انواع روکش های دندان

1. روکش فلزی دندان

روکش های فلزی به روکش های کاملاً ریخته گری شده ای اشاره دارند که سرامیک فیوزشده روی غالب یا همه‌ی قسمت های دندان دارد. آلیاژهای فلزی با دمای ذوب بالا برای فیوز سرامیک به سطح و جلوگیری از ذوب شدن فلز استفاده می شوند. این عمل، اتصال سرامیک را بدون تغییر رنگ آن تضمین می‌کند.

وقتی دندان ها برای چنین روکش هایی آماده می شوند، بخش بزرگی از بافت دندان برای ایجاد فضا برای سرامیک و نیز فلز برداشته می‌شود.

2. روکش سرامیکی دندان

روکش های سرامیکی زیرکونیا جدیدترین نوع روکش ها هستند، باتوجه به اینکه بهتر از روکش های فلزی، به آسانی با رنگ دندان مجاور تطبیق داده می شوند. این درحالی است که نسبت به روکش های فلزی تطابق بهتری با دندان داشته و رنگ خاکستری به لثه ها نمی دهند. برخی موارد نشان می دهند که بخش سرامیکی روکش می‌تواند از نیمه مات تا کاملا شفاف ( بر اساس رنگ دندانهای طبیعی ) طراحی شوند.

سرامیک کاملاً شفاف یا روکش های کاملاً سرامیکی معمولاً گزینه‌ی بهتری هنگام ترمیم دندان جلویی هستند. محبوب ترین روکش های سرامیکی عبارتنداز:

روکش های ایمکس

روکش های زیرکنیا

3.روکش های PFM

روکش های PFM از تظر قیمتی نسبت به همه‌ی روکش های سرامیکی مقرون به صرفه تر هستند ولی به زیبایی روکش های سرامیکی نیستند،اما همچنان کاندیدای خوبی برای ترمیم دندان عقبی محسوب می شوند.روکش های PFM چیزخاصی جز پیوند بین روکش های فلزی و سرامیکی نیستند. درابتدا یک پوشش فلزی تهیه می‌شود که با دندان موردنظر کاملاً تناسب دارد. سپس یک لایه (روکش) سرامیک روی پوشش فلزی فیوز می‌شود که به روکش یک ظاهر طبیعی می‌دهد.

مقایسه انواع روکش های دندان :

مزایای PFM:

  • روکش های PFM، پایداری و مقاومت روکش را تامین می کند.
  • روکش های سرامیکی و PFM جذابیت بالایی دارند و غالباً ترجیح داده می شود، و ظاهری طبیعی به دندان ترمیم شده می دهد.
  • درصد موفقیت روکش PFM  نسبت به درمان های دیگر بیشتر است و همچنین طول عمر آن نیز زیاد است.

معایب روکش PFM

  • درمقایسه با روکش های طلا و سرامیک، لثه ها را به التهاب لثه مستعدتر می‌سازند.
  • ترمیم دندان با این روکش ها مستلزم آن است که بخش بزرگی از ساختار دندان برداشته شود.
  • سرامیک از تاج براحتی جدا یا خرد می‌شود.
  • وقتی فلزات گران قیمت فیوز می‌شوند، بالارفتن هزینه ایراد اصلی است.

بهترین قسمت روکش ها PFM پایداری و مقاومت است که با هیچ یک از ترمیم های دیگر دردسترس امروزی مطابقت ندارد. اینها برای بیمارانی بهترین هستند که بدنبال ظاهر طبیعی و با دوام هستند.

وقتی بریج ها بمدت طولانی لازم هستند و مشکل دندان قروچه درطول شب وجوددارد،  PFM گزینه‌­ی ترجیحی است. باتوجه به اینکه این تاج ها ترکیبی از سرامیک و فلز هستند، بسیار مقبول و معروف در سرتاسردنیا هستند. آنها مورداطمینان بیماران و نیز پزشکان هستند.

قیمت روکش PFM چند است؟

تفاوت های قیمتی شگرف بسته به موقعیت، اندازه‌ی روکش و تجربه‌ی دندانپزشکان مثل همیشه وجوددارند. این درحالی است که فلز موجود در روکش درمورد روکش PFM، دلیل بیشترین تفاوت قیمتی است. این فلز می‌تواند یک فلز نجیب باشد (معمولاً طلا)، اما می‌تواند از نوع ارزانتر مثل نقره، کبالت، کروم یا نیکل باشد. بهترین حالت، خرید روکش فیوز شده با طلا است. این روکش از بهترین کیفیت برخورداراست، ولی گرانترین گزینه محسوب می‌شود. کاملاً می‌دانیم که نیکل می‌تواند سبب واکنش آلرژی در برخی افراد شود.هزینه این روکش ها حدود 500 هزار تومان خواهد بود.

درمقایسه با نقل قول های ایرادشده از کلینیک های متعدد، بیشترین سوالی که پرسیده می‌شود درمورد استفاده از کدام فلز در روکش است. تغییر قیمت پرسلین فیوزشده با روکش طلایی و پرسلین فیوزشده با نیکل براحتی تغییرمی‌کند.

 

۳ دیدگاه برای “روکش فلزی و سرامیکی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×