فلورایدتراپی
فلورايد تراپی چيست؟

فلورایدتراپی روشی است برای مقاوم تر کردن مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی .در این رو ش پس از تمیز کردن و خشک کردن سطوح دندان ،  فلوراید غلیظ به شکل ژل ، فوم یا لاک (وارنیش) به تمام دندانها مالیده می شود.سپس تا نیم ساعت ، از شستشوی دهان یا هرگونه نوشیدنی یا خوراکی باید خودداری نمود.

فلور عنصر موجود در طبيعت است كه ترکیب آن با سدیم یا قلع با نام فلوراید شناخته می شود که در روش فلورایدتراپی با نفوذ دادن آن به داخل مینای دندان ساختمان آن را تقويت می كند. اين ماده به پيشگيری از پوسيدگی كمك می كند. متخصصين می گويند كه بهترين راه پيشگيری از پوسيدگی استفاده از منابع فلورايدی همراه با مسواک و نخ دندان  است.

فلورايد بصورت طبيعی در منابع آبی در مقادير كم يافت می شود. برخی غذاها مثل گوشت، ماهی، تخم مرغ و چای حاوی فلورايد هستند. اين ماده در برخی مناطق به آب افزوده می شود. بسياری از خميردندان ها و دهانشويه ها  حاوی فلورايد هستند.

فلورايد در چه مواردی كاربرد دارد؟

فلورايد مینای دندان را تقويت مي كند. فلورايد همچنين به توقف توليد اسيد توسط باكتری ها كمك می كند.

فلورايد می تواند دندان را به 2 روش ، از بيرون يا دورن تقويت كند:

۱-موضعی یا بیرونی

۲-سیستمیک یا درونی

مینای دندان ، فلورايد روی سطح بيرونی را به چند روش جذب می كند:

 • وقتی درمان فلورايد تراپی را در مطب دندانپزشك انجام میدهید.

 

 •  وقتی با خميردندان حاوی فلورايد مسواك می زنيد يا دهانشويه‌ی فلورايدی مصرف می كنيد.

فلورايدهايی كه ازطريق ايجاد تماس با سطح بيرونی دندان جذب می شوند، فلورايدهای موضعی ناميده می شوند.

 • فلورايد همچنين دندان در حال رویش را  از داخل تقويت می كند. فلورايد بلعيده شده وارد جريان خون می شود و با رشد يافتن دندان دائمی، بخشی از آن می شود كه فلورايد سيستمیک ناميده می شود و دندان محكمتر می شود، لذا تخريب مينا توسط اسيدها سخت تر می شود.

مقادير كمی فلورايد در غذا و آب آشامیدنی منابع فوراید سیستمیک هستند.

فلورايد تراپی در مطب معمولاً به كودكان از ۳ تا ۱۲ سالگی ارائه می شوند . باتوجه به اينكه دندان ها درحال رشد هستند كودكی كه سابقه ی پوسيدگی دارد يا در خطر پوسيدگی است، بايد فلورايد اضافی (بيشتری) را مصرف كند. بسياری از بچه ها درمان های فلورايدی را هر 6 ماه كسب می كنند. این درمان ها محافظت اضافی درمقابل پوسيدگی ها ایجاد میکنند، حتی اگر كودكان پيش ازاين آب حاوی فلورايد نوشيده باشند.

دهانشويه های حاوی فلورايد به كودكان دارای سابقه ی پوسيدگی يا ريسك بالای خرابی دندان كمك می كند. اين دهانشويه ها به كودكان بالای 6 سال توصيه می‌شود. اين قبيل دهانشويه ها را حتما با مشورت دندانپزشک استفاده نمایید.ژل ها و دهانشويه های فلورايدی تجويزشده كه سطح بالاتر فلورايد را تامين می كنند، همچنين دردسترس هستند.

مكمل های خوراکی حاوی فلورايد بطوركلی به كودكان 6 ماه تا12 سالی داده می شوند كه سطوح پايين فلورايد در آب نوشيدنی دارند و در معرض ريسك بالای پوسيدگی و خرابی دندان هستند. اين مكمل ها درقالب مايعات يا قطره برای كودكان كم سن و سال تر و بصورت قرص برای بچه های بزرگتر دردسترس هستند. پزشك متخصص اطفال يا دندانپزشك هر دو می توانند اين مكمل ها را تجويز كنند.

درمان های فلورايدی به پيشگيری از پوسيدگی در بچه ها (و بزرگسالان با ریسک بالای پوسیدگی)كمك می كنند. هركسی كه در ريسك پوسيدگی دندان باشد، كانديدای خوب برای درمان های فلورايدی موضعی محسوب می شود. فلورايد مستقيماً در دندان استفاده می شود.

