اطلاعات مفید برای جلوگیری و درمان حساسیت دندان

حساسیت دندان زمانی اتفاق می افتد که دندان نسبت به محرک های حفره دهان واکنش شدید نشان می دهد. دندان معمولی در برابر آب یخ فقط احساس سرما می کند اما دندان حساس با خوردن آب نسبتاَ سرد هم واکنش شدید نشان می دهد و دچار درد می شود.

دندان حساس با تنفس هوای سرد،خوردن نوشیدنی داغ، خوردن شیرینیجات و غذاهای اسیدی(لیموترش) نیز واکنش نشان میدهد.

حساسیت دندان، لثه و مینای دندان به ترتیب از ریشه و عاج در برابر عوامل مخرب و تحریک کننده محافظت می کنند. هرگاه هریک از اجزای محافظ طبیعی دندان اعم از لثه، مینا یا لایه محافظ ریشه آسیب جدی ببینند، عاج دندان عریان می شود. عاج، که یک بافت زنده است، از مجاری لانه زنبوری شکلی تشکیل شده است که مایع داخل آن به طور مستقیم با مغز و عصب دندان در ارتباط است. در صورت عریانی عاج، مایع درون مجاری با محیط دهان مرتبط می شود در نتیجه هرگونه تغییرات دمایی یا تحریکات الکترولیتی موجب حرکت سریع مایع و انتقال پیام عصبی به اعصاب دندان و ایجاد حس درد می شود. از این رو فرد پس از مصرف نوشیدنی های گرم یا سرد، تنفس از دهان به ویژه در هوای سرد و یا خوردن غذاهای ترش یا شیرین، دردی را به صورت تیر کشیدن ناگهانی احساس می کند که اصطلاحا حساسیت دندانی نامیده می شود. اغلب كسانی كه از حساسيت دندان رنج مي‌برند، در رده سنی 20 تا 50 سال هستند.

دلایل ایجاد حساسیت دندان کدامند؟

بیشتر افردی كه دندان‌های حساس دارند،

 1. وقتی كه غذای سرد يا نوشيدنی خنك ميل می كنند، به درد ناگهانی يا مزمن دندان مبتلا می شوند.
 2. تعدادی هم وقتی خوراك يا نوشيدنی داغ مصرف مي‌كنند، درد بيشتري را احساس مي‌كنند.
 3. 51 درصد از كساني كه از حساسيت دندان رنج مي‌برند، تنفس در هواي سرد را علت درد دندان مي‌دانند
 4. 47 درصد پس از خوردن شيريني اين احساس ناخوشايند را تجربه مي‌كنند.

بعضي از كساني كه درد حساسيت دندان را تجربه كرده‌اند، وقتي دندان‌هاي خود را مسواك زده و با آب سرد دهان را شستشو مي‌دهند، درد بيشتري را احساس مي‌كنند

برخي از غذا‌ها و نوشيدنی ها مانند انواع نوشابه‌های گازدار، آبميوه‌های صنعتی، بعضی از ميوه‌ها و سبزيجات و سركه بالزاميك كه امروزه به وفور در رژيم‌های غذايي ما يافت مي‌شوند، حاوي اسيدهايي هستند كه منجر به ساييدن مينای دندان می شوند. به اين شرايط، فرسايش اسيدي دندان مي‌گويند كه پيامدهايی همچون درد، تغيير رنگ يا زرد‌شدن و نازك‌شدن دندان‌ها را به دنبال خواهد‌ داشت. فرسايش اسيدی يكي از عوامل بروز حساسيت دنداني‌ است.

