بازسازی دندان با پین

اطلاعات مفید برای بازسازی و درمان دندان با پین

پین دندان چیست

پین دندان یک میله‌ی فلزی و پیچ مانند است که به منظور کمک به استحکام و بازسازی تاج دندانهای به شدت تخریب شده استفاده می شود.پس از کار گذاشتن پین در داخل دندان پوسیده باید تاج دندان با ماده ای مناسب مانند آمالگام،گلاس آینومر های تقویت شده یا کامپوزیت ترمیم و بازسازی شود. با تشخیص دندانپزشک ممکن است نیاز باشد که دندان پس از بازسازی، تحت درمان روکش هم قرار بگیرد تا از شکستن آن در طولانی مدت جلوگیری گردد. انواع روکش دندان را اینجا ببینید.

انواع پین دندان

1-پین داخل عاج دندان :

این پین ها در دندانهایی که درمان ریشه (عصب کشی) نشده اند ولی بخشی از تاج شکسته است به کار می روند. اندازه ی آنها حدود 3 میل طول و 0.4 میلی متر قطر دارند. کاربرد آنها باید خیلی با دقت انجام شود تا باعث آسیب دیدن بافت زنده و عصب دندان (پالپ دندان) نشوند. این پین ها فقط داخل عاج دندان به محکمی پیچ می شوند و سمان (چسب) به آنها زده نمی شود.معمولا در دندانهای جلو استفاده نمی شوند.

2-پین داخل کانال دندان:

این پین ها در داخل کانال دندانی که درمان ریشه،که عصب کشی دندان شده است گذاشته می شود.گیر آنها در داخل کانال دندان با زدن سمان (چسب) های مخصوص انجام می یابد. پین های دندان سایز های قطری و طولی مختلفی دارد که حتما باید متناسب با قطر و طول کانال دندان انتخاب شوند تا در عین تامین استحکام لازم، باعث ترک خوردن و شکستن ریشه دندان نشوند.

 

توجه:

گذاشتن پین در دو حالت ممکن است باعث درد دندان شود:

1-پین داخل عاج در دندانی که عصب دارد (دندان وایتال) ممکن است نزدیک عصب دندان گذاشته شده باشد و تحریک آن باعث درد گرفتن دندان شود.راه حل آن درمان ریشه (عصب کشی ) دندان است.

2-پین داخل کانال دندان باعث ترک خوردن و شکستن ریشه شده باشد.در این حالت متاسفانه باید دندان کشیده شود.

تشخیص این موارد نیاز به معاینه ی دقیق و عکس رادیوگرافی دارد.

چرا به درمان با پین نیاز داریم؟

دندانی که مقدار زیادی از تاج آن به علت پوسیدگی یا شکستگی از بین رفته است دیگر نمی تواند بدون کمک پین و با ترمیم (پر کردن) تنها، زیر فشار های جویدن دوام بیاورد و قطعا خواهد شکست و یا اگر خوش شانس باشیم ترمیم(پر کردگی) آن جدا خواهد شد. پین مانند ستونی عمل می کند که فشار های وارد شده به تاج و ترمیم آن را به ریشه منتقل می کند تا احتمال شکستن دندان کمتر شود. البته گاهی اوقات گذاشتن پین هم کافی نیست که در این صورت قبل از روکش کردن و برای بازسازی ساختار تاج دندان باید درمان پست و کور دندان انجام شود که آخرین راه برای حفظ دندان، قبل از کشیدن است.

 

۱۱۹ دیدگاه

 1. علیرضا

  باسلام میخواستم سوال کنم دندانی که قبلا پر شده داخلش پین گذاشته شده اما بعد از چندسال اون پین درامده دوباره امکان پین گذاری جهت روکش هست یا خیر،با تشکر

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   بله به شرطی که پوسیدگی دندانی در اطراف محل پین ایجاد نشده باشد.

   1. کژال

    سلام ، ببخشید داخل دندونم پیم گذاشته شده دکتر گفت ک باهاش چیز سفت نخور
    چند روز بخاطر آفت زبونم مجبور شدم با سمتی ک دندون پیم گذاری شدم هست غذا خوردم و ورم کرد ، ک روز آخری در حین غذا خوردن حس کردم پیم دندونم رفت داخل ، با اینکه عصب کشی شده دندونم ، الان درد می‌کنه و دردش میزنع به استخونه گونم، چکارکنم؟

    1. احسان صادقی نژاد

     سلام
     بدون معاینه و عکس گرفتن نمیشه پاسخ داد

    2. حسن عبدی

     سلام من پین گذاشتم شکسته حالا میخام بکشم یک دکتر رفتم نکشید ترسید گفت وسیله ندارم چکارکنم دندونساز خانگی میگه میکشم خاستم بپرسم مشگلی پیش نمیاد؟

     1. احسان صادقی نژاد

      سلام
      ما چیزی به اسم دندانساز خانگی نداریم که اجازه کشیدن دندان داشته باشه !!!
      لطفا به دندانپزشک دیگری مراجعه کنید تا منجر به دردسر و پشیمانی نشود.

