چگونه از دندان های کودک مراقبت کنیم؟

رعایت بهداشت دهان و دندان قبل از رویش اولین دندان

کودکان با تمام دندان هایشان به دنیا می آیند ولی به دلیل این که (دندان هایشان) در لثه پنهان هستند شما نمی توانید آنها را ببینید.در سن 6 ماهگی دندان های کودک شروع به خارج شدن از لثه می کنند ولی مراقبت خوب از دهان و دندان حتی قبل از رویش اولین دندان کودک حائز اهمیت است.دندان های سالم نتیجه داشتن لثه های سالم می باشد. بچه ها در سن 3 سالگی همه دندان های کودکیشان را خواهند داشت، که دندان های اولیه(شیری) نامیده می شوند. حدود 6 سالگی هنگامی که دندان های دائمی شروع به رویش می کنند، دندان های شیری خواهند افتاد. دندان های شیری فضای کافی را برای رشد دندان های دائمی ایجاد می کنند، رویش بیشتر دندان های دائمی تا سن 13 سالگی کامل می گردد.

استفاده زیاد از بطری(شیشه شیر) می تواند مشکل جدی پوسیدگی دندان ایجاد کند.

خوردن طولانی مدت شیر یا آب میوه با بطری می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

نکاتی مهم برای پیشگیری خرابی دندان های کودک

بعد از اتمام نوشیدن ، بطری را از کودک بگیرید.نوزاد خود را با بطری (شیشه شیر) به رختخواب نبرید. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودکان مصرف شیرینی جات و غذاهای چسبنده و نوشیدنی های شیرین را برای آن ها محدود کنید.

تا 2سالگی

  • پس از غذا دادن ، لثه ها را با یک گاز استریل پاک کنید. با این کار پوشش چسبنده ای به نام پلاک که می تواند باعث پوسیدگی دندان شود، از روی لثه پاک می شود.
  • نوبت اول مراجعه به دندان پزشک باید بعد از یک سالگی باشد.

3 تا 5 سالگی

  • از 3 سالگی، روزی 2بار مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید، تنها به اندازه یک نخود توصیه می شود. مطمئن شوید که کودک شما پس از مسواک زدن خمیردندان را تف میکند.به محض حس رویش دومین دندان، استفاده از نخ دندان را شروع کنند.
  • تلاش کنید کودک شما عادت مکیدن شست دست و پستانک را از 4سالگی به بعد ترک کند.
  • هر 6ماه یکبار کودک خود را نزد دندان پزشک ببرید تا دندان های او را معاینه کند.

6 تا 9 سالگی

  • استفاده از نخ دندان را به محض احساس رویش اولین دندان فرزندتان شروع کنید.اجازه دهید بداند که افتادن دندان ها امری طبیعی است؛ به این صورت دندان های دائمی آغاز به رویش می کنند. تا زمانی که آنها به تنهایی قادر به رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان خود نیستند، شما باید در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به کودکان کمک کنید. همیشه باید توجه ویژه ای به دندان های عقبی آنها داشت، چون امکان تجمع پلاک در آن مناطق بیشتر است.

10 تا 12 سالگی

  • کودکانی که ورزش می کنند برای حفاظت از دندان های خود باید از گارد دندان استفاده کنند.

13 سال به بالا

  • والدین می توانند با یادآوری اینکه لبخند (دندان های) زیبا و بوی خوش دهان به نوجوانان، ظاهر و احساسی زیباتر می دهد، آنها را به رعایت بهداشت دهان و دندان تشویق کنند.

چند نکته: تشویق نوجوانانی که از ارتودنسی استفاده می کنند به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، بسیار حائز اهمیت است. پیشنهاد می شود نوجوانان در طول روز مسواک و نخ دندان خود را در کیف یا ساک ورزشی خود به همراه داشته باشند.

[title text=”لینک های مرتبط”]

[blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ cat=”5″ posts=”12″ image_height=”56.25%”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×