جرمگیری و برساژ

“اطلاعات مفید برای بروساژ و جرمگیری دندان” 

جرمگیری و بروساژ دندان چیست

جرمگیری دندان شامل رفع پلاک (نرم، چسبنده، فیلم عفونی باکتریایی) و جرم دندان است که باگذشت زمان روی دندان تشکیل شده اند. دندان های شما دائماً با بزاقی شسته می شوند که حاوی کلسیم و سایر موادی است که به تقویت و حفاظت دندان کمک می­کنند. این شستشو ازیک سو خوب است و ازسویی دیگر، رسوبات (جرم) کلسیمی روی دندان جمع­ می‌­شوند. این مواد گچی نهایتاً با گذشت زمان، همانند اجرام آهکی در یک لوله شکل­ می­‌گیرند. معمولاً سبب رنگی ­شدن دندان می‌­شود و بسهولت بعنوان بخشی از دندان اشتباه گرفته می شوند، اما رنگ آن از سیاه تا قهوه ای متفاوت است.

اگر اجازه ی انباشته شدن جرم دندان روی دندان داده شود، متاسفانه شرایط خوبی برای تراکم رشد باکتری ها فراهم می شود. هدف از جرمگیری کردن به جای گذاشتن سطوح تمیز و صاف است، طوریکه باکتری ها قادرنباشند روی آنها بچسبند و شانس بهتری در حفظ تمیزی دندان درطی مراقبت منظم خانگی خواهید داشت.

همچنین حس خوشایند و مطلوب یکدست بودن و تمیزی دندان بجای می ماند و چرخاندن زبان اطراف دندان ها لذتبخش است. درواقع اگر فکرش را بکنید، چیزی بدتر ازاین وجودندارد که با چرخاندن زبان، تکه ای از اسفناج یا چیز دیگری را پیداکنید! حتی اگر گرسنه باشید….

تمیزی حرفه ای دندان گاهی اوقات به پروفیلاکسی اشاره می شود. یک لغت یونانی و به معنی پیشگیری ازقبل است- در این صورت، به پیشگیری از بیماری های لثه کمک می کند.

“مراحل انجام جرمگیری”

دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان از ابزارهای تخصصی به منظور حذف آرام این رسوبات بدون آسیب به دندان استفاده می­کند. ابزارهایی که در طی تمیزی استفاده می شوند و آنچه انجام می دهند، در ذیل تشریح شده اند.

1. دستگاه فراصوت جرمیگیری

اولین دستگاه مورداستفاده فراصوت است که با کمک لرزش های دقیق به تکه های بزرگتر جرم برای سست کردن آن ضربه می زند. همچنین ذرات کوچک آب سرمایشی را درحین شستشوی دندان و برداشتن پسماندها اسپری می کند و سطح را با دمای مناسب تمیز می‌کند.

ابزار مشخصاً صدای سوت کاملاً بلند و همهمه ای را ساطع می‌کند. صدا از آنچه واقعاً هست، بلندتر به نظر می‌رسد زیرا داخل سرتان تقویت می‌شود، عیناً همانند وقتی که مسواک الکترونی را داخل دهان قرار می‌دهید.

نوک دستگاه فراصوت خمیده و مدور است و همیشه در حال حرکت در اطراف دندان نگه داشته می‌شود. باتوجه به اینکه هدف، ضربه زدن برای سست کردن جرم است و نه برش از روی دندان، بهیچ وجه تیز نمی‌شوند. این فرم برای مطلع کردن اپراتور بهترین است، درصورتیکه احساس ها خیلی قوی یا حساس (غلغلکی) باشند، طوریکه بتوانند بطور مقتضی روی دستگاه تنظیم شوند یا فشاراعمال شده را تغییردهند.