    3. نسیم

     سلام دندونی که عصب کشی شده و داخلش پین گذاشته شده ماندگاری بیشتری داره یا پست کردن؟

     1. احسان صادقی نژاد

      سلام قابل مقایسه نیست. به ساختار باقیمانده دندان و دقت و اندازه ی پین و پست بستگی داره.

  2. فاطمه جان پور

   سلام به علت پوسیدگی جلوی دندان پسر دو ساله من پین گذاشتند و دندانش را درست کردند الان بر اثر زمین خوردن یکی از دندانها شل شده است . راهی برای ترمیم وجود دارد یا خیر؟

 2. نازی

  با سلام. اگر داخل دندانی پین داخل کانال قرار داده شده باشد و بعد بخواهند روکش کنند آیا باید پین از دندان خارج شود یا لازم نیست؟

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   خیر لازم به خارج کردن نیست

   1. فاطمه

    سلام ببخشید دندونی که توش پین داره
    و الان قسمتی از پر شدگی دندون پریده
    و دیواره ی دندان هم آزاد شده و تکان میخوره
    قابل درمان مجدد هست؟
    یه جا مراجعه کردم
    میگن بدون درمان برو جراحی لثه و روکش کن

    1. احسان صادقی نژاد

     سلام وقت بخیر
     اگر شکستگی دیواره خیلی زیر لثه نباشه باید جراحی crown lengthening بشه و سپس روکش.
     در غیر انصورت باید کشیده بشه و بعدا ایمپلنت کنید.

 3. علی

  سلام و خسته نباشید
  بنده دندون شماره یکم شکسته بود و کامل از بین رفته بود ، وقتی به دکتر مراجعه ایشون برام یه دندون مصنوعی ساختن و اونو با پین وصل کردن ولی امروز کنده شد و قسمت بالایی پین که توی لثه است مونده و دندونم هم سالم با پین داخلش در اومده الان نمی‌دونم باید چیکار کنم!

  1. drsdghnjdadmin

   سلام وقت بخیر
   باید ویزیت بشین و از دندون عکس رادیوگرافی تهیه بشه.ولی اینطور که توضیح دادین بهه نظر کشیده بشه و سپس ایمپلنت جایگزین بشه مطمئن تره.

  2. فریده

   با سلام من دندونهای جلو چند سال پیش دوتا پین گذاشتند و الان اون یکی دندون جلوها را مجبور شدند پین بزارند و روکش کامپوزیت و الان لثم خیلی درد حس میکنم ایا درسته کامپوزیت با این هزینه ی بالا و یا چند سال دوام میاره ؟؟

  3. mahdiye

   سلام دندونای جلویی من دوتا پین گذاشته شده بود بعد از پنج سال دندونای جلوییم همون قسمتی که پر شده بودن ریخته دکتر پین ها رو به بدبختی در اورد برای پست و روکش ایا واقعا لازم بود

  4. Atieh

   سلام وقت بخیر ، ۱۲ساله یکی از دندونای جلومو ک ب شدت آسیب دیده بود پین گذاشتم و پرکردم ولی ی مقدار رنگ دندونم با بقیه دندونام متفاوت هست. رفتم دندونپزشکی گفتن ک ب خاطر پین رنگ دندونت متفاوته خاستم بپرسم باید چ کا کنم الان میشه مثلاً پین رو عوض کرد مثلا ی پین سفید رنگ گذاشت😂 یا ….🤔

   1. احسان صادقی نژاد

    سلام وقت بخیر
    باید دندان روکش بشه.البته معمولا در ای یکسان شدن شکل و قرینگی بهتره دندانهای یک با هم روکش شوند

 4. مهربانی

  قالب پستم در اومدە آیا قابل ترمیم هست

  1. drsdghnjdadmin

   باید چک بشه، اگر زیرساختش سالم باشه ، میشه دوباره سمان کرد.