عواملی كه ريسك پوسيدگی دندان را افزايش می دهد، عبارتنداز:

 • ساختار ضعیف دندان
 • میزان بالای باکتری پوسیدگی زا ی استرپتوکوک موتانس در دهان
 • خشکی دهان و بعضی بیماری های عمومی
 • شیمی درمانی و پرتو درمانی
 • سابقه ی پوسیدگی زیاد
 • معاينه های بسيار كم
 • عادات مسواك نزدن
 • عادات غذايی بد ، بالاخص مصرف مكرر اسنك ها و مواد شیرین

بسياری از داروهای رايج سبب خشك شدن دهان می شوند. نمونه ها عبارتنداز آنتی هيستامين ها و داروهای فشارخون بالا، اضطراب و افسردگی. بدون بزاق كافی، پوسيدگی دندان سريعاً بدتر می‌شود.

روش انجام فلورایدتراپی :

قبل از انجام فلورايد تراپی در مطب، دندان بايد تميزشود. دندانپزشك بايد قبل از فلورايد تراپی  با انجام برساژ نسبت به حذف پلاک‌های دندانی و جرم دندانها اقدام کند. اگر از ژل يا دهانشويه ی حاوی فلورايد در خانه استفاده می كنيد، ابتدا دندان را كاملاً مسواك بزنيد و نخ دندان بكشيد. استفاده از محصولات حاوی فلورايد در شب و قبل از خوابيدن بسيار خوب است. وقتی در خواب هستيد، احتمال شسته شدن فلورايد كمتر است.

فلورايد تراپی چگونه انجام می شود : 

فلورايد تراپی كه در مطب انجام میشود ، فلورايد بيشتری نسبت به خميردندان يا دهانشويه های فلورايدی بدون نسخه دارند. فلوراید های درمانی و کلینیکی ازنظر شيميايی با آنچه در داروخانه ها به فروش می رسند متفاوت هستند و علاوه بر غلظت بسیار بالا تر فلوراید , بمدت طولانی‌تری روی دندان می مانند.

فلورايد بصورت ژل، فوم يا وارنيش (لاک)در جلسه ی درمان استفاده می شود. فوم يا ژل حاوی فلورايد بمدت 1 تا 4 دقيقه با كمك يك تری(پلاک‌های شفاف) استفاده می شوند كه شبيه محفاظ دهانی بنظرمی رسد. وارنيش فلورايد مانند لاک چسبنده است و برای تقويت دندان مستقيماً روی بخش هايی از دندان زده می شود كه احتمال ايجاد پوسیدگی بالاست. مزيت وارنيش به ژل يا فوم چسبندگی آن و باقی ماندن روی دندان به مدت طولانی تر است. وارنيش همچنين حاوی غلظت بسيار بالای فلورايد است. فلورايد موضعی طعم های مختلفی دارد، اما نبايد هرگز بلعيده شود.

در مرکز دندانپزشکی کودکان کسری از وارنیش فلوراید آمریکایی Centrix استفاده می شود.

همه بايد از خميردندان حاوی فلورايد استفاده كنند. مراقب كودكان باشيد. احتمال بلعيدن خميردندان در آنها بالاست. فقط به اندازه ی يك نخود از خميردندان روی مسواك آنها قراردهيد. آنها را به تف کردن خميردندان درصورت امكان تشويق كنيد. از بکار ربردن خميردندان های طعم دار كه امكان بلعیدن را بالا می برند، پرهيز كنيد.

مراقبت های پس از درمان فلورایدتراپی:

بمدت حداقل 30 دقيقه پس از فلورايدتراپی  نخوريد، نياشاميد يا سيگار نكشيد. اين كار به افزايش تماس فلورايد با دندان كمك می كند.تا 24 سلعت از جویدن آدامس و چیزهای سفت و خشک مانند نان سوخاری و آبنبات خودداری نمایید.

عوارض احتمالی فلورایدتراپی :

فلورايد درصورت مصرف صحيح ايمن و موثر است. اين درحالی است كه خوردن آن در دوزهای بالا خطرناك است. همه ی والدين بايد به مصرف فراورده های حاوی فلورايد ازجمله خميردندان در خانه نظارت داشته باشند.

بلعیدن مقادير بسيار بالای فلورايد توسط بچه ها سبب حالت تهوع می شود. همچنين مقادير بالا در مدت زمان طولانی  می توانند سبب تشكيل لكه روی مينای دندان درحال رشد شوند. لكه ها وقتی قابل رويت خواهند بود كه دندان ها اصطلاحاً برسند (جوانه بزنند). در مورد اين نگرانی ها با دندانپزشك کودکان صحبت كنيد. وی بهترين محصولات حاوی فلورايد را برای كودك شما توصيه می كند.