کشیدن دندان چگونه انجام می شود

اولین مرحله : زدن بی حسی در این مرحله دندانپزشک لثه و اطراف آن را بی حس کرده تا هنگام کشیدن دندان دردی متوجه بیمار نشود ، فقط هنگام زدن سوزن بی حسی ممکن است لحظه ای بیمار احساس درد کند . دومین مرحله : بیرون آوردن دندان از حفره برای بیرون آوردن دندان ابتدا نیاز است که حفره دندان پهن شود و اتصال دندان شل شود که دندانپزشک با تکان دادن دندان به طرفین باعث می شود که دندان به راحتی خارج شود . سومین مرحله : بستن محل کشیدن دندان بعد از خارج کردن دندان باید حفره خالی با ملایمت تراشیده و هرگونه بافت آلوده و مواد زائد و عفونی برداشته شود و بعد از آن با محلول آب نمک شسته تا قطعات دندان یا استخوان به طور کامل خارج شود. در بعضی موارد با تشخیص دندانپزشک حفره بخیه می خورد و در نهایت گاز استریل روی دندان گذاشته می شود تا جلوی خونریزی را بگیرد .

 

“اقدامات لازم بعد از کشیدن دندان”

 • گاز استریل را به مدت نیم ساعت بر روی دندان خود نگه دارید .
 • از نوشیدنی های گرم استفاده نکنید .
 • آب دهان خود را به بیرون نریزید .
 • سعی کنید تا جایی که ممکن است از صحبت کردن بپرهیزید .
 • اولین شب آن قسمت از دهان را مسواک نزنید .
 • از سیگار کشیدن بپرهیزید .
 • در همان روز اول آب نمک قرقره نکنید .
 • در صورت جراحی دندان و احتمال تورم از کمپرس سرد (کیسه یخ) استفاده کنید .
 • در صورت درد می توانید از مسکن ( استامینفون) استفاده کنید .
 • از مصرف داروهای مسکن مثل آسپرین و پروفن که خاصیت ضدانعقادی دارند، خودداری کنید .
 • از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید ، سعی کنید از سوپ، پوره سیب زمینی و غذاهای نرم استفاده کنید .
 • یک ساعت بعد از کشیدن دندان ، بستنی بخورید .

“روش های جایگزین دندان کدامند”

 • دندان مصنوعی جزئی
  برای جایگزین کردن چند دندان از دست رفته می توانید از دندان های مصنوعی جزئی استفاده کنید که در کنار آن می توانید دندان های طبیعی و سالم خود را هم حفظ کنید .
 • ایمپلنت
  مناسب برای جایگزینی یک تک دندان از دست رفته است که از یک پیچ از جنس تیتانیوم و تاج دندان ساخته شده و پیچ در استخوان فک کاشته می شود و بعد از آن تاج روی پیچ قرار می گیرد و کاملا شبیه به دندان طبیعی می باشد و کسی نمیتواند متوجه مصنوعی بودن آن شود .
 • بریج دندان
  این روش هم برای دندان های جلویی استفاده می شود و هم انتهای دهان . در این روش دندانپزشک دو دندان کناری دندان افتاده را تراش می دهد و یک پروتز که از سه دندان مصنوعی کنار هم تشکیل شده را روی ناحیه بیدندانی می گذارد. بریج به معنای پل زدن می باشد و در واقع دندانپزشک از دو دندان کناری استفاده می کند و پل می بندد تا فضای خالی بین دو دندان را پر کند . این روش بسیار ساده می باشد و نیاز به جراحی ندارد .

 

عوارض بی دندانی

 

وقتی دندانی از دست می رود حتما باید از یکی از روش های جایگزین استفاده کرد و فرد را از عوارض بی دندانی نجات داد. این عوارض عبارتند از :

 1. تحلیل استخوان فک
  یکی از اصلی ترین عوارض نداشتن دندان تحلیل استخوان فک می باشد . دندان ها باعث تحریک استخوان فک هستند و از سلامت استخوان فک حمایت می کنند در نتیجه اگر دندانی از دست برود استخوان دیگر تحریک نمی شود و حجم آن کم می شود. مانند ماهیچه بدن که اگر تحرک نداشته باشد تحلیل رفته و کوچک می شود .
 2. جابجایی دندان
  گاهی اوقات تحلیل لثه یا پوسیدگی دندان باعث جابجایی آن می شود . حال اگر دندانی کشیده شود این جابجایی شدیدتر می شود زیرا جای خالی دندان فضای بیشتری را برای جابجایی ایجاد می کند و به مرور دندان ها نامرتب می شود .
 3. اتصال نامناسب فک بالا و فک پایین
  وقتی جای دندانی خالی شود ، دندان های دیگر به سمت جای خالی جابجا شده و در اتصال سطوح دندان های فک بالا و پایین دچار مشکل می شوند. و همچنین باعث مشکلاتی چون سردرد، درد ماهیچه ، ساییدگی دندان ها ، از دست رفتن دندان ، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی.
  اختلالاتی نیز در جویدن غذا ایجاد می شود و اختلال در جویدن غذا در هضم غذا نیز تاثیر منفی می گذارد و باعث مشکلاتی چون برگشت اسید معده می شود .
 4. تاثیر بر زیبایی ظاهری
  دندان ها تأثیر بسزایی بر روی چهره افراد دارند و از دست دادن دندان بر زیبایی شناسی چهره تأثیر بسیاری دارد. از دست دادن دندان باعث می شود تا شما پیرتر به نظر برسید.
 5. تأثیر بر صحبت کردن

