عصب کشی دندان

اطلاعات مفید برای درمان ریشه دندان یا عصب کشی

بهترین درمان ریشه دندان بدون درد چیست؟

بهترین درمان ریشه دندان، درمان بدون درد و ناراحتی بیمار و با کمک دستگاه اپکس فایندر (تعیین کننده دیجیتال طول ریشه دندان)، روتاری (فایل چرخشی) و لیزر دندانپزشکی است. عصب کشی یا درمان ریشه دندان شامل مراحل خارج کردن بافت عروقی-عصبی آسب دیده و آلوده میکروبی تاج و ریشه دندان بعلاوه شکل دهی و پر کردن کانالهای ریشه دندان است.

بخش های مختلف دندان

پالپ دندان، مجموعه اعصاب و عروق تغذیه کننده هر دندان است که در یک فضای خالی در مرکز تاج دندان قرار دارد. درصورت بروز آسیب، پالپ مرده یا بیمار برداشته می شود، فضای باقیمانده کانالهای ریشه تمیز می شود، شکل داده می شود و پر می شود. این روش روت کانال (درمان ریشه) است. این درمان باید تحت بی حسی کامل و با حوصله و دقت کافی انجام گیرد تا درمان ریشه بدون درد و ناراحتی بیمار باشد. متاسفانه بسیاری از مردم تجربه دردناکی از این درمان داشته یا شنیده اند که به دلیل بی دقتی یا ناتوانی درمانگر در انجام درمان ریشه درست و بدون درد بوده است. بهترین درمان های درد و عقونت دندان را اینجا بخوانید.

شایع ترین عوامل آسیب عصب و پالپ دندان :

 • پوسیدگی عمیق
 • دندان ترک خورده
 • آسیب به دندان همچون ضربه ی شدید به دندان
 • بیماری شدید لثه

وقتی پالپ عفونی یا مرده شود، اگر بدون درمان رها شود، چرک در نوک ریشه ی دندان در داخل فک ایجاد می شود و آبسه تشکیل می شود. آبسه استخوان اطراف دندان را تخریب می کند و سبب ایجاد ضایعه و کیست در داخل فک می گردد که ممکن است با ترشح چرک از لثه همراه باشد.

مراحل عصب کشی دندان

این درمان شامل چند مرحله است که بسته به شرایط و موقعیت دندان، در یک یا چند جلسه انجام می شود. این مراحل عبارتنداز:

 1. ابتدا پوسیدگی های دندان کاملا برداشته می شود تا به محل رسیدن پوسیدگی به بافت عصبی دندان برسیم.
 2. سپس با تراش بخشهای لازم ، فضای لازم برای دسترسی به کانالهای دندان ایجاد می شود .
 3. سپس طول ریشه دندان با استفاده از دستگاه دیجیتال یا رادیو گرافی تعیین می شود.در مرکز ما از معتبر ترین و دقیق ترین دستگاه دیجیتال تعیین طول ریشه دندان (اپکس فایندر ) با نام تجاری Root ZX ساخت ژاپن برای این کار استفاده می شود.
 4.  پس از برداشتن پالپ آسیب دیده (پالپکتومی)، کانال های ریشه و اتاقک پالپ به کمک شستشوی فراوان و ابزار سایشی به نام فایل دستی یا چرخشی (روتاری) تمیز می شوند، گشاد می شوند و برای آماده سازی جهت پرکردن شکل داده می شوند. در مرکز ما علاوه بر موارد استاندار درمان ریشه از جدیدترین تکنولوژی لیزر در دندانپزشکی برای از بین بردن هرگونه بافت عصبی یا باکتری های باقی مانده در کانال دندان هم استفاده می شود.با این کار کانال های دندان استریل شده و درصد موفقیت درمان به بالاترین حدممکن می رسد.
 5.  پرکننده موقت برداشته می شود و اتاقک پالپ و کانال ریشه بصورت دائمی پر می شود. یک ماده کائوچویی و مخروطی بنام گوتا پرکا درون هر کانال جای داده میشود و غالباً با سیلر در محل مهرو موم می‌شود. تاج دندان معمولاً در آخرین مرحله برای بازگرداندن شکل و ظاهر طبیعی به دندان ترمیم و بعدا در صورت نیاز روکش می شود.

“عکس و فیلم عصب کشی دندان”

روش قابل استناد در تعیین موفقیت یا عدم موفقیت درمان کانال ریشه، مقایسه عکس های رادیوگرافی چند ماه بعد با عکس های قبل از درمان است. این مقایسه نشان خواهدداد استخوان ازدست رفته یا بازیابی شده است.

عمر دندان عصب کشی شده

عمر و دوام دندان عصب کشی شده یا ترمیم شده درصورت مراقبت صحیح همیشگی است. چون پوسیدگی دندان حتی در دندان درمان شده رخ می دهد، بهداشت دهانی خوب و بررسی های دندانی منظم بمنظور پیشگیری از مشکلات بیشتر ضروری هستند.ممکن است پس از ترمیم دندان برای پیشگیری از شکستن احتمالی تاج دندان نیاز به گذاشتن روکش روی دندان باشد.

۳ دیدگاه

 1. احسان صادقی نژاد

  سلام
  تست کارکرد صفحه

 2. احسان صادقی نژاد

  سلام
  آیا درمان ریشه دندان عقل در دراز مدت موفقیت آمیز است؟

 3. احسان صادقی نژاد

  بررسی کارکرد پرسش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×