دیاستم شکاف بین 2 دندان است و ممکن است در هر قسمتی از دهان رخ دهد. بطورکلی بین 2 دندان جلویی یافت می شود. غالبا منابع دندانی به گفته ی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، گزارش می کنند که بین 1.6 و 25.4 درصد بزرگسالان آمریکا دچار شکاف در این بخش از دهان هستند. و اگرچه این می تواند ناراحت کننده باشد، دندانپزشک می تواند آن را با گذشت زمان درمان کند. دندانپزشکان بالاخص می توانند از باندینگ دندان در شکاف ها برای استتارکردن موثر این فضای نامطلوب استفاده کنند.

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان یک درمان زیبایی محسوب می شود که از رزین کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می کند. دندانپزشک این رزین را برای پوشش شکاف بین دندان های پیشین جلویی با شکل و اندازه ی خواسته شده قرار میدهد.

روش نسبتاً ساده است و می تواند در طی یک جلسه انجام شود. ابتدا دندانپزشک درجه رنگ ماده ی باندینگ را انتخاب خواهد کرد که ترجیحاً با رنگ دندان خودتان مطابقت دارد. سپس، سطح دندان جلویی را برای دریافت ماده ی باندینگ آماده میکند. در این لحظه، دندانپزشک به آرامی دندان را اچ میکند (استفاده از ژل اسیدی برای ایجاد سطح سخت میکروسکوپیک روی مینای دندان یا عاج دندان که رزین ها روی آن پیوند می خورند (می چسبند). و سپس مایع نرم کننده ای را برای آسانترشدن چسبیدن باندینگ بکار می‌گیرد.

 

استفاده از ماده

وقتی دندان آماده شد، باندینگ استفاده می شود. این ماده یک بافت شبه بتونه ای دارد که به دندانپزشک امکان می دهد درحالیکه در دهان گذاشته است، آن را شکل دهد و قالب گیری کند. وقتی ظاهر دندان جلویی ازنظر دندانپزشک رضایت بخش بود، از نور فرابنفش برای سفت کردن باندینگ درمحل استفاده می کند. سپس ماده­‌ی باندینگ با جلوگیری از پرتوگیری داخل لب ها جلاداده می شود

کاندیداهای خوب

باندینگ برای بستن شکاف های بین دندان در برخی افراد استفاده می شود اما باید بخاطر داشت که جایگزین درمان ارتودنسی نیست. دیاستما به گفته ی انستیتوی ملی سلامت (NIH) دربرخی افراد با باندینگ تنها درمان نمی شود. اگر مشکلات دندانی دیگری – همچون دندان کج یا خمیده یا بایت ناهمترازی- علاوه بر شکاف دارید دندانپزشک ملاقات با ارتودنتیست را توصیه خواهدکرد.

اگر مشکل دندان شما یک شکاف کوچک بین 2 دندان جلو است، درمان ارتودنسی لازم نیست و دنداپزشک به بستن شکاف با روش باندینگ می پردازد. پس از معاینه ی دندان ها، وی اطمینان خاطر می دهد که این روش درمان کاندیدای خوبی است اما همیشه برای سوال کردن از وی آزاد هستید.

آیا باندینگ دندان برای شما مناسب است؟

اگر دندانپزشک می گوید که شکاف دندانی تان برای باندینگ مناسب است، به چند مورد قبل از درمان فکرکنید. برخی عادات شخصی سبب نامناسب شدن درمان باندینگ برای شما می شوند، لذا برای اطمینان با دندانپزشک صحبت کنید و نگرانی های خود را مطرح کنید:

ابتدا، ماده ی باندینگ متخلخل است، بنابراین اگر سیگار می‌کشید یا مرتباً قهوه می نوشید، رزین کامپوزیت رنگی (دارای لک) می شود و ظاهر زردرنگی پیدا می کند. اگر نگران رنگی شدن کامپوزیت هستید، دندانپزشک بستن شکاف را با روکش های پورسلین توصیه می کند که براحتی رنگی نمی شود. بااینحال، دندان طبیعی شما می تواند بدرنگ می شود، لذا برای حفظ یکدستی آنها با روکش ها، خمیردندان سفیدکننده در روتین مراقبت خانگی واردکنید.

مسئله دیگری که باید رعایت کرد آن است که قدرت ماده ی باندینگ بهمان اندازه ی دندان طبیعی نیست. این بدان معنی است که افرادی که ناخن می خورند یا خودکار می جوند ممکن است ماده ی باندینگ را خراش دهند، چون روی دندان جلویی واقع شده است. باندینگ معمولاً چندین سال دوام دارد، اما اگر عادات جویدن دارید، زودتر از آنچه تصورکنید به ترمیم نیاز پیدا می‌کنید.

فواصل بین دندان های جلویی همیشه دلیل ملاقات با دندانپزشک برای صحبت درمورد گزینه های درمانی هستند. باندینگ دندان برای شکاف ها یک درمان مناسب برای شما هستند و درغیر اینصورت، باید به سمت ارتودنسی یا یک روش درمانی مشابه و جامع تر بروید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×