درمان دندان با لیزر چگونه است؟

روش کار لیزر در دندانپزشکی

لیزر نوری است که به صورت پرتو منتشر می شود و بافت پوسیده را تبخیر می کند. دندانپزشک از لیزر برای سخت کردن موادی که با آن دندان پر می شود نیز استفاده می کند.

دستگاه لیزر پوسیدگی را به صورت عدد نشان می دهد که از روی عدد پزشک می تواند مقدار پوسیدگی، محل دقیق پوسیدگی و حجم آن را مشخص کند.

در مرکز ما از لیزر دایود با طول موج ۹۸۰ نانومتر برای درمانهای دندانپزشکی با لیزر غیر از تراش دندان استفاده می شود. ( برای تراش دندان نوع دیگری از لیزر (اربیوم یا YSGG) لازم است که به دلیل گران بودن دستگاه آن فعلا توجیه اقتصادی ندارد.)

کارایی لیزر در دندانپزشکی

مکانیسم عملکرد تمام لیزرها، رساندن انرژی پرتوی نور متمرکز است. هنگامی که از آن در جراحی و درمان‌های دندانپزشکی استفاده می‌شوند لیزر معمولاً به عنوان ابزار برش دهنده و یا تبخیر کننده بافت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که برای فعال کردن مواد شیمیایی پر کننده دندان استفاده شود، عملکرد آن به صورت افزایش استحکام چسبندگی بین پر کننده و دندان خواهد بود. در صورتی که برای سفید کردن دندان استفاده شود، عملکرد آن عنوان منبع حرارتی افزایش تأثیر گذاری عامل بلیچینگ است.

انواع درمان های دندان با لیزر

درمان دندانپزشکی با لیزر و کاربرد آن در دندانپزشکی در زمینه های گوناگونی انجام میشود از جمله

 1. ترمیم یا پرکردن دندان با لیزر
 2. درمان ریشه یا عصب کشی دندان با لیزر
 3. سفید کردن دندان
 4. جراحی لثه با لیزر
 5. دپیگمنتاسیون لثه با لیزر ( برداشتن رنگدانه های قهوه ای لثه)
 6. جراحی ضایعات مخاطی دهان و لب
 7. باز کردن آبسه یا درناژ آبسه با لیزر

متداول ترین نمونه های لیزر درمانی

برخی از متداولترین درمان‌هایی که با لیزر انجام می‌شود به صورت زیر است:

 • پوسیدگی دندان : برای برداشتن بخش‌های پوسیده دندان و آماده ‌سازی دندان برای پر کردن استفاده می‌شود.
 • بیماری لثه : برای تغییر شکل لثه و از بین بردن باکتری‌ ها در حین عصب‌ کشی استفاده می‌شود.
 • نمونه ‌برداری یا برداشتن ضایعه : می‌توان برای برداشتن بخش کوچکی از بافت‌ها (نمونه ‌برداری) استفاده کرد. معمولاً نمونه بافت برای بررسی وجود سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان برای برداشتن ضایعات دهانی و کاهش درد آفت استفاده کرد.
 • سفید کردن دندان : با استفاده از آن فرآیند سفید کردن دندان تسریع و تقویت می‌شود. محلول بلیچینگ حاوی پروکسید به سطح دندان‌ها مالیده شده و سپس با انرژی لیزر فعال میشود تا فرآیند سفید کنندگی آن تسریع شود.

متداول ترین نمونه های لیزر درمانی

1. عصب کشی دندان پوسیده با لیزر

جدیدترین روشی که برای عصب کشی دندان ازش استفاده می شود، استفاده از لیزر می باشد . هدف از عصب کشی دندان نابودی محل رشد باکتری و محل عفونت دندان است که در این روش یک لایه از دندان تمیز و ساییده می شود تا به هدف رسیده و محل عفونت نابود شود.

بعد از آن ریشه دندان کاملاَ استریل شده و تمامی باکتری ها از بین می رود ، اگر تابش نور لیزر از حضور باکتری فراتر رود مشکل بوجود آمده و درد دندان برطرف نخواهد شد. قبل از شروع درمان ، دندان بیمار کاملاَ بی حس شده تا دندانپزشک بتواند کار خود را به درستی انجام دهد و بیمار دردی متوجه نشود.(تا دو روز بعد از درمان کمی درد طبیعی می باشد). روش معمول عصب کشی دندان را اینجا ببینید.

2. ترمیم دندان با استفاده از لیزر

ترمیم دندان با لیزر دندانپزشکی بسیار دقیق تر از مته دندانپزشکی می باشد.زیرا هنگامی که دنداپزشکی با مته دندان را می تراشد ممکن است قسمت های سالم دندان نیز تراش داده شود اما لیزر بسیار دقیق عمل کرده و فقط قسمت های آسیب دیده را هدف قرار می دهد . این روش هیچگونه درد، خونریزی و عفونتی ندارد.

3. سفید کردن دندان با لیزر

بلیچینگ دندان از طریق لیزر حتماَ باید در مطب توسط دندانپزشک صورت بگیرد.در این روش دندان ها سریع تر سفید شده و به مواد سفید کننده کمتری نیاز دارد .و خیلی سریع تمام لکه ها را از روی دندان پاک می کند. دیگر مزایای سفید کردن دندان با لیزر آن است که می توان فقط یک دندان را تغییر رنگ داد و دیگر دندان ها درگیر اشعه نخواهند شد.

معایب و مزایای لیزر در دندانپزشکی

مزایای لیزر

 • در برخی موارد درد کمتری ایجاد کرده و در نتیجه نیاز به بی ‌حسی را کاهش می‌دهد.
 • در بیمارانی که با استفاده از دریل دندانپزشکی مشکل دارند، اضطراب را کاهش می‌دهد.
 • خونریزی و تورم در درمان‌های بافت نرم به حداقل می‌رسد.
 • محافظه کارانه تر بوده و به علت دقت بالا بخش بیشتری از بافت‌های سالم را در حین درمان حفظ می‌کند.

معایب لیزر

 • از لیزر نمی‌توان برای دندان‌هایی که قبلاً پر شده‌اند استفاده کرد.
 • نمی‌توان در بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی متداول استفاده کرد برای مثال برای پر کردن پوسیدگی‌های بین دندانی، پیرامون پرشدگی های قدیمی و در پوسیدگی‌های گسترده که نیاز به تراشیدن دندان برای نصب روکش دارند نمیتوان استفاده کرد. به علاوه لیزر را نمیتوان برای برداشتن روکشهای معیوب یا پر شدگی نقره ای رنگ (آمالگام) یا آماده سازی دندان برای بریج استفاده کرد.
 • دریل دندانپزشکی برای شکل دهی پر شدگی، تنظیم بایت و پولیش دندان پر شده لازم است.
 • نیاز به بی حسی را برطرف نمیکند.
 • درمان با لیزر گرانتر است. هزینه آن بسیار بیشتر از دریل معمولی تمام میشود.

 

هزینه لیزر در دندانپزشکی

 

یکی از گران ترین روش های سفید کردن دندان استفاده از لیزر است در روش های خانگی سفید کردن چند هفته ممکن است طول بکشد اما این روش 1ساعته فرد را به هدف خود می رساند.

 

۷ دیدگاه برای “دندانپزشکی با لیزر

 1. اشتراک‌ها: ایمپلنت دندان هزینه و عوارض - 0 تا 100 سوالات برای درمان ایمپلنت

  • drsdghnjdadmin گفته:

   ایمپلنت با لیزر یک اصطلاح تبلیغاتی است و در دندانپزشکی چنین درمانی هنوز وجود ندارد.لیزر می تواند برای برش و کنار زدن لثه به کار برده شود ولی دریل کردن استخوان با قطرهای دقیق فقط با دریلهای استخوانی مخصوص ایمپلنت انجام می شود.

  • drsdghnjdadmin گفته:

   شما لطف دارین . سپاسگزارم از نظر خوبتون.
   لیزر فقط نبایدحین کار به چشم برخورد کنه که معمولا یا به بیمار عینک مخصوص داده میشه و یا اینکه باید چشمها بسته باشه.
   اگر هم درست بکار برده نشه مانند هر درمان دیگه ای ، میتونه عوارض ناخواسته ای مثل سوختگی مخاط،نکروز دندان و … ایجاد کنه.

 2. عاطفه حاجی نژاد گفته:

  سلام و وقت بخیر آقای دکتر
  من چند سال پیش ۵ بالا سمت راست را یه خرابی سطحی داشت که دکتر خالی و سطحی پر کردن ولی هر ماه دردش بیشتر شد دوباره رفتم پیش دکترم بهش،گفتم مشکلمو ولی یه عکس گرفت و گفت باید عصبوکشی بشه که گفتم اکی هرکاری که لازمه انجام بده تا من از درد خلاص بشم ولی بازم بعد عصبکشی همچنان درد زیادتر میشد، اخرش دکترمو عوض کردم و این دکتر جدید هم مجدد پرمو خالی کرد و پر کرد ولی بازم بعد چند ماه دردهاش شروع شد و دوباره رفتم پیشش اخرش آنقدر دندانم را تراشید که دیگه مجبور شدم همانجا روکشش کنم و همین بلا را هم سر دوتا دندان دیگه انتهایی سمت چپ که قرار بود بعنوان پایه روکشم باشه را عصب کشی و بعدش شروع به درد می کرد که بنده گفتم اوائل طبیعیه ولی همچنان این درد با من بود تا یکسال پیش که بعد لثه ام آبثه کرد که رفتم پیش دکتر لثه و دندان که این خانم دکتر گفتن برو پیش فلان دکتر که متخصص عفونتهای لثه و دندان است، که در نهایت رفتیم پیش این خانم دکتر جدید که گفتن هر سه دندان شما که عصبکشی شد عفونت کرده و باید کشیده بشه، که بنده از مطب خانم دکتر بیرون و مستقیم رفتم پیش همان دکتر و بهش ماجرا را گفتم، گفت بیخود می کنه خودش خوب میشه ولی الان بعد اون تاریخ دوسال گذشته و من هیچ دندانم آبثه می کنه و هی من چرکش را خالی می کنم و هی درد همراه با نبض داره که الان قرص آفاموکس ۵۰۰ و مترونیدازول ۲۵۰ را دکتر داروخانه بهم پیشنهاد خوردن داد که دارم شروع می کنم به خوردن، آیا خوردن این قرصها تاثیر داره؟ و چرک دندانم خوب میشه بدون اینکه بخوام دندانهایم را بکشم؟؟؟

  • احسان صادقی نژاد گفته:

   سلام وقت بخیر
   خیر با دارو خوب نمیشه. چنین حالتی فقط دو راه داره :
   ۱-درمان مجدد ریشه توسط متخصص ریشه دندان (اندو دنتیست)
   ۲-کشیدن دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×