بهترین تکنیک های بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که دندان را درخشان و به حذف لکه ها و رنگ زدایی کمک می‌کند. محبوب ترین درمان میان مردان و زنان است سفیدکردن دندان محبوب است، زیرا ظاهر دندان را با هزینه و ناراحتی بسیار پایین نسبت به سایر تکنیک ها بطورقابل توجهی اصلاح می کند.

دندان زرد یا لکه دار شایع ترین مشکل اکثر افراد هستند که در زندگی با آن مواجه هستند اما می توانند آن را با درمان مناسب جبران کنند. دندان ما با مینا احاطه شده است، سطح پورسلین (چینی) مانند که  برای سفیدی برق زننده اقدام می شود. مینای دندان بمنظور حفاظت دندان از تاثیرات جویدن، دندان قرچه، تروما و حملات اسیدی بواسطه‌ی قند و شکر طراحی شده است. مینای دندان باگذشت زمان، رنگ و لکه ها را درون منافذ خود نگه می‌دارد و زردی آن روی دندان، ماده‌ی هسته‌ی دندان، ظاهر می‌شود. هرچه لکه ها و پسماندها بدلیل فرسایش و سایش نرمال و عادات خوردن بیشتر انباشت شوند، ظاهر دندان تیره تر و کدرتر می‌شود. سفیدکردن دندان لکه ها و پسماندهای مرتبط با غذا و گذشت زمان را برطرف می‌کند.

انواع لک های روی دندان

2 نوع لکه دررابطه با دندان وجوددارند: لکه بیرونی و لکه درونی

لکه بیرونی

لکه های بیرونی بسبب عوامل خارجی مثل قهوه، شراب قرمز، چای، برخی نوشیدنی ها و موادغذایی تیره رنگ، تنباکو و فرسودگی و سائیدگی روتین هستند. آنها الزاماً بخش طبیعی از زندگی اما ناخوشایند (بدنما) هستند که می توانند رفع شوند. لکه های خارجی سطحی با تکنیک های بهداشتی خوب همچون مسواک زدن مرتب و معاینه ی دندان همراه با تمیزکننده ها برطرف می‌شوند. لکه های سرسخت تر با تلاش بیشتری همچون سفیدکردن یا بلیچینگ دندان رفع می‌شوند.

لکه داخلی

لکه های داخلی در دندان نسبت به لکه های بیرونی، در عمق بیشتری رخ­ می­دهند و درون دندان تشکیل­ می‌­شوند. این لکه ها بسبب تروما، بالارفتن سن، تماس با کانی ها (مثل تتراسایکلین)، درطی شکل گیری دندان و یا هضم بیش ازاندازه‌ی فلوراید حاصل­ می‌­شوند.

تفاوت بلیچینگ با سفید کردن دندان

تفاوت بین سفیدکردن و بلیچینگ به گفته‌ی FDA آن است که واژه‌ی بلیچینگ فقط درصورتی باید استفاده شود که دندان بیشتر از رنگ طبیعی خود سفید می‌شود و وقتی محصولات حاوی ماده‌ی سفیدکننده هستند. سفیدکردن به برگرداندن رنگ سطح دندان با رفع لکه ها و پسماندها اشاره دارد.

سفیدکردن خشن تر از بلیچینگ بنظر می‌رسد. درواقع بیش ازهر چیز دیگری، یک تکنیک بازاریابی است اگرچه برخی تمایزات وجود دارند که باید بین سفیدکردن بدون نسخه (OTC) و بلیچینگ دندانپزشک صورت گیرد ازجمله:

  • قدرت عامل بلیچینگ : مشخصاً محصولات بدون نسخه و فرآورده های خانگی معمولاً حاوی 3 تا 7 % ماده بلیچینگ هیدروژن پراکسید هستند، درحالیکه فرآورده های سفیدکنندگی دندان در مطب حاوی 15 تا 43 % پراکسیدهیدروژن است.
  • سینی های دهان گیر: سینی‌های دهان­گیر دندانپزشکان برخلاف سینی‌­های بدون نسخه (OTC)، سفارشی ساز و متناسب با رد دقیق دندان هستند. حداکثر تماس بین ژل سفیدکننده برقرار می‌شود که با سینی دهان گیر و دندان اعمال می شود. سینی دهانی سفارشی، تماس ژل با بافت لثه را که به سوزش لثه منجر می‌شود و می‌تواند مربوط به سینی های غیرسفارشی ساز باشد، کمینه می کند.
  • معیارهای حفاظت اضافی (افزوده): از سوزش و نگرانی های مربوط به تماس ژل با لثه در مطب، توسط دندانپزشک بعنوان معیار محافظت اضافی پیشگیری می‌شود.
  • فرایند نظارت شده درمقابل نظارت نشده: درمان در مطب یا درمان خانگی نظارت شده توسط دندانپزشک می تواند ایمن تر باشد، چون به دندانپزشک امکان می‌دهد که سابقه‌ی پزشکی را از نظر بگذراند و تعیین می کند کدام دوره ی درمانی سفیدکردن برای شما مناسب ترین است. با درمان های OTC، شما به حال خود واگذار می‌شوید.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) استفاده از محصولات خانگی دندانپزشکی حاوی 10 % پروکسیدکارباماید و محصولات مورداستفاده در مطب حاوی 35 % پروکسیدهیدروژن را تاییدکرده است. فرآورده های بلیچینگ بدون نسخه ازسوی ADA تاییدشده اند، چون سازمان عقیده دارد که مشاوره ی حرفه ای برای اطمینان از ایمنی و کاربرد موثر اهمیت دارد. عدم انطباق یک محصول با استاندارد ADA به معنی عدم ایمنی یا عدم تاثیر نیست. مشاوره با دندانپزشک درصورت نگرانی از محصول موردنظر عاقلانه است.

غذا و عادات غذایی شایع ترین علل رنگ گرفتگی هستند، اما علل دیگری وجوددارند که می‌توانند رنگ گرفتگی دندان را تحریک کنند. فهرستی از 10 عامل اصلی لکه های دندان و رنگ گرفتگی آنها مطابق با ارائه ی انجمن دندانپزشکی آمریکا در ذیل آمده است:

1. دارو

برخی داروهای بدون نسخه و آنتی بیوتیک ها دندان را تیره می کنند. مینوسایکلین، مشتق تتراسایلکین (آنتی بیوتیک ضدباکتریایی) در بچه های کوچک باعث زرد شدن دندان میشود و می‌تواند سبب لکه های دائمی خاکستری مایل به آبی در بزرگسالان شود. برخی آنتی هیستامین ها وجود دارند که سبب بدرنگی دندان می‌­شوند. چنانچه داروهای مصرفی بر رنگ دندان موثر باشند، دندانپزشک تان به شما خواهدگفت که درصورت امکان جایگزین های دیگری مصرف کنید.

2. فلوراید اضافی

فلوراید در غلظت های بالا می تواند سبب پدیدار شدن نقاط سفید گچی روی دندان شوند. فلوراید بطورکلی برای دندان خوب است و این درحالی است که ممکن است فلوراید بیش ازحد از آب آشامیدنی با غلظت های بالای فلوراید، یا از مصرف بیش ازاندازه‌ی خمیردندان های حاوی فلوراید کسب شود. یک پیشنهاد خوب می‌تواند استفاده از میزان محسوس اندازه نخود از خمیردندان در هر بار مسواک زدن باشد.

3. ژنتیک و گذشت زمان

مینای دندان با گذشت زمان نازکتر می‌شود و طبیعتاً رنگ زرد یا قهوه ای لایه‌ی زیرین عاج مشخص می شود. ژنتیک هم در ضخیم تر بودن یا درخشان تر بودن مینای دندان در برخی افراد نقش دارد. ترومای دندان همچون جراحت یا سقوط می تواند ترک های مشخص در دندان ایجادکند که سبب جمع شدن لکه ها می شود.

