اطلاعات مفید برای درمان زیبایی دندان با ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف دندان

اگر احساس میکنید برای ارتودنسی دیر است و به عنوان یک بزرگسال نیاز به آن دارید،و ظاهر براکت ها برای شما خوش آیند نیست،شما تنها نیستید و به عنوان یک بزرگسال، ایده پوشیدن براکت فلزی برجسته ممکن است جذاب باشد. اما بسیاری از انواع براکت ها شفاف هستند که کمتر قابل توجه هستند، از جمله براکت با براکت روشن وجود دارد.

براکت های شفاف در مقابل براکت های سنتی

امروزه مدل‌های مختلفی از براکت‌‌های مخفی برایارتودنسی ثابت وجود دارد که می‌توان از آنها به عنوان جایگزینی برای براکت‌های فلزی سنتی که در داخل دهان کاملاً نمایان هستند، استفاده کرد.

دو مورد از این روش‌ها شامل ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی لینگوال می‌باشد که انجام آن به تجربه بالا و کار بیشتر توسط دندانپزشک نیاز دارد.

برای افرادی که استفاده از براکت‌های فلزی سنتی را ترجیح می‌دهند اما در عین حال می‌خواهند از نظر زیبایی دندان‌ها نتایج بهتری کسب کنند، براکت‌‌های سرامیکی گزینه بسیار خوبی است.

عملکرد براکت‌های سرامیکی کاملاً مشابه با براکت‌های فلزی سنتی است، با این تفاوت که این براکت‌ها از سرامیک شفاف ساخته شده‌اند. بر روی هر کدام از این براکت‌ها یک اتصال شفاف هم وجود دارد که آن را به سیم اصلی براکت متصل کرده و بر روی دندان‌ها نگه می‌دارد.

به این ترتیب، سیم خمیده براکت تنها قسمتی از آن است که عملاً در دهان دیده می‌شود.

ارتودنسی نامرئی با روشهای براکت همرنگ دندان،الاینر ارتودنسی شفاف (اینویزالاین) یا نصب براکت در پشت دندان انجام می شود که بهترین ارتودنسی نامرئی نوع شفاف است البته این روش ( الاینر های شفاف)فقط برای موارد خفیف تا متوسط کاربرد دارد.

برای انجام درمان ارتودنسی سیستم‌های مختلفی طراحی شده است. یکی از محبوب‌ترین انواع سیستم‌ها، سیستم‌های ارتودنسی نامرئی است. همان طور که از نام آن پیداست علت محبوبیت آن عدم جلب توجه و غیر قابل مشاهده بودن آن است. بسیاری از متقاضیان درمان ارتودنسی به دلیل موقعیت اجتماعی تمایلی ندارند از براکت فلزی استفاده کنند و نمی‌خواهند با دندان‌های سیم‌ کشی بیرون بروند. به همین علت با توجه به نیازها و شرایط مختلف بیماران، انواع مختلف ارتودنسی نامرئی طراحی شده است. بهترین راه مشاوره با متخصص ارتودنسی است.

انواع روش‌های ارتودنسی نامرئی:

  • براکت سرامیکی

براکت سرامیکی سیستم مشابه براکت فلزی است با این تفاوت که به جای نگینهای فلزی در آن از نگینهای سرامیکی استفاده می‌شود که سفید رنگ و یا شفاف هستند بنابراین در زمینه سفید رنگ دندان استتار کرده و دیده نمی‌شوند. اگر چه این سیستم براکت کاملاً نامرئی نیست اما به علت کارایی بالا و قابلیت استفاده در موارد پیچیده درمانی، مورد توجه قرار گرفته است. در بسیاری از موارد، از سیم سفید رنگ به عنوان سیم ارتودنسی استفاده می‌شود تا براکت هر چه کمتر جلب توجه نماید. هزینه براکت سرامیکی بیشتر از براکت فلزی است اما از مزیت مهم زیبایی بیشتر برخوردار است. براکت سرامیکی را باید خوب تمیز کنید تا دچار تغییر رنگ و لکه نشود.

  • براکت پشت دندانی

براکت پشت دندانی در واقع همان سیستم براکت فلزی است با این تفاوت که به جای این که در سطح جلوی دندان ها نصب شود، به سطح پشتی دندان‌ها چسبانده می‌شود. به همین علت اصلاً در معرض دید قرار ندارد و کسی متوجه سیم‌ کشی دندان‌های شما نمی‌شود. براکت پشت دندانی ممکن است هزینه بیشتری در مقایسه با براکت فلزی معمولی داشته باشد چرا که نصب آن سخت‌تر بوده و تنظیم آن بیشتر طول می‌کشد. با این حال براکت پشت دندانی نامرئی بوده و برای بسیاری از افراد مناسب است. توجه داشته باشید براکت پشت دندانی ممکن است در ابتدا مشکلاتی در گفتار و تلفظ واژه ‌ها ایجاد نماید اما با تمرین می‌توانید خیلی زود به آن عادت کرده و درست صحبت کنید.

  • الاینر شفاف یا اینویزالاین

الاینر شفاف که معروف‌ترین برند آن اینویزالاین نام دارد، مجموعه ای الاینر یا تری شفاف است که دندان‌ها را در بر میگیرد. اینویزالاین هیچ بخش فلزی ندارد و از جنس پلاستیک ساخته شده است به همین علت نامرئی بوده و به سختی کسی متوجه آن می‌شود. هر دو هفته یک بار باید الاینر را عوض کنید و الاینر جدید استفاده کنید. الاینر شفاف بر خلاف سایر سیستم‌های براکت به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود و ثابت نیست بلکه بیمار هر زمانی که بخواهد می‌تواند آن را از دهان خارج کند. با این حال باید توجه داشته باشید هزینه آن ممکن است بیشتر از روش‌های دیگر باشد.

لینک های مرتبط

سن مناسب برای ارتودنسی

  اگر شما دارای فرزندی می باشید که نگران وضعیت دندان هایش هستید و میخواهید [...]

لمینیت دندان چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

لمینیت دندان چیست و برای چه افرادی مناسب است؟ لمینت به لایه ی نازکی از [...]

آیا از الاینر های شفاف می توان انتظار درمان مناسبی داشت؟

آیا از الاینر های شفاف (ارتودنسی نامرئی – اینویزالاین) می توان درمان مناسب انتظار داشت؟ [...]

ارتودنسی پیشگیری کودکان

ارتودنسی پیشگیری کودکان در گذشته وقتی کودکان به سن 12 تا 14 سالگی می‌رسیدند و [...]

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک پلاک های ارتودنسی متحرک قابل برداشتن و گذاشتن توسط خود شخص هستند و [...]

ارتودنسی ثابت

اطلاعات مفید برای درمان دندان با ارتودنسی ثابت متداولترین وسیله ثابت ارتودنسی سیستم براکت است [...]

ارتودنسی سرامیکی

اطلاعات مفید برای درمان دندان با ارتودنسی سرامیکی یکی از انواع روش های درمانی ارتودنسی [...]

ارتودنسی نامرئی

اطلاعات مفید برای درمان زیبایی دندان با ارتودنسی شفاف ارتودنسی شفاف دندان اگر احساس میکنید [...]

ارتودنسی دندان

ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی است که موقعیت فکها و دندانها را که در [...]

فضا نگه دار دندان

مرتب ماندن جای دندان ها با فضا نگه دار دندان کودک در صورتی که دندان [...]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×