مراقبت پس از ایمپلنتپس از جراحی ایمپلنت

ممکن است یک تا دو روز پس از انجام جراحی برای قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک طول بکشد که بیمار بهبود یابد. ورم و احساس ناراحتی در بیست و چهار ساعت اولیه طبیعی است. رانندگی کردن تنها به خانه پس از جراحی توصیه نمی شود، مخصوصا اگر بیمار از داروهای آرامبخش استفاده کرده باشد. توصیه های پس از جراحی ایمپلنت :

  • با دندان روی اسفنج یا گازی را که برای کنترل خونریزی در دهانتان قرار داده شده، حداقل یک ساعت تا سه ساعت فشار بیاورید.
  • در حالت نشستن سر خود را بالا نگه دارید و تا هشت تا دوازده ساعت از حرکات ناگهانی اجتناب کنید.
  • کیسه یخی را بر روی روی صورتتان، در محل جراحی به مدت پانزده دقیقه قرار دهید. سپس پانزده دقیقه کیسه را بردارید. تا زمانی که لازم می دانید این کار را برای کاهش ورم تکرار کنید.
  • در چهل و هشت ساعت اول پس از جراحی تنها از غذا و نوشیدنی های نرم و مایع استفاده کنید.
  • تمامی داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک را طبق دستور استفاده کنید.
  • در بیست و چهار ساعت اول دهانتان را نشویید. پس از آن، بعد از هر وعده غذایی دهانتان را به آرامی با آب نمک گرم شستشو دهید. برای تهیه محلول نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید.

بهبود جراحی ایمپلنت دندان از هفت تا ده روز برآورد شده است.

مراقبت پس از ایمپلنت

لثه و استخوان فک گاهی برای بهبود و  وفق یافتن با ایمپلنت به نه ماه زمان نیاز دارند، گر چه در برخی موارد این فرآیند تنها شش هفته به طول انجامیده است. بیمار ممکن است تا چند هفته پس از جراحی درد را تجربه کند. رژیم غذاهای نرم یا سرد و سوپ های گرم به کاهش ناراحتی ناشی از جراحی کمک می کند.

نگهداری در طولانی مدت

نگهداری از ایمپلنت دندان تا مدتها پس از قرارگیری آن توسط پزشک ادامه دارد. مسواک زدن، کشیدن نخ دندان، شستشو و مراجعه مرتب و طبق برنامه به دندانپزشک برای رسیدگی به ظاهر ایمپلنت و کاهش احتمال شکست درمان ضروری است. بیمار می تواند از خمیر دندان، مسواک و نخ دندان معمولی برای ایمپلنت نیز استفاده کند. در مراجعه شش ماه بعد از جراحی بیمار، دندانپزشک برای بررسی از دست رفتن استخوان اطراف ایمپلنت از عکس های رادیولوژی استفاده می کند. در این مرحله از دست رفتن استخوان نشانه زودهنگام شکست درمان تلقی می شود. در این مرحله دندانپزشک سلامت لثه را نیز بررسی کرده و از ابزار مخصوصی برای تمیز کردن ایمپلنت استفاده می کند.

دیدن نتیجه نهایی جراحی ایمپلنت توسط بیمار اندکی به طول می انجامد اما زمان و ناراحتی متحمل شده ارزش این درمان را دارد. مراقبت از ایمپلنت مشابه مراقبت از دندان های طبیعی است و حتی تفاوت آن با دندان طبیعی چندان مشخص نمی باشد. اگر مراقبت از آن به خوبی صورت بگیرد، بیمار می تواند دهه های طولانی از دندان های سالم و لبخندی زیبا بهره مند شود.