ارتودنسی متحرک

پلاک های ارتودنسی متحرک قابل برداشتن و گذاشتن توسط خود شخص هستند و معمولا برای سنین نوجوانی استفاده می شوند.برخی از انواع این پلاکها برای حفظ موقعیت نهایی دندانها بعد از ارتودنسی ثابت بکار می روند که به آنها ” نگهدترنده” یا Retainer گفته می شود.بعضی از مدل های ارتودنسی متحرک از قالبهای شفاف و الاستیکی ساخته می شوند که در آنها سیمی وجود ندارد و به اسامی مختلف مانند “الاینر” ، “اینویزالاین” ، “کریستال کورکت” و …خوانده می شوند.

الاینر ارتودنسی

الاینر یا اینویزالاین جایگزین براکت معمولی است . در این روش مجموعه ای از الاینر ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا دندان‌ها را حرکت دهند. الاینر هیچ بخش فلزی ندارد و از آن جایی که از پلاستیک شفاف ساخته شده است، نامرئی محسوب می‌شود.

فضا نگهدار غیر ثابت

این وسیله ارتودنسی همانند فضا نگهدار ثابت عمل می‌کند. فضا نگه دار غیر ثابت از یک قاعده پلاستیکی ساخته شده است که روی فک قرار می‌گیرد و ضمایم فلزی دارد که بین برخی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا فاصله بین آنها را باز نگه دارد.

موقعیت دهنده فک

این وسیله که به آن اسپلینت نیز گفته می‌شود، ممکن است در فک بالا یا پایین استفاده شود. موقعیت دهنده فک برای پرورش فک برای قرار گیری در موقعیت درست استفاده می‌شود. از این روش برای درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی استفاده می‌شود.

ضربه گیر لب و گونه

این وسیله برای دور نگهداشتن لب یا گونه از دندانها استفاده می‌شود. عضلات گونه و لب ممکن است به دندان‌ها فشار بیاورند، استفاده از این وسیله ارتودنسی به کاهش فشار کمک می‌کند.

وسیع کننده کام

این وسیله برای پهن تر کردن قوس دندانی بالا استفاده می‌شود. وسیع کننده از یک بخش پلاستیک ساخته شده که در سقف دهان قرار می‌گیرد و ضمایم فلزی دارد که وسیله را به دندان‌ها متصل نگه می‌دارد. با پیچاندن پیچ وسط بدنه وسیع کننده، نیرویی در جهت دور شدن دو قوس دندانی راست و چپ از یکدیگر وارد می‌شود. به این ترتیب در خط میانی کار کششی ایجاد شده و تولید استخوان تحریک می‌شود.

نگهدارنده ارتودنسی غیر ثابت

این وسیله در سقف دهان قرار می‌گیرد و جلوی بازگشت دندان‌ها به موقعیت پیشین را می‌گیرد. همچنین نوعی نگهدارنده غیر ثابت وجود دارد که همانند اینویزالاین بوده و دندان‌ها را احاطه می‌کند.

هدگیر

این وسیله حاوی یک تسمه است که پشت سر قرار می‌گیرد و از جلو به کمک سیم فلزی به دندان‌های  جلویی متصل می‌شود.


ارتودنسی متحرک به درمان ارتودنسی با استفاده از وسیله ارتودنسی متحرک یا غیر ثابت گفته می‌شود. وسیله ارتودنسی متحرک، متناسب با شکل ساختارهای دهان بیمار و اختصاصی برای هر بیمار ساخته می‌شود تا برنامه درمانی را پیش ببرد. وسیله ‌های ارتودنسی متحرک برخلاف براکت و سایر وسیله‌ های ارتودنسی ثابت که به دندان‌ها چسبانده می‌شوند، با چسب متصل نمی‌شوند بلکه با کمک ضمایم مانند قلاب و گیره در جای خود محکم می‌شوند و بیمار به راحتی می‌تواند آن را از دهان درآورده و دوباره در دهان گذارد.

برنامه درمانی در ارتودنسی متحرک توسط ارتودنتیست طراحی می‌شود و برای هر بیمار با توجه به شرایط و نیازهای او طرح ‌ریزی می‌گردد. ممکن است در یک برنامه درمانی هم از وسیله ارتودنسی ثابت استفاده شود و هم وسیله غیر ثابت.

 

انواع وسیله‌ های غیر ثابت ارتودنسی

الاستیک

الاستیک حلقه کشی است که برای بهبود وضعیت دندان‌های بالا نسبت به دندان‌های پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کمک آن مشکلات بایت و ناهمراستایی فکها اصلاح می‌گردد. الاستیک به شرطی که طبق دستور ارتودنتیست استفاده شود می‌تواند نتایج بسیار خوبی حاصل کند.

پوزیشنر یا موقعیت دهنده

پوزیشنر یا موقعیت دهنده برای کمک به حفظ نتایج درمان ارتودنسی جداگانه استفاده می‌شود. معمولاً بیماران تنها چهار تا هشت هفته نیاز به استفاده از آن وسیله دارند.

نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر

از نگهدارنده ارتودنسی که به آن ریتینر نیز گفته می‌شود، برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها پس از در آوردن براکت استفاده می‌شود. این وسیله غیر ثابت در ابتدا تمام وقت استفاده می‌شود و تنها هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن می‌توانید آن را در بیاورید. پس از مدتی طبق دستور ارتودنتیست می‌توانید تنها شب ‌هنگام ریتینر را استفاده کنید. معمولاً طول دوره آن یک سال می‌باشد. با این حال در بسیاری از شرایط بسته به وضعیت بیمار ممکن است ریتینر برای مدت طولانی‌تری تجویز شود.

جدا کننده یا سپراتور

جدا کننده که به آن سپراتور نیز گفته می‌شود حلقه کشی کوچکی است که بین دندان‌ها قرار داده می‌شود تا آنها را از هم جدا کرده و فاصله بین آنها ایجاد نماید. این کار برای این است که بتوان در آینده حلقه فلزی یا ضمایم دیگری در طی درمان ارتودنسی دور دندان قرار داد.

با ارتودنتیست خود مشورت کنید

وسیله ارتودنسی غیر ثابت نقش مهمی در برنامه درمانی و زیبا سازی لبخند دارد. بنابراین در صورتی که تمایل به درمان ارتودنسی و استفاده از وسیله غیر ثابت دارید با ارتودنتیست خود مشورت نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×