برای ترمیم دندانی که فقط ریشه دارد یا روکش دندانی که فقط ریشه دارد ، اگرریشه دندان سالم باشد مراحل زیر لازم است:

 1. دور تا دور ریشه دندان باید حداقی 1 میلیمتر بالاتر از لثه باشد.
 2. ریشه دندان باید به خوبی عصب کشی ( درمان ریشه )شده باشد .
 3. موقعی که دندانها روی هم بسته می شوند ، فضای کافی برای گذاشتن روکش وجود داشته باشد.
 4. طول ریشه دندان باید بیشتر از 15 میلیمتر باشد.

در صورتی که موارد فوق وجود داشته باشد باید تاج دندان ابتدا با روش پست و کور بازسازی شود و نهایتا قالبگیری شده و روکش شود.

 

پست و کور دندان

پست و کور ریشه دندان

بازسازی و ترمیم دندان:

روکش دندان با پست و کور
روکش دندان با پست و کور

دندان با لایه سختی به نام مینا پوشیده و محافظت می‌شود اما باز هم ممکن است در اثر عوامل مختلف مانند وارد آمدن نیروهای شدید و یا ضربه های ناگهانی و یا پوسیدگی گسترده دچار آسیب شده و بخشی از ساختار آن تخریب شود. در چنین شرایطی باید دندان با درمان‌های دندانپزشکی متناسب با شرایط، ترمیم شود.روشهای اصلی ترمیم دندان شامل ترمیم با آمالگام(فلزی) و ترمیم با کامپوزیت(همرنگ دندان) و پست و کور(برای دندانهای عصب کشی شده) می باشد.

دندان چگونه ترمیم می‌شود؟

در صورتی که دندان به هر دلیلی دچار شکستگی، ترک ‌خوردگی شده و یا لب پر شده باشد، باید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت آسیب گسترش یافته و ممکن است دندان عفونت کند.ترمیم دندان معمولا در یک جلسه و همرته با بی حسی انجام می شود.امروزه با توجه به پیشرفت فناوری مواد دندانپزشکی ، بیشتر دندانها را می توان به خوبی و با ماندگاری بالا با استفاده از کامپوزیت ترمیم کرد.ترمیم های کامپوزیتی علاوه بر ظاهر زیباتر،نیاز به تراش کمتری از دندان دارند و احتمال جداشدن آنها از دندان نسبت به ترمیم های آمالگام خیلی کمتر است.

کامپوزیت یا روش باندینگ رزین :

در صورتی که گوشه کوچکی از دندان لب پر شده و این شکستگی تنها محدود به مینا باشد،  می‌توان با مواد پر کننده آسیب را ترمیم نمود. در صورتی که دندان آسیب دیده در ناحیه جلوی دهان و در معرض دید قرار داشته باشد احتمالاً دندانپزشک برای ترمیم آن از مواد هم رنگ دندان به نام رزین کامپوزیت استفاده می‌کند. به این درمان باندینگ گفته می‌شود. در باندینگ نیازی به بی‌ حس کردن دندان نیست. ابتدا دندانپزشک سطح دندان را با ژل مخصوصی اسید خراشی میکند تا پیوند بین دندان و مواد پر کننده، محکم‌تر باشد. سپس مواد باندینگ به سطح دندان مالیده می‌شود. پس از آن ترمیم شکل دهی می‌شود تا کاملاً شبیه به دندان طبیعی باشد و در نهایت با تاباندن نور مخصوصی مواد فعال و سخت می‌شود.

 

روکش کردن دندان:

در صورتی که بخش بزرگی از دندان شکسته باشد خواه علت آن وارد آمدن ضربه و یا پوسیدگی گسترده باشد، بخش‌های آسیب‌ دیده تراشیده شده و بر روی ساختار باقی مانده دندان کلاهکی به نام تاج مصنوعی یا روکش قرار می‌گیرد. روکش کاملاً شبیه تاج طبیعی دندان بوده و از نظر زیبایی و عملکرد در واقع جایگزین آن می‌شود تا از ساختار باقی مانده دندان محافظت نماید. روکش ممکن است از جنس فلز، سرامیک، فلز سرامیک (پی اف ام) و یا زیرکونیا ساخته شود. نوع روکش مورد استفاده بستگی به موقعیت دندان در دهان و شرایط بیمار دارد.

در صورتی که تمامی سطح روی دندان شکسته باشد اما هنوز ریشه سالم باشد، دندان‌پزشک ممکن است عصب‌ کشی انجام داده و از یک میله یا پست برای تقویت دندان استفاده کند. در این روش میله در داخل مجرای ریشه قرار می‌گیرد تا روکش قرار گرفته بر روی دندان را نگه دارد.

