اثر استروژن تراپی در سلامت دندان بانوان

استروژن تراپی
استروژن تراپی همیشه به بانوان یائسه کمک کرده است تا عوارض منوپاز مانند گرگرفتگی کنترل شود، بعلاوه سلامت سیستم قلب و عروق و تراکم استخوانی آنها را نیز حفظ می نماید. حالا تحقیقات جدید نشان داده اند که استروژن تراپی که برای پیشگیری از پوکی استخوان بکار می رود در حفظ سلامت دندان ها و لثه نیز بسیار موثر است. نتایج این تحقیقات در ژورنال انجمن منوپاز آمریکای شمالی (NAMS) چاپ شده اند.

در دوران یائسگی سطح استروژن بدن پایین می آید و بانوان را در معرض مشکلات سلامتی متعددی قرار می دهد مانند از دست رفتن بخش مینرال استخوان که به پوکی استخوان منجر خواهد شد. در همین دوران دندان ها و لثه نیز مستعد بیماری شده و التهاب، درد و خونریزی پیدا می کنند و ممکن است یک، تعدادی یا همه دندان ها از دست بروند. ما این عوارض را به نام پریودونتیت می شناسیم.

تحقیقات نشان داده اند که اگر بانوان یائسه تحت استروژن تراپی قرار بگیرند تا 44% احتمال بروز پریودونتیت کاهش خواهد یافت. درمان می تواند شامل تجویز استروژن، استروژن و پروژستین همراه با کلیسم و ویتامین D باشد.

علت بروز پریودونتیت بیشتر بعلت پوکی استخوانی است که در استخوان های تمام بدن و فکین رخ می دهد. دکتر جوآن پینکرتون، مدیر اجرایی NAMS ضمن اظهار این مطلب گفت این تحقیقات نشان می دهند که استروژن تراپی علاوه بر پیشگیری از بروز یا پیشرفت پوکی استخوان، جلوی پریودونتیت را نیز در بانوان یائسه می گیرند.

همه بانوان مخصوصا کسانی که سطح استروژن بدن آنها پایین است یا تحت درمان با بیس فسفونات برای پوکی استخوان قرار دارند باید بهداشت دهان خود را بسیار جدی تر رعایت کرده و مرتبا تحت کنترل دندانپزشک باشند.

[title text=”لینک های مرتبط”]

[blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ cat=”6″ posts=”12″ image_height=”56.25%”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×