آسیب و ضربه به دهان و دندان

پس ازضربه به دندان و آسیب لثه چکار کنیم؟

خونسردی خود را حفظ کنید.اگر شکستگی شدید است تکه ی شکسته یا دندان کنده شده را پیدا کنید و داخل سرم،شیر یا دستمال خیس بگذارید.محل زخم لب یا لثه را با سرم یا آب بشویید و با کیسه یخ کمپرس سرد کنید.اگر خونریزی زیاد است علاوه بر کمپرس سرد روی محل خونریزی را گاز استریل مرطوب بگذارید و نگه دارید.هرچه زودتر به دندانپزشکی بروید.

دندان و لثه و نواحی لب و چانه همانند سایر اعضای بدن، احتمال بروز حادثه برایشان و صدمه وجود دارد. دندان ها که در زیباسازی صورت،جویدن و صحبت کردن نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند،ممکن است بر اثر ضربه یا اصطلاحأ تروما دچار موارد زیر شوند:

لب پریدگی دندان ، شکستن کمی از تاج دندان ، شکستن تاج دندان با درگیری عصب ، شکستن کامل تاج دندان از بیخ لثه ، شکستن تاج و ریشه دندان ، شکستن فقط ریشه دندان ، جا به جا شدن و لقی کم دندان ، جا به جا شدن و لقی زیاد دندان و نهایتا کنده شدن  و خارج شدن کامل دندان از لثه

1-جابجا شدن دندان:

جابجایی دندان می تواند بصورت بیرون زدگی و یا فرو رفتگی در جای خود صورت گیرد. در این صورت اگر جابجایی کم و درد اندک است باید:
الف- دندان را با حرکات ملایم دست به حالت اولیه برگرداند و در جای صحیح خود قرار داد.
ب- تکه گازی را روی دندان گذاشته و آن را بدون حرکت نگه دارید.
ج- به دندانپزشک مراجعه کنید.

2-لق شدن دندان:

در صورتی که ضربه به دندان از روی لب یا بر اثر جسم غیر سخت مثل زانو ، سر یا توپ باشد،ضربه باعث لق شدن ناچیز و یا شدید دندان می شود. اگر لقی ناچیز باشد،اکثرأ نیازی به بستن دندان به دندان های کناری یا اصطلاحا splintنمی باشد.فقط کافی است که:
الف- به دندانپزشک مراجعه کنید.
ب- دندانپزشک تماس دندان ضربه دیده را با دندان های مقابل برطرف می کند.
ج- از رژیم غذایی نرم استفاده کنید و چیزی را گاز نزنید.

د- بهداشت دهان را رعایت کنید.

اگر لقی شدید باشد باید:

الف- سریعأ به دندانپزشک مراجعه کتید.
ب- دندانپزشک دندان ضربه دیده را به دندان های مجاور بسته و مراقبت های لازم را توضیح می دهد.
ج- از رژیم غذایی نرم استفاده کنید.
د- بهداست دهان را رعایت کنید.

3-خارج شدن کامل دندان از حفره:

ضربه های بسیار شدید و ناگهانی،پرت شدن از بلندی،تصادف و مانند آن می تواند باعث خارج شدن دندان از حفره خود و صدمه به دندان و لثه شود . در صورت بروز چنین حادثه ای باید:
الف- دندان خارج شده را پیدا کنید.
ب- بدون تماس مستقیم دست با ناحیه ریشه،دندان را با آب شستشو داده تا ذرات گرد و خاک از روی آن پاک شود.
ج- در صورت بالغ و عاقل بودن فرد مصدوم،دندان را در دهان فرد،بین لثه و گونه قرار دهید.
د- در صورت کم بودن سن فرد مصدوم،دندان را در یک لیوان شیر و یا یک دستمال خیس قرار دهید.

ه- سریعأ به دندانپزشک مراجعه کنید.

توجه: هرگز دندان خارج شده را در حفره خود قرار ندهید.
دندانپزشک دندان خارج شده را بطور صحیح در جای خود قرار داده و آن را به دندان های مجاورمی بندد تا در مدت زمان معینی دندان در جای خود محکم شود.این دندان پس از سفت شدن در جای خود حتما باید درمان ریشه ( عصب کشی) شود وگرنه درگیر تحلیل داخلی ، تغییر رنگ یا آبسه انتهای ریشه می شود.

4-شکستگی دندان:

از دیگر صدمه های به دندان و لثه میتوان به شکستگی دندان اشاره کرد. اگر ضربه وارده به دندان شدید باشد،امکان شکستگی تاج دندان وجود دارد. در صورت شکستگی تاج دندان، بهتر است قسمت شکسته شده را در دستمال خیس نگه دارید و سریعأ به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک تاج شکسته شده را با کمک همان تکه ی شکسته شده یا کامپوزیت ترمیمی اصلاح کرده و در صورت نیاز به درمان های پیچیده تر مانند درمان ریشه، آنها را انجام داده و دندان را بازسازی (build up)می کند.
اگر شکستگی در ناحیه ریشه دندان باشد، فقط دندانپزشک قادر به تشخیص صحیح و دقیق آن است. بنابراین با معاینه دقیق و تهیه رادیوگرافی می توان به شکستگی ناحیه ریشه پی برد. درمان قطعی آن بستگی به شدت و محل شکستگی دارد .ممکن است بتوان دندان را با درمانهای لازم حفظ کرد و یا راه حل آخر کشیدن دندان و جایگزینی آن با پروتزهای دندانی،بریج و یا کاشت دندان (ایمپلنت)می باشد.

5-آسیب به بافت های اطراف دندان و مخاط دهان:

آسیب به این ناحیه، می تواند به صورت های زیر نمایان شود:
الف- خراش
ب- زخم
ج- پارگی
د- له شدگی
تمامی آسیب های یاد شده می تواند توسط دندانپزشک درمان شده و بخیه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام بازدید کننده گرامی

×