روکش استیل دندان شیری
روکش استیل دندان شیری

 

چگونه روکش استیل می‌تواند دندان شيری را حفظ كند.

هرچند دندان شيری موقتی است، ولی دندان های شیری به اندازه دندان های دائمی در بزرگسالان اهمیت دارد زیرا دندان‌های شیری فضای دندان‌های دائمی را حفظ می‌کنند تا در موقعیت طبیعی خود قرار بگیرند. دندان هاي شيری، نقش كمكی در صحبت كردن و جويدن غذا ايفا می‌كنند  و فضای مورد نياز را برای دندان دائمی حفظ می‌كنند. بدين علت، چنانچه كودك دندان شيری پوسيده دارد، روکش استیل می تواند بهترين راه حل باشد.

طول عمر دندان شيری

بسياری از والدين براين باورند كه دندان های شيری بمدت طولانی در دهان نمی مانند. اما واقعيت آن است كه اين دندان‌ها بايد چند سال كاركرد داشته باشند. به نقل از انجمن دندانپزشكی آمريكا (ADA) اولين دندان در تقريباً 6 ماهگی ظاهرمی شود و بين 2 تا 3 سالگی هر 20 دندان درآمده اند. اگرچه كودك تا 6 سالگی تدريجاً دندان های شيری را ازدست می دهد، دندان های آسياب تا 12- 13 سالگی نمی افتند. لذا حفظ سلامت اين دندان ها تا زمانی كه بصورت طبيعی بيفتند، به رشد دندان های دائمی در محل مناسب كمك می كند و نياز به درمان های ارتودنسی گسترده را كاهش می دهد.

پركردن دندان وقتی كوچك هستند.

به نقل از آكادمی آمريكايی دندانپزشكی كودكان (AAP)، دندان های شيری گذشته از اندازه، تفاوت اندكی با دندان دائمی دارند ازاين حيث كه ضخامت مينای دندان نسبت به دندان دائمی كمتر است و بخش پالپ داخلی( متشكل از اعصاب و عروق خونی) بزرگتر و بسيار نزديكتر به سطح است. بنابراين پوسيدگی می تواند در مينا گسترش يابد و پالپ را با سرعت بيشتری درمقايسه با دندان دائمی درگيركند. بدين علت، دندانپزشك با بروز نخستين علائم از يك حفره ی كوچك، آن را با پركردن ترميم­ خواهدكرد و نياز به درمان پيچيده تر رفع ­مي­شود.

 

 

 

درمان روکش استيل دندان شیری

وقتی دندان شيری دچار پوسيدگی گسترده مي­شود و استفاده از ساير مواد پركننده موفقيت آميز نيست، توصيه آكادمی دندانپزشكی كودكان (AAPD) حفظ دندان با روکش استيل است، بالاخص اگر دندان به درمان پالپوتومی رسيده باشد. دندانپزشك پس از رفع پوسيدگی، روکش پيش ساخته از استيل را با دندان متناسب خواهدكرد و آن را می چسباند. برخی مزايای اين قبيل روکش ها بشرح ذيل هستند:

  • بادوام اما ارزان
  • حفاظت پوشش كامل برای دندان
  • حساسيت بسيار كم
  • احتمال كمتر به درمان مجدد
  • موفقيت بيشتر نسبت به پركننده های فلزی در كودكان زير 4 سال
  • انتخاب خوبی برای كودكانی است كه به بيهوشی عمومی نيازدارند.
  • غالباً بعنوان حفظ فضا استفاده می شود.

اگر پالپ دندان درگيرشود، دندانپزشك قبل از قرار دادن روکش ، مجبور به انجام پالپوتومی می شود. اما مطمئن باشيد كه اين روش حتی در دندان های دائمی كاملاً شايع است.

مسواك زدن پس از پوسيدگی زودهنگام

اگرچه پوسيدگی دندان قابل پيشگيری است، طبق نگرش سازمان بهداشت جهانی (WHO) همچنان 60 تا 90 درصد كودكان مدرسه ای درسرتاسردنيا دچار پوسیدگی‌های مستلزم درمان هستند. بعنوان والدين می توانيد دندان فرزندتان را از پوسیدگی حفظ كنيد.

اولين كار، اقدام به پيشگيری فوری است. پس از ترخيص از بيمارستان، به تميزی لثه های نوزادتان پس از شيردهی اقدام كنيد. با ظهور دندان و با گذشت زمان، به تميزی با مسواک انگشتی نوزاد ادامه دهيد و از پوسيدگی دندان كودك شيرخوار پيشگيری كنيد، هرگز كودك را با شيشه ی پرشده از آبميوه يا نوشيدنی قند در تختخواب قرارندهيد.

فلورايد بموقع و معاينه

از خميردندان حاوی فلورايد براي تقويت مينای دندان كودك استفاده كنيد. انجمن دندانپزشكی آمريكا مسواك زدن با خميردندان حاوی فلورايد را به اندازه ی يك دانه برنج را در كودكان زير 3 سال و اندازه يك دانه نخود را در كودكان 3 تا 6 سال توصيه مي كند. فقط مطمئن شويد كه کودک خميردندان را قورت نمی دهد! دندان كودك را دوبار در روز مسواك بزنيد و وقتی 2 دندان به اندازه‌ای رشد كردند كه با هم تماس داشتند، مرتباً از نخ دندان استفاده كنيد.

تا تولد يك سالگی، اولين معاينه ی دندانپزشكی را زمان بندی كنيد. انجمن دندانپزشكی آمريكا معاينه ی دندانپزشكی در كودكان را در اين سن پيشنهاد می كند. دندانپزشك با معاينه های منظم دائماً نياز كودك به مكمل های فلورايدی، درمان های فلورايدی داخل مطب، فیشورسیلنت ها و احياناً مراجعه به ارتودنتيست را ارزيابی می كند.

كودكان محافظت دندان را از شما ياد می‌گيرند پس سعی كنيد دندان های سالمتر و درخشانتر داشته باشيد. اما اگر يكی از دندان های كودك تان به روکش استيل نيازدارد، بخاطرداشته باشيد كه گزينه­‌ی خوبی برای سلامت كودك تان، دندان های كودك تان و دندان های دائمی زيرين است.