4. نوشیدنی های تیره

یک قانون کلی دراینجا آن است که هرگونه نوشیدنی که می تواند فرش را لک کند، می‌تواند دندان را لکه کند. قابلیت لکه دارکردن قهوه، چای و شراب قرمز همگی روی دندان شناخته شده اند؛ این درحالی است که برخی مایعات تیره مثل آبمیوه، نوشابه و یا ماء الشعیر به لبخندتان آسیب می زنند. نوشیدن با نی برای حفاظت از دندان جلویی یا نوشیدن آب پس از نوشیدن مایعات تیره می تواند قدرت لکه را جبران کند.

5. غذای رنگی

مصرف همیشگی غذاهای حاوی رنگدانه همچون گیلاس، زغال اخته (بلوبری)، قره قاط و سس سویا بسرعت دندان را لکه می کنند. برای اجتناب، دندان تان را پس از خوردن این نوع غذاها مسواک بزنید.

6. بهداشت ضعیف دهان

دلیل بدیهی دندان تیره و کدر بهداشت ضعیف دهان بدان معنی است که مواد مولد لک بصورت عادی از دندان تان رفع نمی شوند و سبب تشکیل باکتری می شوند. هرچه بیشتر مسواک بزنید و بادقت بهتری نخ دندان استفاده کنید، شانس بهتری در مقابله با لکه های زرد و سبزی خواهید داشت که از عادات غذایی بد ناشی شده اند.

راه های سفید کردن دندان در خانه و دندان پزشکی

بطورکلی 3 گزینه ی سفیدکردن امروزه دردسترس هستند. گزینه ها تاحدزیادی بر شرایط ویژه ی شما و اولویت های درمانی تان متکی هستند. دندانپزشک­تان می­تواند در تعیین بهترین گزینه کمک­ کند، لذا در مورد گزینه های متناسب با اهداف و بودجه تان گفتگو کنید. گزینه ها عبارتند از: بدون نسخه، سفیدکردن در مطب، و کیت های خانگی.

سفید کردن دندان در خانه

کیت های سفیدکردن خانگی ارزان ترین و راحت ترین گزینه های سفیدکردن دندان هستند. اینها عبارتنداز خمیردندان های سفیدکننده، ژل ها، شوینده ها، نوارها و سینی ها. این نوع سفیدکنندگی در افرادی توصیه می شود که دندان پرشده ندارند و دندان ها سالم هستند. این نوع محصولات مشخصاً کمترین تاثیر را دارند و دندان را اندکی درخشان می کنند. قیمت این قبیل محصولات از 20 تا 100 دلار است.

این روش با تغییر رنگ قابل­ توجه در کوتاهترین زمان همراه است. این فرایند شامل استفاده از ژل پروکسید بسیار غلیظ است که روی دندان توسط دندانپزشک استفاده می شود و حفاظت لثه ها و دندان از استعمال می شوند. نتایج فوری مزیت این شیوه ها هستند،قیمت این نوع کیت ها از 100 تا 400 دلار است و فقط ازسوی دندانپزشک تان قابل تهیه هستند. هرچند تا 500 دلار گرانترین هستند.

بلیچینگ دندان در مطب

سفیدکردن زوم، فرایند بلیچینگ در مطب و بخاطر قابلیت اش در درخشش سریع دندان بدلیل تاثیر رنگ زدایی بسیار شناخته شده است. روش کامل تقریباً یک ساعت طول می کشد، اما ارزیابی اولیه و تمیزکردن دندان قبل از درمان توصیه می شود. درست همانند روش سفیدکردن در مطب، لب ها و لثه ها بطورایمن پوشیده می شوند. بنابراین دندانپزشک از ژل سفیدکنندگی پراکسید هیدروژن زوم به ثبت رسیده استفاده خواهدکرد. تفاوت با زوم آن است که تکنیک با یک نور ویژه همراه است که برای ازبین بردن لکه ها و رنگ زدایی به دندان نفوذ می‌کند.

بیمار درطی فرایند می­تواند استراحت­ کند، تلویزیون ببیند یا به موسیقی گوش دهد. هزینه های زوم بطورمتوسط تقریباً 500 دلار شامل درمان درمطب و نیز سینی های مکمل خانگی برای بیشینه سازی نتایج است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×