پست   Post :

در دندانهاییکه به شدت تخریب شده یا شکسته‌اند و از تاج دندان فقط 2-1میلیمتر باقی مانده است از “پست”که یک میله از جنس‌های مختلف است و در ریشه دندان فرو می‌رود و می‌چسبد استفاده شده، تاج دندان را روی آن بازسازی می‌کنند. در حقیقت چون از تاج دندان مقدار خیلی کمی باقی مانده است دیگر هیچ ترمیم یا روکشی روی آن گیر نمی‌کند و کنده می‌شود. بنابراین برای تأمین گیر روکش یا ماده ترمیمی تاج دندان؛ از این میله که محکم داخل ریشه چسبیده و امتداد آن در حد 3-2میلیمتر بیرون آمده استفاده می‌شود. انواع مختلفی دارد ولی جدیدترین نوع آن “فایبر پست”ها هستند . که هم باعث استحکام بیشتر ریشه دندان می‌شوند و هم زمان کار را کوتاه می‌کنند و همرنگ دندان هم هستند. لازم به ذکر است دندانی که نیازمند قراردادن “پست “در آن است حتماً باید درمان ریشه (عصب کشی) شده باشد.

پست وکور Post & Core :

دندانهایی که به شدت از بین رفته‌اند و فقط ریشه آنها سالم مانده است را می‌توان با این روش بازسازی و روکش کرد. «پست وکور» در واقع یک تاج دندان فلزی با یک انتهای میله‌ای شکل است که با قالبگیری از دندان باقی مانده و ریشه آن ساخته می‌شود. سپس این تاج جایگزین تاج از دست رفته دندان شده (Core) و انتهای میله مانند آن (post) داخل ریشه دندان قرار گرفته، چسبانده می‌شود. در نهایت روی این مجموعه را یک روکش می‌پوشاند تا شکل  و ظاهر دندان بازسازی شود.

 

 

لمینیت یا ونیر:

مهمترین کاربرد لامینیت یا ونیر ، در زیباسازی دندانها ست که با استفاده از آن فرم ، ابعاد و رنگ دندان را می توان تغییر داد.البته در صورتی که دندان جلویی ترک خورده و یا لب پر شود هم می‌توان آن را با لمینت یا ونیر ترمیم نمود. ونیر پوسته نازکی از جنس پرسلین ( سرامیک )هم رنگ دندان و یا رزین کامپوزیت است که تمامی سطح جلوی دندان را می‌پوشاند. برای این کار ابتدا دندان کمی تراشیده می‌شود تا فضای لازم برای اضافه شدن ونیر فراهم شود. سپس از دندان قالب گیری شده و بر اساس آن ونیر ساخته می‌شود. پس از این که ونیر آماده ‌شد، به سطح دندان چسبانده می‌شود.لامینیت های کامپوزیتی نیاز به قالبگیری ندارند و مستقیما روی دندان شکل دهی و ساخته می شوند.

 

عصب‌ کشی یا درمان ریشه:

در صورتی که شکستگی دندان بزرگ باشد و به بخش مرکزی دندان که به آن پالپ گفته می‌شود برسد باید عصب ‌کشی انجام دهید. پالپ بخش مرکزی دندان است که رگهای خونی، عصب ها و بافت همبند در آن قرار دارند. در صورتی که دندان درد بگیرد، تغییر رنگ داشته باشد یا به غذاهای سرد یا داغ حساسیت نشان دهد ممکن است نشان دهنده نیاز به عصب ‌کشی باشد. پس از عصب ‌کشی ممکن است برای محافظت از دندان روکش بر روی آن قرار داده شود اما در صورتی که هنوز بخش زیادی از دندان باقی مانده باشد تنها پر کردن دندان کافی است.

 

۴۴ دیدگاه برای “بازسازی دندانهای تخریب شده

 1. ایرانی گفته:

  عالی بود تا به حال به این میزان شفافیت درباره ی مشکلات دندان توضیحی ندیده بودم ،از شما سپاسگذارم.

   • فافا گفته:

    سلام
    ممنون از مطلب خوبتون
    من دندونم شکسته و قسمتی از ریشه هم شکسته
    آیا قابل درست شدن هست یا نه باید بکشم دیگه

    • احسان صادقی نژاد گفته:

     سلام
     از توجه و ابراز محبت شما سپاسگزارم .
     چون بخشی از ریشه هم شکسته ، متاسفانه باید کشیده شود. البته قبل از اقدام به کشیدن حتما عکس تکی رادیوگرافی از دندان تهیه کنید و دندانپزشکتان شرایط دندان را بررسی نمایند.