 

راهکارهایی برای جلوگیری از حساسیت دندانی :

 • رعایت بهداشت : برای جلوگیری از بیماری های لثه و حساسیت های دندانی، روزی 2 بار از مسواک و نخ دندان استفاده کنید، از تمیز بودن تمام بخش های دهان خود، از جمله فواصل بین دندان ها و شیار لثه اطمینان حاصل کنید. پيشگيری هميشه بهتر از درمان است. بنابراين توصيه می شود بهداشت دهان و دندان‌های خود را با استفاده صحيح از مسواك و نخ ‌دندان تضمين كنيد. با رعايت بهداشت كامل از شرايطي كه منجر به بيماریهای لثه و دندان مي‌شود جلوگيری نموده و در نتيجه لثه‌های شما دچار عقب‌نشينی نخواهد ‌شد و به اين ترتيب از حساسيت دندان در امان خواهيد ‌بود.
 • مسواک زدن دقیق و با ملایمت : با ملایمت مسواک بزنید و از مسواک هایی که الیاف نرم دارند استفاده کنید. این امر به جلوگیری از بیماری های لثه کمک می کند و مانع از ساییدگی مینای دندان شما می شود. دندان‌های خود را به شدت و بيش از حد مسواك نكنيد. بهتر است از يك مسواك نرم كه برای دندان‌های حساس طراحی شده است، استفاده كنيد.
 • از مصرف غذا و نوشیدنی های اسیدی خودداری کنید.
 • از دندان قروچه و فشار دادن دندان‌ها روی هم خودداری كنيد و اگر به هنگام خواب دندان‌ قروچه مي‌كنيد، از دندانپزشك خود بخواهيد تا شما را درباره استفاده از محافظ دهان و دندان راهنمايي كند.اطلاعات کامل در مورد عوارض و درمان دندان قروچه را اینجا ببینید.
 • از يك خميردندان ضد حساسيت مانند فارمد استفاده كنيد تا حساسيت دندان‌های شما درمان شود.
 • هيچ‌گاه ويزيت دندانپزشك را دست‌كم نگيريد. برای اطمينان از اين‌ موضوع كه علت حساسيت دندان‌ شما بيماریهايی مانند پوسيدگی دندان يا بيماری لثه نيست، به دندانپزشك مراجعه كنيد و توصيه‌های وی درباره روش‌های درمان حساسيت دندان را جدی بگيريد.

نکات کلیدی!!!

از دندان پزشک خود بخواهید تا خمیردندان های مخصوص حساسیت دندانی را به شما معرفی کند. اما بطور کلی خميردندان‌های ضد حساسيت فارمد مشكل حساسيت مزمن يا مقطعي دندان‌های شما را رفع خواهند‌كرد. اما اگر نگران اين موضوع هستيد كه حساسيت دندانی شما به بيماري جدی تری تبديل شود، حتما براي يك وقت ملاقات با دندانپزشك يا متخصص بهداشت دهان و دندان برنامه‌ريزي کنید.

 • خمیردندان دندان های حساس فورامن Foramen
 • خمیردندان ضد حساسيت Professional Sensitive 75ml Oral B
 • ژل سنسی کین مناسب دندانهای بسیار حساس Sensi Kin

– در نظر داشته باشید كه از علائم حساسيت دندان، دردی آزاردهنده است كه اغلب برای فرد به وجود مي‌آيد. اين احساس درد معمولا با استفاده از يك مسواك نرم، تغيير روش مسواك‌زدن و خميردندان مخصوص دندان‌های حساس، كم‌رنگ‌ خواهد شد.

 

درمان دندان پوسیده

تهیه خمیردندان های ضدحساسیت و روزی 2بار استفاده از آن ها حساسیت دندان شما را از بین می برد.اگر بعد از مدتی استفاده متوجه شدید که دندان هایتان هنوز حساس است به دندانپزشک مراجعه کنید.

بعضی مواقع دندان شما بدون آنکه دچار پوسیدگی یا عفونت باشد درد می گیرد. در چنین مواردی، این حساسیت دندان است که سبب دندان درد شده است.

راه های گوناگون برای جلوگیری از بروز حساسیت وجود دارد که از مهمترین آنها رعایت بهداشت کامل دهان و دندان می باشد. قدم اول در رعایت بهداشت، روزانه دو بار مسواک زدن با استفاده از مسواک تقریبا نرم و خمیردندان حاوی فلوراید است. البته روش مسواک زدن نیز باید درست و مناسب باشد.

لینک های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *