کیست دندان چیست؟

کیست دندان

کیست دندان در واقع یک حفرۀ توخالی به صورت کیسه مانند یا حاوی مایع(مواد نیمه جامد) با دیواره یا غشای متمایز از بافت اطراف است.

  • کیست همان عفونت نیست. کیست ها می توانند عفونی بشوند که در این صورت درد هم می توانند ایجاد کنند.آبسه های عفونی که با تورم همراه هستند و فیستول های چرکی که از آن ها ترشحات چرکی خارج می شود کیست نیستند.
  • آبسه با کیست متفاوت است.آبسه یک حالت التهابی است که دندان پزشک با معاینه آن را تشخیص می دهد. آبسه در عکس رادیوگرافی اغلب ممکن است دیده نشود.
  • کیست های دندانی می توانند عفونی شده و دردناک شوند.تبدیل به آبسه شده و تورم و برآمدگی در فک ایجاد کنند که با این حالت حتی بیمار می تواند دچار تب و بی حالی هم بشود.
  • کیست ها اگر درمان نشوند چون حفره های خالی از استخوان در فک هستند، استخوان فک را در برابر ضربه تضعیف می کنند.به ندرت پاراستزی (بی حسی)،تحلیل ریشه و لقی دندان ها عارضۀ کیست های بزرگ درمان نشده می تواند باشد.

    کیست لثه چیست؟

    نوعی عفونت باکتریایی واگیردار در دهان است که به لثه ها آسیب می رساند و استخوان فک را فرسوده می کند. محققان معتقدند که بیماری لثه، علت عمده افتادن دندان های دائمی است. باکتری لایه محافظتی ایجاد می کند که به بافت لثه آسیب می رساند، سپس بدن به زخم و التهاب ایجاد شده واکنش نشان می دهد.

    هر چه مدت التهاب لثه ها بیشتر باشد، احتمال بروز بیماری های گوناگون از جمله حساسیت و بیماری های قلبی و غیره بیشتر است.۸۰ درصد بزرگسالان تا حدی دچار این التهاب هستند در حالی که تنها ۱۰درصد آنان، متوجه این بیماری می شوند.

[title text=”لینک های مرتبط”]

[blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ cat=”6″ posts=”12″ image_height=”56.25%”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×