  2. فاطمه

   سلام به علت پوسیدگی جلوی دندان پسر دو ساله من پین گذاشتند و دندانش را درست کردند الان بر اثر زمین خوردن یکی از دندانها شل شده است . راهی برای ترمیم وجود دارد یا خیر؟

   1. احسان صادقی نژاد

    سلام
    خیر اگر از ریشه شل شده کاری نمیشه کرد. شاید به مرور سفت بشه در غیر اینصورت کشیدنی است

 5. مهر

  سلام
  دیشب توی دندونم که عصب کشی شده بود پین گذاشتند الآن خیلی درد میکنه و حتی سرم وگوشم هم درد میکنه این طبیعیه یا مشکلی وجود داره ؟

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   نه طبیعی نیست. مراجعه کنید به دندانپزشکتون بررسی کنند.

  2. آریانا

   سلام خسته نباشید
   من وقتی ۱۵ سالم بود مجبور شدم ۳ تا دندون جلو (فک بالا) رو عصب کشی کنم ولی به خاطر این که سنم کم بود روکش نکردم و بعد از تقریبا ۵ سال به دکتر دیگه ای مراجعه کردم و گفت اگه میخوای مقاومت دندونت بره بالا پین بزار و این کارو کردم و اون دندونارم کامپوزیت کردم
   میخواستم بدونم که همین پین و کامپوزیت باعث میشه دندونم مقاوم بشه یا حتما باید روکش بشه دندونام ؟ و اگه راه دیگه ای هست که روکش نشه چی هست

  3. فاطمه

   سلام وقتتون بخیر من دندون۴ بالام به شدت پوسیده و شکسته شد دکتر پین گذاشته اما بدون روکش خاستم ببینم برای دوام بیشتر از الان روکش لازمه؟

   1. احسان صادقی نژاد

    سلام وقت بخیر.بله بهتره روکش بشه.مگر اینکه دندانپزشکتون به دلیل خاصی این گزینه را نامناسب بدانند.

    1. Hamid Soli

     سلام‌من‌دوازده‌روزه‌‌پین‌داخل‌دندون‌گزاشتم‌.فقط‌با‌مسکن‌ساکت‌میشه‌رفتم‌یه‌دکتر‌دیگه‌.میگه‌تو‌عکس‌خوبه‌قشنگ‌کار‌کرده‌ولی‌دردش‌فقط‌سه‌تا‌قرص‌دیکنوفلاک‌میوفته.دردش‌میزنه‌به‌مغزم‌اگه‌قرص‌نخورم‌.راهنمایی‌کن

     1. احسان صادقی نژاد

      سلام
      یکی از عوارض گذاشتن پین دندان ، ترک خوردن ریشه دندان است.اگر با زدن ضربه یا فشار روی همان دندان درد تیز و شدیدی ایجاد می شود ، متاسفانه دندان باید کشیده شود.
      البته اول باید امتحان شود که پرکردگی دندان بلندی نداشته باشد چون ممکن است درد ناشی از بلند بودن پرکردگی باشد که با کوتاه کردن پرکردگی دندان درد برطرف می شود.

 6. مسعود

  سلام آقای دکتر
  ببخشید من دندون آسیاب فک پایینم کاملا تخریب شده ولی ریشه اون بسیار محکم هست ، میشه با پین زدن در کانال ریشه یک دندان روی آن گذاشت ؟؟

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   نیاز به عکس رادیوگرافی و ویزیت حضوری هست.

   1. آفتاب

    سلام.من ۳سال پیش دندان نیشم رو دکتر پین گذاشت ولی الان رنگش تیر است و دکتر میگه رنگ پین بیرون زده راست میگه؟ یا الکی میگه؟

    1. رهگذر

     الکی میگه
     اولا پین که رنگ پس نمیده
     ثانیا به فرض اینکل رنگ پس بده از استخوان که عبور نمیکنه و بیرون بزنه

    2. احسان صادقی نژاد

     سلام
     پینهای فلزی پس از چند سال ممکنه در تاج دندان تیرگی ایجاد کنند.البته کیفیت پین و اینکه کاملا داخل ترمیم دندان پوشیده شود هم تاثیرگذار است.چنین دندانی باید روکش شود.

