برای افراد دارای دندان های لب پريده يا بدرنگ، لبخندزدن يك تجربه ی دردناك ازنظر حسی و فيزيكی است. گزينه های بسياری وجوددارند كه به رفع مشكلات دندان كمك می كنند و يكی از محبوب ترين ها برای بيماران مسن، لمینیت سرامیکی (پورسلين) است.

لمینیت های سرامیکی

لمینیت های سرامیکی، پوسته هایی از سرامیک(پورسلين ) شكل داده شده متناسب با كل سطح جلويی دندان هستند. محكم هستند، ظاهر طبيعی دارند و مطابق با شكل و رنگ خود دندان ساخته می شوند.

برای آماده سازی دندان برای لمینیت، دندانپزشك تقريباً 1 ميلی متر از مينا را از سطح هر دندان خواهد برداشت. سپس قالبگيری داخل دهان انجام می شود، قالب شكل می گيرد و به لابراتوار فرستاده می شود و درآنجا لمینیت های مخصوص شما توسط دندانساز ساخته می شوند.

نهايتاً با آماده شدن لمینیت ها دندانپزشك آنها را با سيمان مخصوص به دندان وصل می كند.

آيا لمینیت ها انتخاب خوبی برای من هستند؟

دندان های بدرنگ، لب پريده، پوسيده يا بسيار بدشكل كانديداهای خوبی برای لمینیت ها بشمارمی آيند. همچنين در موقعيت هايی استفاده میشوند كه شكاف اندک بين 2 دندان و مشكلات مرتبط با بايت و تراكم اندک وجوددارد.

درمورد لمینیت های سرامیکی با دندانپزشك صحبت كنيد. اگر آنها مثمرثمر باشند، بخشی از فرايند طراحی خواهندشد. دندانپزشك می داند كه شما خواهان اصلاح دندان و در جستجوی لبخند جديد خود هستيد. با تصويربرداری، حتی می توانيد پيش نمای دندان جديد را مشاهده كنيد.

مزايا و معايب

يكی از بزرگترين محاسن لمینیت سرامیکی آن است كه ساختار بسيار اندكی از دندان ازدست می رود و به اندک بيهوشی برای درمان نياز داريد. مواد بكاررفته در ساختن آنها به تغيير رنگ براثر قهوه، چای و ساير موادغذايی كه دندان طبيعی در مقابل آن بی‌حفاظ است مقاومت هستند.

چون كمی از مينای دندان برداشته می شود، روش برگشت ناپذير است. بخاطرداشته باشيد كه وقتی سيمانی شود، اصلاح رنگ امكانپذير نيست. ممكن است حساسيت دمايی برای چند روز داشته باشيد. روكش ها محكم هستند اما ممكن است با جويدن يخ و  ناخن جويدن صدمه ببينند، لذا بايد از اين عادات دست برداريد.

چگونه از آنها مراقبت كنيم.

بهداشت روتين خود را حفظ كنيد دندانپزشك يا متخصص بهداشت از پوليش غيرسايشی درطی جلسات معاينه منظم استفاده می كند.

حتی افرادی هم كه بسيار مراقب دندان های خود هستند می توانند شاهد يك تغيير بزرگ با لمینیت های سرامیکی باشند.

لینک های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *