آیا از الاینر های شفاف می توان انتظار درمان مناسبی داشت؟

آیا از الاینر های شفاف (ارتودنسی نامرئی – اینویزالاین) می توان درمان مناسب انتظار داشت؟

الاینر های شفاف ( نامرئی )
یکی از دغدغه های بسیاری از کسانی که نیاز به ارتودنسی دارند، تمایل به مخفی ماندن دستگاه ارتودنسی است. به همین منظور ارتودنسی نامرئی یک عنوان جذاب و امید بخش به حساب می آید! ولی آیا واقعا می توان از این تکنیک انتظار یک درمان کامل را داشت؟

تلاش برای استفاده از دستگاه های متحرک در درمان ارتودنسی سابقه طولانی دارد. درواقع بزرگترین مزیت این دستگاه ها این است که هرزمان بیمار اراده کرد می تواند آن ها را از دهان خارج کند و این بهترین روش مخفی کردن دستگاه است! به همین دلیل وقتی کمتر از ۲۵ سال قبل استفاده از ورق های شفاف نازک ترموپلاستیک به صورت جدی برای درمان نامرتبی دندان ها استفاده شد کم کم این روش مورد توجه قرار گرفت تا اینکه عملا به صورت جدی کمتر از ۲۰ سال قبل اینویزالاین به دنیای ارتودنسی با شعار هایی جالب وارد شد. در ظاهر کار ساده است: در این روش چندین الاینر نامرئی را در جعبه ای شیک تحویل می گیرید و با استفاده از آنها در قسمتی از روز با گذر زمان به نتیجه مطلوب می رسید!

جعبه الاینر ها
امروزه شرکت های دیگری نیز در این زمینه فعال شده اند و حتی لابراتوار هایی داخلی هم با وارد کردن تجهیزات مرتبط با این تکنیک اقدام به ارایه این خدمات با هزینه بسیار کمتر می نمایند.
– طیف وسیعی از مشکلات را می تواند با این تکنیک درمان کرد
– در این روش هیچ کس متوجه نخواهد شد که شما ارتودنسی می کنید
– در این روش شما در راحت بهداشت کاملا راحت خواهید بود
– در این روش ارتودنسی سبب صدمه به دندان ها (پوسیدگی و …) نمی شود
– در این روش حتی می توان بدون قالب گیری دستگاه را تهیه کرد
– اخیرا حتی بعضی شرکت ها سعی می کنند بدون واسطه و بدون دخالت حتی دندان پزشک این دستگاه ها را ارایه دهند!
ولی درواقع این ادعاها کاملا هم درست نیستند!

اول اینکه: هنوز برای رسیدن به نتیجه مناسب باید حتما زیر نظر یک ارتودنتیست باشید و تمام مراحل کار تحت نظر انجام شود

دوم اینکه: حتی گرانترین برند های مورد استفاده در این تکنیک هنوز در ارایه نتیجه مناسب در ناهنجاری های متوسط به بالا مشکلات بسیار دارند و عملا این تکنیک فقط در موارد ساده و خفیف پاسخ قابل قبول خواهد داد!

سوم اینکه: این دستگاه آنقدر ها هم مخفی نیست و اغلب برای کنترل روی دندان ها و گیر کردن دستگاه اتصالاتی روی دندان ها تعبیه می شوند که اگرچه همرنگ دندان هستند ولی به هرحال با کمی دقت هم این اتصالات در دهان و روی دندان ها دیده می شوند و هم خود دستگاه!

چهارم اینکه: با این دستگاه ها شما راحت راحت نخواهید بود! این دستگاه ها برای اینکه موثر باشند باید بالای ۲۰ ساعت در روز و هر روز استفاده شوند. غذا خوردن با این دستگاه ها محدود به مایعات بی رنگ خواهد بود که داغ هم نباشد. باید بعد از هروعده غذایی حتما مسواک بزنید تا این دستگاه هارا بتوانید سوار کنید و رنگ هم نگیرند. در مجموع برخلاف آنچه در تبلیغات ادعا می شود، نخواهید توانست با این دستگاه ها همان روش زندگی را داشته باشید که بدون آن ها داشتید!

پنجم اینکه: این دستگاه ها همان گونه می توانند روی دندان ها و بافت اطراف تاثیر بگذارند که دستگاه های ثابت می گذارند! با این دستگاه ها هم اگر مسواک نزنید دندان های شما ممکن است دچار پوسیدگی شود!

ششم اینکه: اگر خیلی بازیگوش و فراموشکار هستید این روش نتیجه خوبی برای شما نخواهد داشت! گم کردن این دستگاه ها یا استفاده نادرست از آنها باعث می شود که مسیر درمان منحرف شود و نه تنها به نتیجه نرسیدبلکه طول درمان و هزینه آن هم افزایش یابد!

در نهایت: علاوه بر طولانی تر بودن درمان، از نظر کیفیت نتایج هم بهترین نتایجی که با این دستگاه ها به دست می آیند هنوز به “ایده آل” ارتودنسی نزدیک نیستند و معمولا بعد از درمان با این تکنیک مشکلات قابل توجهی در مورد جفت شدن (اکلوژن) دندان های عقب وجود خواهد داشت.

بنابراین اگر نامرئی بودن برای شما مهم است، هنوز لازم است که احتمالا:
۱- مشکل شما خیلی پیچیده نباشد و در ناهنجاری های ملایم تا متوسط طبقه بندی شود!
۲- به سطح پایین تری از کیفیت درمان رضایت دهید ودرمان ایده آل برای شما مهم نباشد!
۳- حتما زیر نظر یک ارتودنتیست آشنا با این تکنیک اقدام به درمان نمایید!
۴- در مورد دیده نشدن دستگاه ارتودنسی خیلی هم سخت گیر نباشید!

[title text=”لینک های مرتبط”]

[blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ cat=”8″ posts=”12″ image_height=”56.25%”]

[title text=”لینک های مرتبط”]

[blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ cat=”7″ posts=”12″ image_height=”56.25%”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×