   2. عطا

    سلام وقت بخیر من حدود ۳ ماه پیش دندون نیش بالایی از بغل شکسته بود دکتر گفت جهت اینکه عمر بالایی داشته باشه پیم میزارم بعد پر میکنم الان شکسته افتاده و از لسه دندونم دورها دور حدود ۲ میل دندونم بیرون هست اونو چیکار میشه کرد؟

    1. احسان صادقی نژاد

     سلام وقت بخیر
     البته باید دندان معاینه و عکس تکی PA گرفته بشه تا دقیقا بشه طرح درمان داد ولی با توضیحات شما به نظر می رسه طرح درمان مناسب شامل موارد زیر باشه:
     ۱-درمان ریشه( عصب کشی)
     ۲-پست و کور (باز سازی تاج)
     ۳- روکش دندان تمام سرامیک زیرکونیا

 7. حدیث

  سلام اقای دکتر من دندونم دوماه پیش پین خورد و پر کردم الان بعد دوماه یهو شروع بددرد خیلی بد کرد یعنی درده درحین تماس غذا باهاش حس میشه ب طوری ک بقیه دندونامم اذیت میشه علت چیه؟ و چه کنم

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   کلا پین ممکنه باعث ترک خوردن ریشه دندان بشه.تشخیصش با عکس رادیوگرافی و معاینه دقیق امکان پذیره.

 8. حدیث

  سلام اقای دکتر من دوماه پیش دندونم پرشد و پین گذاشته شد . الان ب شدت درد گرفته و با برخورد غذابهش درده حس میشع و درده خیلی بده تاحدی ک بقیه دندونامم اذیت میکنه علت چیه و چ باید کنم ؟

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   ممکنه ریشه آسیب دیده باشه. باید عکس رادیوگرافی بگیرید

  2. Nil

   سلام من دندونم ۵بالامو که کمی پوسیده شده بود رو عصب کشی انجام دادن ودین گذاشتم وسطح دندونم رو زیاد پر کردن که غذا خوردنی دچار مشکل میشد و دوباره طی چند روز بعد مراجعه زیاد تراشیدن ودوباره پر کردن والان هنگام غذا خوردن درد میکنه دندونم وتوعکس انگار سمت ریشه ضایع ایجاد شده چه کار باید بکنم

   1. احسان صادقی نژاد

    سلام وقت بخیر
    اگر در عکس ، درمان ریشه مشکل داره کار خیلی سخت شده. چون باید پرکردگی و پین خارج شه و مجددا درمان ریشه تکرار بشه.
    در غیر این صورت تنها راه کشیدن دندان خواهد بود.

 9. بردیا

  سلام وقت بخیر من دندون جلو از داخل شکست بعد عصب کشی و پین گذاشته شده کمتر از یکسال ولی چند وقتی مدام درد داره دندون کنارش عصب کشی شده است علتش چیه؟ مرسی

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   باید عکس رادیوگرافی بگیریرد.

  2. مممممممموحححححححممممممممدددددددددد

   سلام آقای دکتر من ۴ روز پیش دندان جلو من شکسته بود دکتر عصب کشی کرد بعد کامپوزیت کردم الان حس می کنم که وقتی که نفسمو میکشم زیاد بیرون تر میاد اونو دوباره میشه درستکرد.

   1. احسان صادقی نژاد

    سلام
    نمیدونم منظورتون چیه .اگر جابجا میشه باید برید دکترتون ببینه چی شده.اینطوری از راه دور نمیشه تعیین تکلیف کرد.

 10. علی

  سلام دندونم قبلا پین گذاری شده جدیدا ی قسمت تاجش پوسیده .. کشیدنیه؟

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   باید ویزیت بشه و عکس گرفته شود.

 11. مهدی

  سلام دندان ۶ و ۷ فک پایین من هردو طرف تخریب شده ولی ریشه اش سالمه میشه با پین درمان کرد؟؟

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   باید ویریت و عکس گرفته بشه

 12. اهورا

  سلام من دندوم پرشده بودروکش کردم ولی دوماه طول کشیدروکشش اماده شه دندونم اسیب دیدبعدیکماه باروکش موادتوش دراومدبردم گفتن قابل ترمیم نیست ولی پین میزاریم شایدبگیره،الان یک هفتس پین گذاشتم ودندونام سروگرم ک میشه تیرمیکشه باروکشش علت چیه بنظرشما

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   سرد و گرم شدن برای اون دندون نمیتونه باشه

  2. فاطمه

   سلام. خسته نباشید
   دکتر بدون اطلاع من دندان ام که هر چهار طرف اش سالم بود پین گذاشت.
   آیا اگر بروم و این پین را در بیاورم عمر دندانم بیشتر میشه؟ می ترسم که ریشه اش آسیب ببینه.

   1. drsdghnjdadmin

    سلام
    قطعا درآوردن پین آسیب بیشتری وارد می کند پس این کار اشتباه است.
    ضمنا حتما لازم بوده وگرنه گذاشتن پین برای دندانپزشک شما غیر از زحمت ، درآمد قابل توجهی ندارد

 13. نینا

  سلام. من دندون های شماره ۱ بالام عصب کشی شده. حالا به دکتر بهم گفتن بیا کامپوزیتشو خالی کنم پین بزارم دوباره پر کنم یا روکش کنم. ظاهر دندون هام هم مشکلی نداره. اینکار رو بکنم؟ میترسم پین بزارم بدتر بشه و باعث شکستگی ریشه بشه و… همینطور پر شده بمونه مگه مشکلی داره؟

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   والا من ندیدم دندونتون رو نمیتونم نظر بدم

 14. فرشید

  سلام ، حدود یک ماه هست که داخل کانال دندان عصب کشی شده ام پین گذاشته شده ، احساس فشار دارم هنگام جویدن غذا و به تازگی هم احساس میکنم پین به ریشه ام برخورد میکنه و مثل سوزن میخوره بهش . دوروز پیش برای بررسی عفونت دندان عکس برداری شد ولی دکتر چیزی از اسیب دیدگی ریشه نگفتن . ایا عکس دیگه ای لازمه برای بررسی اینکه ریسه اسیب دیده یا نه ؟؟

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   به دندانپزشک دیگری هم نشان دهید

  2. عباسي

   سلام وقت به خیر
   ایا نحوه ی پین گذاری باید طوری باشد که در صورت نیاز به درمان مجدد دندان پین ریشهای که تا تاج دندان ادامه دارد توسط دندانپزشک راحتی خارج شود یا خیر ؟

   1. احسان صادقی نژاد

    سلام وقت بخیر
    دندانی که پین در کانال ریشه اش گذاشته می شود باید از نظر کیفیت درمان ریشه مطمئن باشد. زیرا پین باید با طول کافی و استحکام بالا در کانال دندان جایگذاری شود و نباید بتوان آن را خارج کرد، وگرنه یعنی پین کوتاه بوده یا چسبندگی لازم را نداشته است.پس پاسخ شما خیر است.

 15. مجید

  سلام ممکنه پین بیفته و باعث خفگی بشه؟

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   خیر

 16. آوا

  سلام. پست زدن برای دندون ۶ که پین داره مشکلی نداره؟

 17. آوا

  سلام. پست گذاشتن برای دندون ۶ پایین که پین داره. مشکلی داره؟

 18. رویا

  سلام دندونم بشدت آسیب دیده بود امروز پین گذاشتم دردش کشندس عادیه؟

  1. حسن

   از منم همینطوریه بعد دو روز هنوز خوب نشده خیلی درد داره

 19. علی

  با سلام و خسته نباشید ؛ آقای دکتر من دندون شماره یکم شکسته ؛ برای بازسازی از پین استفاده کنم بهتره یا از پست و کور ؟ کدومشون به ریشه دندون آسیب کمتری میزنه ؟ کدومشون مدت زمان بیشتری کار میکنه ؟

 20. آفتاب

  سلام.من دندون نیشم ۳ سال پیش پین گذاشتم.ولی الان تیره شده .از اول هم رنگش تیره بود دکتر میگه رنگ پین بیرون زده ‌‌ همچین چیزی درسته؟یا توجیه الکی اورده؟

 21. یکتا

  سلام من ۷ سال قبل دندان شماره ۲ را ایمپلنت کردم اما عملم موفقیت آمیز نبود و مجبور شدیم که تخلیه انجام دهیم و بریج کردم الان ۴ تا دندان جلو بریج بود تا دوماه قبل که پین داخل یکی از دندان‌ها شکست. الان هم پین دیگر عفونت کرده. دکترها میگن باید ایمپلنت کنی یا روکش. به نظر شما من باید ریسک ایمپلنت دوباره را بپذیرم؟

 22. فرهاد

  سلام ،قبلا یکی از آسیاب های بالا رو عصب کشی و پر کردم دکتر برام پین گذاشت ولی یک سال بعد دندون افتاد و حالا پین مونده و مشخصه،جسارتن آیا ممکنه با پنس خودم بکشمش بیرون؟ با تشکر

 23. فاطمه

  سلام وقت بخیر من یک دندونم رو روکش زده بودم روکشش کنده شد و دکتر تشخیص دادن ک باید ریشه هم دربیاد و فقط ایمپلنت انجام بشه دندون کناری ایمپلنتم هم عصب کشی شدس میخوام بدونم اگر بخوام از ایمپلنتم استفاده کنم و پایه دندون کناری کنم و کناری هم روکش کنم باید کناری رو هم بکشم؟

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام ایمپلنت و دندان نمیشه به روکش به هم وصل بشه . جدا جدا میتونه روکش بشه.

 24. محمد

  سلام من سه ماه پیش پین گذاشتم و پر کردم ولی روکش نه..الان همون دندونم درد میکنه به خاطر چیه؟

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   باید عکس بگیرید

 25. مرضیه

  سلام من دندون جلوم روکش بود ک بادوم خوردم و دندونم زیر روکش شکست الان فقط ریشه ش مونده امکان پین گذاری هست ک روکش روش فیکس شه؟؟؟

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   بستگی به مقدار باقیمانده دندان داره

 26. علی

  سلام آقای دکتر سه سال پیش برای دندان شکسته من پین و روکش گذاشته بودن الان کل اون دندون مصنوعی با روکش روش حین غذا خوردن در اومد. من بخاطر کرونا میترسم برم دندان پزشکی میتونم خودم چسبی چیزی تهیه کنم و بچسبونم سرجاش دوباره ؟
  با تشکر

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   توصیه میکنم برید دندانپزشک براتون بررسی و در صورت امکان انجام بده. به همین آسونی و سادگی که شما در نظر دارید نیست.وگرنه میتونید در اینترنت سرچ کنید: سمان گلاس آینومر روکش دندان

 27. هستی

  سلام.من باردارم ۲۶ هفته هستم دندون جلو چندسال پیش روکش کردم ولی متاسفانه الان دندون زیر روکش بود شکسته وفقط ریشه مونده توی لثه هام آیا میشه پین گذاشت یا اصلا با این شرایط من میشه درست کرد دندون رو

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   بستگی به مقدار باقی مانده از دندونتون داره.نمیشه الان عکس گرفت.ولی با معاینه میشه گفت که کشیدنی است یا قابل درمان.در سه ماهه دوم بارداری به بعد با نظر پزشک زنان میتونید درمانهای دندانپزشکی لازم غیر از عکس رادیولوژی رو انجام بدید.

 28. حانا

  سلام من دندون شماره شش پایینم سطحی بود رفتم گفتم درد دارم واسم پین گذاشتن دو سال پیش
  الان عکس گرفتم از کل فک م ی دکتر دیگه دیدش میگه باید کلا دندونت کشیده بشه پین رو کج گذاشته توی دندون و کامل عصب کشی نشده عفونت میکنه چیکار کنم ترو خدا نظرتون رو هر چ سریعتر بهم بگید

  1. drsdghnjdadmin

   سلام
   من که عکس رو ندیدم. ولی احتمالا درست گفتن.این حالت ممکنه بر اثر عدم دقت دندانپزشک قبلی اتفاق بیفته

 29. امینی

  سلام وقتتون بخیر من امروزپیش داخل دندونم پین گذاشتن ولی خونریزی داره چیکارش کنم؟پانسمانش باید عوض بشه؟

  1. drsdghnjdadmin

   بدون ویزیت نمیشه گفت مشکل چیست

 30. م.ص.ص

  سلام
  من دو ماه پیش دندون عصب کشی شدمو پین گذاشتن و پُر کردن. الان دندونم آبسه کرده و گفتن باید ری اندو بشه، منتها متخصص ریشه نتونست پین رو از دندونم دربیاره و گفت باید لثه باز بشه و جراحی ریشه انجام بشه. به نظر شما اگه به پزشک دیگه ای مراجعه کنم ممکنه بتونن پین رو دربیارن؟ متخصص ریشه به من گفتن این پین بلنده و درنمیاد

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   درست گفتن.پین بلند به سختی درمیاد و یا ممکنه ریششه دندان رو بشکنه.همون جراحی انتهای ریشه راه حل بهتری است.

 31. فاطمه

  سلام.دندان شماره ۲ ام که قبلا تراشیده شده و کامپوزیت زیبایی انجام شده.پوسیده و به عصب رسیده کامپوزیتشم کنده شده ی تیکه از دندونم مونده.
  دکتر گفتن که عصب کشی میکنن و پین میذارن و روکش میذارن میخواستم بدونم راه حل مناسبیه؟عمر این دندون برام چقدره اینطوری درست بشه؟باتشکر

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   بله درست گفتن. البته به جای پین ، روش پست و کور با دوام تر هست برای بازسازی تاج دندان.
   روکش هم حتما از نوع سرامیکی ( زیرکونیا یا ایمکس) بگید بذارن.
   دوامش رو باید کسی که انجام میده بر اساس ساختار موجود دندان بهتون بگه.ولی معمولا بین ۵ تا ۱۰ ساله.
   http://drsadeghinejad.com/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%DA%A9%D9%88%D8%B1/

 32. اکبر

  سلام دکتر،من دوتا دندون جلویی بابام هردو روکش بودن الان هردو شکستن دوباره نمیشه چسب بزنم آیا پین خوبه برام جواب میده کرج یا مردآباد دندانپزشکی رو میتونید معرفی کنید، ممنون

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام وقت بخیر
   باید عکس رادیوگرافی تهیه کنید و دنداون رو هم ببینم تا بشه گفت چه درمانی میشه انجام داد.
   رو قسمت پایین سمت چپ صفحه که عکس تلفن داره(واتساپ مطب) کلیک کنید تا ویزیت آنلاین براتون انجام بشه.
   مطب من در چهارراه طالقانی است.

