بیماری‌های لثه به‌کار می‌روند. بعضی دیگر ضدپوسیدگی هستند و بعضی هم برای ضدعفونی کردن دهان (مثلا قبل و بعد از کشیدن دندان یا انجام جراحی در داخل دهان) به کار می‌روند. ولی آیا شما می‌دانید چه کسانی باید از این دهان‌شویه‌ها استفاده کنند؟ اجازه بدهید اول در مورد دهان‌شویه‌های ضدپوسیدگی که بیشتر طرفدار دارند صحبت کنم. عمده‌ترین دهان‌شویه‌های ضدپوسیدگی، دهان‌شویه‌های فلوراید هستند. این دهان‌شویه‌ها در 2 غلظت 05/0 درصد برای استفاده روزانه (روزی یک بار) و 2/0 درصد برای استفاده هفتگی (هفته‌ای یک بار) موجود هستند. نحوه استفاده از این دهان‌شویه‌ها هم به این صورت است که در هربار استفاده، حدود 5 سی‌سی از دهان‌شویه را باید به مدت 1 دقیقه در دهان گرداند و بعد بیرون ریخت. بهتر است قبل از استفاده از دهان‌شویه، مسواک زده شود. همچنین تا نیم ساعت بعد از استفاده از دهان‌شویه نیز نباید چیزی خورد و دهان را شست تا دهان‌شویه موثرتر باشد.

دهان‌شویه‌ها برای کسانی تجویز می‌شوند که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند و کسانی که پوسیدگی‌های متعدد یا پرکردگی‌های زیادی در دهان خود دارند نیز از این دسته محسوب می‌شوند. معمولا دندان‌پزشک، بسته به شرایط بیمار، تشخیص می‌دهد که بیمار از دهان‌شویه استفاده بکند یا نه.

دهان‌شویه فلوراید اگر به‌جا و به روش صحیح استفاده شود عوارض جانبی خاصی ندارد. هنگام استفاده از آن، به‌خصوص در مورد کودکان، باید حتما توجه کرد که دهان‌شویه بیرون ریخته شود و بلعیده نشود. همچنین اگر میزان جذب فلوراید از منابع دیگر بالا باشد (مثلا ازخمیردندان فلورایددار به‌ طور مرتب استفاده شود و یا میزان فلوراید آب آشامیدنی بالا باشد) استفاده زیاد از این دهان‌شویه‌ ها ممکن است موجب ایجاد لکه‌هایی در دندان‌ها شود که به آن فلوروزیس می‌گویند (این لکه‌ها در ساکنان بعضی از مناطق کشور که میزان فلوراید آب آشامیدنی محل سکونت آنها بالاست دیده می‌شود) و بنابراین اگرچه استفاده صحیح از فلوراید بی‌خطر است، بهتر است با توجه به موارد فوق و با نظر دندان‌پزشک مصرف شوند. به‌خصوص در کودکان زیر 6 سال استفاده از ترکیبات مختلف فلوراید باید با نظر دندان‌پزشک و تحت نظارت کامل والدین انجام شود تا به عوارض ذکر شده در دندان‌های دایمی‌ منجر نشود.

اگرچه بروز پوسیدگی دندانی تحت تاثیر عوامل مختلفی است اما به‌طور کلی می‌توان گفت اگر فردی حداقل روزی دوبار با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزند و زیاد از قندهای پوسیدگی‌زا استفاده نکند و در معرض خطر پایین پوسیدگی باشد، استفاده از این دهان‌شویه‌ها برای او ضرورت ندارد.

[title text=”لینک های مرتبط”]

[blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ cat=”5″ posts=”12″ image_height=”56.25%”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×