حذف رسوبات بزرگتری که روی دندان سخت شده اند، عیناً مثل تلاش برای رفع چربی بجای مانده روی اجاق پس ازگذشت زمان نسبتاً طولانی، زمان بر است. لذا زمان تمیزکردن طولانی تر می‌شود. تمیزکردن خانگی بمدت 6 ماه درمقابل تمیزکردن در هر هفته را تصورکنید. کار 6 ماه نسبت به انجام کارهای هفتگی کوچکتر طولانی تر است.

2. ابزارهای دستی ظریف

وقتی تکه های بزرگتر جرم برداشته می شوند، ابزارهای دستی ظریفتر (بنام اسکالرها و کورت ها بزبان دندانپزشکی) برای حذف رسوبات کوچکتر و هموارکردن سطوح دندان جایگزین می شوند. این ابزارها خمیده هستند و شکل آنها با خمیدگی های دندانی مطابقت دارد. این ابزارها با تراشیدن دقیق و فشار ملایم تا متوسط امکان برداشتن جرم ها را فراهم می کنند. عیناً همانند تراش دادن یک دیگ چرک با برس زبر، دندانپزشک سطوح را تمیز و هموار می‌کند.

3. صیقل دادن دندان (جلا)

وقتی همه ی سطوح صاف شدند، دندان جلا داده می شود. جلادهی با استفاده از دستگاه دستی سرعت پایین با کاپ (فنجان) لاستیکی نرم و چرخشی انجام می شود. خمیر پروفیلاکسی- یک خمیردندان شن­دار مخصوص- مثل فلز- درون کاپ گذاشته می شود و برای صیقلی کردن اطراف دندان چرخانده می شود.

4. فلوراید

دندانپزشک می تواند از فلوراید هم استفاده کند. استفاده از فلوراید بخش نهایی و مطلوب تمیزی دندان است.

ژل یا فوم فلوراید روی سینی های فوم کوچک و قابل انعطاف گذاشته و بمدت 30 ثانیه روی سطح دندان قرارداده می شود. سپس از بیمار خواسته می شود تا آب دهان خود را هرقدر ممکن درون دفع کننده ی بزاق بیرون بریزد. فلوراید به تقویت دندان کمک می کند، باتوجه به اینکه اسید باکتری ها در جرم دندان و پلاک سطوح را ضعیف کرده اند. بهتر است که 30 دقیقه پس از فلورایدتراپی، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

“ایا جرمگیری دردناک است؟”

آیا جرمگیری دردناک است

غالب افراد تصور می‌کنند که جرمگیری  دندان ها در مطب همراه با احساسات فوق الذکر – لرزش های غلغلکی، مه سرمایش آب و احساس فشار درطی تراشیدن – دردناک است، درصورتیکه احساس ناراحتی نمی کنند. بسیاری از افراد حتی گزارش می کنند که از تمیزکردن و حس خوشایند صاف شدن دندان پس ازآن لذت می برند! احساس غژغژ کردن ممکن است به افراد دست دهد، اما صرفاً درحد نانوثانیه طول می‌کشد.

اجازه دهید دندانپزشک/ متخصص بهداشت بدانند که پیداکردن جرم چقدر ناخوشایند است و احساس بدی خواهید داشت. آنها به شما گزینه های متعددی را برای تمیزی لذت بخش تر توصیه می کنند.

تجربیات تمیزی دردناک چند علت دارد: دندانپزشک یا متخصص بهداشت خشن، عاج دندان درمعرض (خطرناک نیست، اما هنگام تمیزی حس ناخوشایندی به شما دست می دهد) یا بافت های لثه ای زخمی.

در صورتی که تجربیات تمیزی دردناک در گذشته داشته اید، متخصص بهداشت/ دندانپزشک خود را عوض کنید و شاید همه ی فرق آن در یک لکه ی اکسیدنیتروز باشد. می توانید بی حسی را انتخاب کنید. اگر فکر می‌کنید تراشیدن اندکی ناخوشایند است چون بافت های لثه (بجای خود دندان) حساس هستند، ژل های بیحس کننده می توانند استفاده شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×