 33. محمد

  با سلام آیا هزینه پین جدا از هزینه ترمیمم هست

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام بله جدا گانه محاسبه می شود

 34. علی

  باسلام خدمت دکتر عزیز من نزدیک به بیست سال قبل دندونام رو روکش کردم البته بدون پین و بعد بیست سال امروز شکست البته بگم چون دوتا از دندونا مابین دکدونای خراب بودن و دکتر گفت گینای وندان خراب شده میشکنه چون سالم بود آون بدون عصب کشی تراش داد و پین گذاشت الان بعد بیت سال اونم خراب شده ولی احساس درد نمیکنم روکشا افتادن ولی ریشه تا لبه لثه سفیده و بنظرم سالمه آیا میشه پین بذارم چون پین نذاشتن واسم اصلا..

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام وقت بخیر
   باید ویزیت انجام بشه و از دندانهاا عکس بگیرید تا بشه تشخیص داد.

 35. mahdiye

  سلام دندونای جلویی من دوتا پین گذاشته شده بود بعد از پنج سال دندونای جلوییم همون قسمتی که پر شده بودن به علت پوسیدگی ریخته شده بودکتر پین ها رو به بدبختی در اورد برای پست و روکش ایا واقعا لازم بود

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   به شرایط دندانها بستگی داره و بطور کلی نمیشه گفت باید پینها خارج بشه یا خیر.اگر پین کوتاه یا فرسوده باشد بهتره خارج شده ، سپس پست و کور انجام گیرد.

 36. فائزه

  سلام اگر پین دندون سالم باشه کامپوزیت روش بشکنه قابل ترمیمه؟

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   اگر شکستگی کم باشه بله قابل ترمیمه.ولی چسبندگی کامپوزیت جدید به کامپوزیت قدیمی به خوبی و محکمی اول نیست.

 37. هلیا

  با سلام
  من دندان آخرم سمت بالا یک سوم از اطرافش افتاده ولی داخلش سالمه آیا نیاز به پین دارد ؟

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   اینطور موارد قابل پاسخ بصورت آنلاین نیست.حتما باید معاینه و در صورت نیاز عکس رادیوگرافی تهیه بشه.

 38. بهتاش فخاری

  سلام
  دکتر ارتودنسی برای گذاشتن کش از پین داخل کانال استفاده کرده ، سوال داشتم بعد از یکماه استفاده از کش های ارتودنسی همچنان پین ها داخل دندان هستند با اینکه دکتر گفتن که از کش استفاده نکنم ولی پین ها رو خارج نکردند ، پین ها خیلی آزار دهنده هستند

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   ازشون بپرسید که اگر کاری با پینها ندارند خارج کنند.

 39. وحیدزاده

  سلام خسته نباشید من ۶سال پیش دندانمو پیم گذاشتم وبعداز ۶سال روکش کردم تا دوهفته جاش درد میکرد وبعداز دوهفته خوب شدم ولی الان ۵ماه ازروش میگذره همش احساس میکنم دندونم ورم میکنه گاهی ورمم ازصورت معلوم نیست ولی از تولثه احساس میکنم آیا این مشکل داره

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام وقت بخیر
   بله یا درمان ریشه(عصب کشی) درست نیست یا پین باعث ترک خوردن ریشه شده.
   باید عکس PA (تکی) بگیرید و معاینه بشه.

 40. موسی

  با سلام .
  من تقریبا یک سال دندون ۲ رو پین گذاشتم .الان نزدیک ۳ ماه هر هفته ابسه میکنه قرص و کپسول هم خوردم ولی خوب نمیشه باید حتما پین رو در بیارم ؟

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   باید عکس بگیرید.احتمال ترک خوردن ریشه یا عصب کشی ناقص وجود دارد.در اینصورت معمولا دندان باید کشیده شود.

 41. زیبا

  سلام با پین دندان میتوان ام ار ای انجام داد؟ مشکلی برای دندان ایجاد نمی شود؟

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام
   پین دندان و ایمپلنت دندان یا روکشهای فلزی مشکلی در انجام ام آر آی ایجاد نمی کنند.

