روکش سرامیکی دندان
روکش دندان چینی یا سرامیکی

روکش دندان، کلاهکی است که بر روی دندان قرار گرفته و تمامی تاج دندان را احاطه می‌کند. روکش سرامیکی (به آن چینی و پورسلینی نیز گفته میشود) به شکلی ساخته می‌شود که ظاهری کاملاً شبیه دندان طبیعی داشته و از طرفی مقاومت و استحکام بالایی در مقابل نیرو و فشارهایی که وارد می‌شود دارد. روکش سرامیکی گزینه ‌ای عالی برای بازگرداندن زیبایی و عملکرد به دندان آسیب دیده است. با این حال کاربردهای روکش محدود به جایگزینی تاج دندان نمی‌شود بلکه می‌توان برای پروتزهای مصنوعی از آن استفاده کرده و یا برای اهداف زیبایی از آن بهره برد.

روکش کردن دندان

علت روکش کردن دندان هر چه که باشد، اولین قدم مشاوره با دندانپزشک است. دندانپزشک وضعیت دندان‌های شما را کامل بررسی می‌کند و به شما می‌گوید آیا می‌توانید دندانتان را روکش کنید یا روش‌های دیگر برایتان بهتر است. گاهی اوقات نیز باید با عکس پرتوی ایکس وضعیت دندان مشخص شود.

روکش دندان در واقع جایگزین بخش بیرونی دندان می‌شود و عملکردی مشابه دندان طبیعی دارد. در شرایطی که پوسیدگی دندان گسترده بوده و بخش زیادی از ساختار طبیعی دندان از دست رفته باشد و یا در اثر جراحت و ضربه بخشی از دندان تخریب شده باشد و همچنین در موارد فرسایش شدید مینا از روکش استفاده می‌شود. افرادی که دندان قروچه داشته و یا دندان‌هایشان را به هم می‌فشارند، اغلب کوتاه شدن دندان‌ها را تجربه می‌کنند. این افراد برای اصلاح شکل دندان‌ها و تقویت آنها می‌توانند از روکش استفاده کنند.

مزیت روکش بر لمینت

اگر چه در برخی کاربردهای روکش می‌توان از لمینت استفاده کرد اما توجه داشته باشید که لمینت تنها سطح جلوی دندان را می‌پوشاند و بیشتر برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود در حالی ‌که روکش تمامی دندان را پوشانده و از آن محافظت می‌کند. روکش ضخامت بیشتری در مقایسه با لمینت دارد به همین علت در مواردی که به ضخامت بیشتری نیاز است برای مثال در موارد تغییر رنگ شدید دندان‌ها که با لمینت نمی‌توان آنها را پنهان نمود، روکش گزینه بهتری می‌باشد. همچنین در مواردی که دندان ترک ‌خوردگی و یا شکستگی دارد روکش از ساختار آسیب‌ دیده دندان محافظت می‌نماید اما لمینت تنها اشکال دندان را پنهان می‌کند و در موارد آسیب ‌دیدگی بیشتر نمی‌تواند از آنان محافظت نماید.

 

روکش و لمینت هر دو با چسب مخصوص فعال شونده با نور، چسبانده می‌شوند. به این ترتیب که چسب رزین بین دندان و روکش یا لمینت قرار می‌گیرد و سپس با تاباندن نور مخصوصی فعال و سخت می‌شود.

 

معایب روکش دندان

  • آماده شدن روکش پورسلین مدتی طول می‌کشد. ابتدا دندان تراشیده و آماده سازی می‌شود و سپس از آن قالب ‌گیری شده و قالب به لابراتور دندانپزشکی ارسال می‌شود. پس از ساخت روکش که معمولاً یک یا دو هفته طول می‌کشد، دوباره به دندانپزشک مراجعه می‌کنید تا روکش بر روی دندانتان نصب شود. در این مدت ممکن است از روکش موقتی بر روی دندان استفاده شود. همچنین در برخی کلینیک‌های دندانپزشکی امکان ساخت روکش با تجهیزات جدید در همان جلسه اول وجود دارد.
  • برخی بیماران ممکن است حساسیت به غذاهای سرد یا داغ را پس از روکش کردن دندان تجربه نمایند.
  • اگر چه روکش پورسلین بسیار بادوام است اما انعطاف ‌پذیری دندان‌های طبیعی را ندارد بنابراین از مصرف برخی غذاها باید پرهیز کنید.
  • دندان قروچه مداوم و مزمن فشار بیش از حد بر روکش وارد می‌کند. برای جلوگیری از آسیب دیدن روکش و دندان‌های دیگر از محافظ دهان (نایت گارد) استفاده کنید.

مراقبت از روکش دندان سرامیکی

مراقبت از روکش دندان سرامیکی کاملاً ساده و مشابه دندان‌های طبیعی است. حداقل روزی دو مرتبه مسواک بزنید و یک مرتبه نخ دندان بکشید. برای مسواک زدن از خمیر دندان حاوی فلوراید غیر ساینده استفاده کنید. چکاپهای منظم را فراموش نکنید.