ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

 

ارتودنسی متحرک به درمان ارتودنسی با استفاده از وسیله ارتودنسی متحرک یا غیر ثابت گفته می‌شود. وسیله ارتودنسی متحرک، متناسب با شکل ساختارهای دهان بیمار و اختصاصی برای هر بیمار ساخته می‌شود تا برنامه درمانی را پیش ببرد. وسیله ‌های ارتودنسی متحرک برخلاف براکت و سایر وسیله‌ های ارتودنسی ثابت که به دندان‌ها چسبانده می‌شوند، با چسب متصل نمی‌شوند بلکه با کمک ضمایم مانند قلاب و گیره در جای خود محکم می‌شوند و بیمار به راحتی می‌تواند آن را از دهان درآورده و دوباره در دهان گذارد.

برنامه درمانی در ارتودنسی متحرک توسط ارتودنتیست طراحی می‌شود و برای هر بیمار با توجه به شرایط و نیازهای او طرح ‌ریزی می‌گردد. ممکن است در یک برنامه درمانی هم از وسیله ارتودنسی ثابت استفاده شود و هم وسیله غیر ثابت.

 

انواع وسیله‌ های غیر ثابت ارتودنسی

 

الاستیک

الاستیک حلقه کشی است که برای بهبود وضعیت دندان‌های بالا نسبت به دندان‌های پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کمک آن مشکلات بایت و ناهمراستایی فکها اصلاح می‌گردد. الاستیک به شرطی که طبق دستور ارتودنتیست استفاده شود می‌تواند نتایج بسیار خوبی حاصل کند.

 

پوزیشنر یا موقعیت دهنده

پوزیشنر یا موقعیت دهنده برای کمک به حفظ نتایج درمان ارتودنسی جداگانه استفاده می‌شود. معمولاً بیماران تنها چهار تا هشت هفته نیاز به استفاده از آن وسیله دارند.

 

نگهدارندة ارتودنسی یا ریتینر

از نگهدارنده ارتودنسی که به آن ریتینر نیز گفته می‌شود، برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها پس از در آوردن براکت استفاده می‌شود. این وسیله غیر ثابت در ابتدا تمام وقت استفاده می‌شود و تنها هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن می‌توانید آن را در بیاورید. پس از مدتی طبق دستور ارتودنتیست می‌توانید تنها شب ‌هنگام ریتینر را استفاده کنید. معمولاً طول دوره آن یک سال می‌باشد. با این حال در بسیاری از شرایط بسته به وضعیت بیمار ممکن است ریتینر برای مدت طولانی‌تری تجویز شود.

 

جدا کننده یا سپراتور

جدا کننده که به آن سپراتور نیز گفته می‌شود حلقه کشی کوچکی است که بین دندان‌ها قرار داده می‌شود تا آنها را از هم جدا کرده و فاصله بین آنها ایجاد نماید. این کار برای این است که بتوان در آینده حلقه فلزی یا ضمایم دیگری در طی درمان ارتودنسی دور دندان قرار داد.

 

با ارتودنتیست خود مشورت کنید

وسیله ارتودنسی غیر ثابت نقش مهمی در برنامه درمانی و زیبا سازی لبخند دارد. بنابراین در صورتی که تمایل به درمان ارتودنسی و استفاده از وسیله غیر ثابت دارید با ارتودنتیست خود مشورت نمایید.