 42. رضا

  سلام بر دکتر.ما فامیلی همه کارگریم زمانی که دستمزدها خوب بود همه دندون هامون رو پیش یه دکتر پین زدیم و الان همه تو دهنمون دو سه تا دندون شکسته داریم که چرک کرده و برای کشیدن هزینه عمل جراحی میخواد.اگه اقدامی نکنیم امکان مرگ برامون هست یا مرگ ازین طریق منتفی هستش؟

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام وقت بخیر
   عفونت دندان اگر خیلی شدیدباشه و به نواحی اطراف دهان مثل گردن ،گلو و حلق، چشم ، گوش و مغز گسترش پیدا بکنه خطرناک و کشنده هست.ولی اگر فقط پای دندان و روی لثه باشه در حد چند هفته خطر مرگ نداره ولی عوارض عفونت در بدن ایجاد می کنه که البته اگر بیشتر از چند ماه ادامه پیدا کنه اون هم میتونه کشنده باشه.حتما باید با نظر دندانپزشک دارو مصرف کنید و در اولین فرصت دنداتهای عامل عفونت کشیده بشه.

 43. بهروزخدادادپور

  دکترعزیزم سلام روزیکه دنیا آمدم تا به حالا یک غذای خوب نشد که با دندونم بخورم همش درد عذاب واز فقر مجبور شدم همشو بکشم باکارگ ی ووام ۷تای جلو رو لمینت کردم بعداز پنج سال پایه شکسته و ندونم افتاده الان هرکجا برم نقد میگیرن چندین روز هستش نمیشه غذا بخورم دکترعزیزم اگه معجزه شد وشما پیام منوخوندی خیلی از شرافت ومردانگی شما شنیدم من پولتو تا ریال آخرش میدم اما قسط باید ببندم اگه میشه یکبار از جانب بیشتره پزشکها سنت شکنی کن دست یک کارگرو که بزرگترین رنجش نداشتن چندتا دندون واسه امرار.ومعاش زندگی هستش رو بگیر دکتر جان تا ریال آخر پولتومیدم خواستی چک بگیر اما فقط امان بده کارکنم ماهانه پولتوبدم حتا نمیتونم توجم برم همش ماسک میزنم اگه واقعا سوگند پزشکی خوردین به این برادرت کمک کن

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام وقت بخیر
   با توجه به توضیحاتتون و شرایط مرکز ما ، من میتونم بخشی از درمانهای مورد نیاز شما رو بطور قسطی براتون انجام بدم.برای ویزیت هماهنگ نمایید.

 44. Raha

  سلام وقت بخیر من دندون های ۶بالا رو پین گزاشتم و بعد ۲روز همچنان درد دارم و ورم رو لپ هام هست این طبیعی هست؟

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام وقت بخیر
   خیر طبیعی نیست.نباید درد یا ورم بکنه.مشکلی داره قطعا.باید عکس تکی PA بگیرید بررسی بشه.

 45. سبحانی

  درود بی پایان
  بعد از ده سال روکش دندان شماره ۵ فک پایین به همراه پین یک تیکه افتاد، میشه مجدد پین و روکش کرد و درکل چه روشی مناسب و بهتره انجام بشه
  ممنون از توضیحاتتون

  1. احسان صادقی نژاد

   درود بر شما
   اگر بشه باید پست و کور + روکش کرد در غیر اینصورت کشیده شده و ایمپلنت بشه.

 46. مریم

  سلام وقت بخیر
  من سه سال پیش دندان ۵ بالامو عصب کشی کردم
  تا اینکه یه مقداریش شکست
  دیروز به دندان پزشک دیگه‌ای مراجعه کردم که پین گذاشت و بعد هم مواد کامپوزیت، گفتن دو هفته‌ی دیگه برم واسه روکش.
  من برگشتم متوجه شدم که روی دندانم ترک برداشته
  و دست که زدم دندانم کمی تکان میخورد
  خیلیم کم درد میگیره با فشار دادن(به خودی خود درد نداره)
  میترسم این ترک تا ریشه ادامه داشته باشه
  و اگر ریشه ترک خورده باشه باید چکار کنم؟ نمیخوام دندانم رو از دست بدم🤦🏻‍♀️
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. احسان صادقی نژاد

   سلام وق بخیر
   حتما قبل از اینکه روکش کنید باید دندانپزشک بررسی کنه . اگر شکستگی ریشه باشه که متاسفانه کشیدنی است ولی اگر از تاج باشه بهتره بجای پین از پست و کور استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×