   • احسان صادقی نژاد گفته:

    ریشه ها باید کشیده بشه سپس یا دندان مصنوعی(پروتز متحرک) بگذارید یا هر فک ۶ تا ایمپلنت گذاشته بشه و هر فک ۱۲ روکش دندان ثابت روی ایمپلنت ها قرار داده شود.

 2. مهسا گفته:

  سلام .من دندون آسیاب سومم بعد رشد دندان عقلم خیلی تخریب شده فقط ته دندونم یه کم مونده ک خیلی هم تغییر رنگ داده و عفونت کرده دندونام خیلی کجی داره شدیداً ب ارتودنسی احتیاج دارن واقعا نمی‌دونم با این دندونم چکار کنم چون بهم گفتن حتما قبل ارتودنسی درستش کنم

  • فرهاد گفته:

   سلام آقا دکتر وقت بخیر ، من کل دندونم خرابه و و ریشه فقط مونده دندون آسیاب فقط یکیش مونده اونم شکسته و خیلی اذیتم میکنه فقط چند تا دندون جلو و پایین سالمه و یکم جرم داره باید چیکار کنم تا درست شه و خرجش چقده ممنون میشم جواب بدین 🙏🏻

   • احسان صادقی نژاد گفته:

    سلام وقت بخیر.
    من چطوری میتونم بدون دیدن دندانها ، عکس رادیوگرافی و معاینه کامل به این پرسشهای شما جواب بدم !؟
    ویزیت دندانپزشکی بصورت آنلاین نیست باید حضورا مراجعه بفرمایید.

 3. زهرا مرادی گفته:

  سلام .وقت بخیر .من دندانم رو عصب کشی و پر کردم .الان دندانم شکسته و فقط مقداری از مواد داخلیش مونده باید چیکار کنم الان ؟میشه روکشش کرد؟

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام به مقدار باقیمانده از دندان بستگی داره. نیاز به معاینه و عکس از دندان هست.

 4. نرگس گفته:

  سلام من دندونم شکسته … رفتم و برام یه دندون گذاشتن… و بین لثه و دندون کمی فاصله افتاده توو ۴ ماه .. و باعث بوی بد میشه.. چ میشه کرد؟

   • عبدی گفته:

    سلام خسته نباشید ببخشید من نصف دندون جلوم شکسته ولی ریشش سالمه بعد اینکه خوردم زمین نصف دندونم شکسته چیکار باید بکنم ؟میشه درستش کرد یا باید عوض شع

    • احسان صادقی نژاد گفته:

     سلام وقت بخیر
     حتما باید عکس تکی ازش بگیرید و همچنین دندونتون ویزیت بشه.بستگی به موار خاصی داره که باید در عکس و در دهان بررسی شود .همینجوری نمیشه تعیین کرد که درمانش چیه.

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام
   برای انجام پست و کور نیاز به ریشه محکم و حداقل ۱ میلیمتر بالاتر از لثه می باشد. باید عکس رادیوگرافی و معاینه انجام شود.

 5. فاطمه گفته:

  ببخشید پست دندان برای یک دندان عفونت. کرده چقدر طول میکشه؟آیا میشه هفته ی بعد از عصب کشی و با خوردن داروی ضد عفونت ..دندان را پست کرد؟

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام
   باید تا بهبود کامل عفونت صبر کرد و سپس پست و کور انجام داد.زیرا ممکنه دندان بدلیل عفونت کشیدنی بشه و یا ناچار باشیم کانالهای دندان را دوباره خالی کنیم تا عفونت درمان بشه.

 6. اسماعیل گفته:

  سلام خسته نباشید من نزدیک به ۱۴ از دندان هایم به کلی خراب شده است و فقط ریشه باقی مانده است و بخاطر بزرگ بودن طول دندان هاییم قصد کشیدن انها را ندارم میخواستم ببینم میشه ترمیم کرد /؟

 7. P گفته:

  عالی بود
  ممنون
  من دندان۷ جفتِ عقلکمی از تاجش باقیمانده درد داره ،ولی پزشک بدون دیدن عکس ،گفتند باید کشیده بشه چون دو سال شده که درمانش نکردم من نمی خوام بکشم فقط میخوام ترمیم کنم آیا امکان ترمیم هست؟
  یک دندان دیگرم در بالا کاملا تاج شکسته ولی ریشه سالمه مواد پُرِ قبلی اش افتاده چکار میشه براش کرد ممنون میشم نظری بدید سپاسگزارم (p محمدی / اهواز)

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام وقت بخیر
   حتما باید عکس دندان گرفته بشه تا تشخیص دقیق داد.الان که ایمپلنت هست دیگه دندانهای خیلی تخریب شده را که با صرف هزینه و وقت زیاد کمتر از ۳ سال کار بکنه معمولا می کشیم.ریشه سالم به تنهایی کافی نیست. باید حداقل ۱ میلیمتر دور تا دور تاج دندان از لثه بالاتر سالم باشه.

 8. شریف گفته:

  سلام و عرض ادب. ریشه دندان من درون لثه است. و مقدار بسیارکمی از آن بیرون است. آیا هیچ راهی برای بازسازی وجود ندارد؟

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام وقت بخیر
   البته برای تشخیص و طرح درمان دقیق باید دندان ویزیت بشه و عکس تکی PA تهیه شود ، ولی با توضیحات شما احتمالا باید کشیده شده و سپس با ایمپلنت جایگزین شود.

 9. حسام گفته:

  سلام جناب دکتر من دندانهای جلو و بالا از انتها شکسته و فقط مقداری از آن داخل لثه مانده و مشخص است میخواستم بدونم شرایط پست و کور را دارد یا نه و اینکه خود شما انجام میدهید؟ عکس opg دارم

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام وقت بخیر
   حتما باید دندانها در دهان بررسی بشه.با عکس تنها نمیشه گفت.بله در خدمتتون هستم.

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام
   باید به دندانپزشک مراجعه کنید.پرسش و پاسخ آنلاین وبسایت دندانپزشکی برای مواردی است که پس از مراجعه به دندانپزشک ، برایتان سوالی یا مشکلی پیش امده است.

 10. Mori گفته:

  سلام خسته نباشید من دندون آسیابم یکی مونده به آخر توش کامل خالی شد و نصف لبه هم شکسته یعنی فقط نصف دندون باقی مونده تنها راهش کشیدن هس یا میشه کاریش کرد

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام وقت بخیر
   معمولا کشیدن بهتره چون هزینه بازسازیش نزدیک هزینه ایمپلنت میشه ولی دوامش کمتره.

 11. HANiE گفته:

  سلام اقای دکتر ۴ تا دندون درعقب دارم که فقط ریششون مونده به نظزتون ممکنه نکشمشون و ترمیم و بازسازی کنم؟

 12. HANiE گفته:

  سلام اقای دکتر من ۴ ۵ تا دندونم فقط ریشه باقی مانده اما نمیخوام بکشمشون امکان ترمیم و بازسازی هست؟

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام
   باید عکس OPG بگیرید بررسی بشه و ببینیم بر اساس هزینه ای که بازسازی دندانها و ماندگاریش داره ارزش وقت و هزینه داره یا نه.ممکنه به این نتیجه برسیم که اگر ریشه ها کشیده بشه و به جاش ایمپلنت کنید در درازمدت ارزش بیشتری بیشتری داشته باشه.

 13. رقیه گفته:

  سلام من یکی لز دندونام پر گردم شکسته و الان ریشه است بهم گفتن باید بکشی میشه با پست و کور درستش کرد نمی تونم بکشم فوبیای کشیدن دارم ممنون

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام
   باید عکس دندان تهیه بشه و همچنین معاینه شود. اینطوری نمیتونم اظهار نظر کنم.ولی بصورت کلی اگر با در نظر گرفتن جلسات درمان و هزینه ی پست و کور و روکش ، دندان زیر ۵ سال کار کنه ارزش نداره و بهتر است کشیده شود و با ایمپلنت جایگزین شود.

 14. Fdli گفته:

  سلام خسته نباشید
  من۶تا از دندونام خرابه به ردیف ۳تا پشت سرهم فک بالا سمت راست و باز هم به ردیف ۳تاپشت سر هم فک بالا سمت چپ
  خواستم بپرسم میشه بریچ کرد؟
  خواهش میکنم آقای دکتر جواب بدید لطفا🙏

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام.ممنون
   خیر. بریج برای وقتی است که ۱ دندان کشیده شده و برای جایگزینی جای خالی آن از دندانهای دوطرف بعنوان پایه استفاده می شود.
   این مورد شما اول باید دندانهای خراب را درمان کنید و اگر نیاز بود تک تک روکش بشوند.

 15. رهام فراهانی گفته:

  نصف دندان ۶ بالا سمت چپ خودم شکسته ولی ریشه سالم است آیا با کامپوزیت امکان روکش کردن دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×