دندان ها بر نحوه صحبت کردن نیز تأثیر میگذرارند. فاصله بیش از حد بین دندان ها باعث می شود تا فرد نتواند کلمات را درست تلفظ کند . و ممکن است مخاطبتان متوجه مفهوم کلمات نشود و یا ممکن است هنگام صحبت کردن آب دهانتان به بیرون پرتاب شود.

“سوالات متداول در مورد کشیدن دندان” 

چه زمانی دندان ها باید کشیده شوند ؟”

مهمترین دلیلی که باعث کشیدن دندان می شود پوسیده شدن دندان است . وقتی که شدت پوسیدگی بالا باشد و نتوان دندان را ترمیم کرد مجبور به کشیدن آن می شود . اگر در این مورد دیر اقدام شود دندان پوسیده باعث می شود تا دندان های مجاور هم درگیر پوسیدگی شوند . افرادی که طی حادثه ای دندان هایشان آسیب دیده و از بافت استخوان جدا شده اند یا دچار شکستگی فک شده اند برای جلوگیری از عفونت ، دندان خود را می کشند . هرگاه دندان شخصی به عفونت عصبی دچار شود یا بافت عصبی آن مرده باشد ، پالپ رخ داده و اگر نتوان دندان را عصب کشی کرد مجبور به کشیدن آن می شود. هرگاه بیماری لثه پیشرفت کند ، لثه ها تحلیل بروند و دیگر قادر به نگه داشتن دندان ها نباشند فرد مجبور به کشیدن دندان هایش می شود . وقتی فردی بخواهد دندان های خود را ارتودنسی کند و فضای کافی برای همه دندان ها وجود نداشته باشد به تشخیص دندان پزشک دندان هایی که باعث بی نظمی در دهان شده و نمی گذارند دندان های دیگر فرم زیبایی به خود بگیرند کشیده می شود .

 علت کشیدن دندان عقل؟

اگر دندان عقل دچار پوسیدگی شود باعث می شود تا دندان های مجاور نیز پوسیده شوند پس بهتر است از قبل اینکه به دندان های دیگر آسیب بزند توسط پزشک متخصص جراحی شود .
ممکن است فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود نداشته باشد و باعث شود تا دندان های دیگر کج قرار بگیرند ، پس بهتر است کشیده شود .
گاهی ممکن است دندان عقل باعث بروز دردهایی در ناحیه مفصل ، گوش ، فک و چشم شوند که در چنین مواردی نیز بهتر است دندان عقل کشیده شود .

 بعد از کشیدن دندان عقل چه کارهای باید بکنیم ؟

۱- به طور کلی پانسمان برای متوقف کردن خونریزی در دهان قرار داده می‌شود تا لخته خون ایجاد شود. لخته حفره را پر می‌کند تا استخوان رشد کند و جای خالی را پر کند.
۲- معمولا لب‌ ها و گونه بی‌ حس است، اما اثر بی‌ حسی ظرف چند ساعت از بین می‌رود.
۳- اکیدا به بیمار توصیه می‌شود که برای به حداقل رساندن ورم از کیسه یخ استفاده کند.
۴- پس از کشیدن دندان عقل بدون درد، درد به تدریج با از بین رفتن اثر بی‌ حسی شروع می‌شود. دندانپزشک مصرف مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن (مورتین، ادویل) را توصیه یا مسکن‌های قوی‌ تری را تجویز می‌کند.
۵- می توانید آب دهان خود را بیرون نیندازید و از مکیدن با نی خودداری کنید زیرا باعث افزایش خونریزی می‌شود.
۶- توجه داشته باشید -تا ۷۲ ساعت بعد از عمل سیگار نکشید زیرا باعث خونریزی، درد و اختلال در بهبود زخم شما می‌شود. علاوه بر آن، سیگار کشیدن در این حالت شدیداً سرطان زا است.
۷- شما می‌توانید برنامه غذایی عادی خود (غذای خانگی) را از روز بعد از کشیدن دندان، از سر بگیرید.

 

۲ دیدگاه برای “کشیدن دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×