بهداشت دهان و دندان کودکان
بهداشت دهان و دندان کودکان

چگونه به فرزندانم در مراقبت از دندان و پيشگيری از پوسيدگی كمك كنم؟

آموزش صحيح مراقبت دهان و دندان در کودکی يك سرمايه گذاری روی سلامت وی با سود طولانی مدت در طی زندگی است. می توان با ذكر مثال شروع كرد: مراقبت خوب از دندان اين پيام را ارسال می كند كه سلامت دهان چيز ارزشمندی است. و هرچيزی كه سبب لذت بخش كردن آن می شود، مثل مسواك زدن همراه با كودك يا اجازه دادن برای انتخاب مسواك خودش، مراقبت دهانی مناسب را ترغيب می كند.

 

براي كمك به محافظت دندان و لثه ها و كاهش ريسك پوسيدگی ها، اين مراحل ساده را به كودك آموزش دهيد:

مسواك زدن 2 بار در روز با خميردندان حاوی فلورايد برای رفع پلاك دندانی كه علت اصلی پوسيدگی دندان است.

نخ دندان روزانه برای رفع پلاك از بين دندان و زير خط لثه ، قبل ازاينكه بصورت جرم سخت شوند. وقتی جرم تشكيل می شود، فقط با جرمگیری قابل رفع است.

مصرف رژيم غذايی كاملاً متعادل ، غذاهای قندی و نشاسته ای را محدود می‌كند كه اسيدهای پلاك را توليد می‌كنند و سبب پوسيدگی می شوند. وقتی اين غذاها را می خوريد، سعی كنيد آنها را همراه با وعده ی غذايی تان بخوريد ، بزاق بيش ازحد توليد شده درطی يك وعده غذايی به شستشوی غذا از دهان كمك می كند.

از محصولات دندانی حاوی فلورايد ازجمله خميردندان فلورايدی استفاده كنيد.

كودك را برای معاينه های منظم نزد دندانپزشك ببريد.

 روش‌هایی كه می توانم به فرزندم مسواك زدن را نشان دهم چه می باشند؟

حتما جلوی چشم بچه ها مسواک بزنید تا از کودکی با دیدن شما بفهمند که این کار مهم و روزانه است.از کتاب ، CD ، بازی های دیجیتال و … برای آشنایی کودک با مسواک و نخ دندان استفاده نمایید.

شايد بهتر باشد بر فرزندانتان نظارت كنيد تا وقتی اين مراحل ساده ملكه ی ذهنشان شود.

  • از خميردندان فلورايدی به اندازه ی نخود استفاده كنيد. مراقب باشيد كه فرزندتان آن را قورت ندهد.
  • ابتدا با استفاده از مسواكی با برس نرم ، سطح داخلی هر دندان را مسواك بزنيد، درجايی كه پلاك غالباً انباشته می شود. پشت و جلو دندان را به آرامی مسواك بزنيد.
  • سطوح بيرونی هر دندان را تميز كنيد. مسواك را درامتداد خط بيرونی لثه زاويه بدهيد.
  • سطح جويدن هر دندان را مسواك بزنيد.
  • از نوك مسواك برای تميزی پشت هر دندان جلويی، هر دو سمت بالا و پايين استفاده كنيد.
  • مسواك زدن زبان برای کودکان هميشه جالب است ، آن را فراموش نکنید.

كشيدن نخ دندان برای فرزندم را از چه زمانی شروع می شود؟

چون نخ دندان ذرات غذايی و پلاك بين دندان را رفع می كند كه با مسواك زدن به تنهايی ممكن نيست، با شروع 3 سالگی بايد برای فرزندتان نخ دندان بكشيد. اکثر كودكان تا رسيدن به 8 سالگی می توانند به تنهايی نخ دندان بكشند.

فیشور سیلانت چيست  و چگونه بدانم كه فرزندم به آن نيازدارد؟

ماده فیشور سیلانت یک نوع کامپوزیت مایع است که  مانعی بسيار موثر درمقابل پوسيدگی زود هنگام  ایجاد می كند. فیشور سیلانت‌ها پوشش های کامپوزیتی نازکی  هستند كه برای مسدود کردن شیار های عمیق سطوح جونده دندان دائمی كودك استفاده می شوند، درجايی كه بيشترين پوسيدگی ها شكل می گيرند. كارگذاشتن فیشور سیلانت دردناك نیست، نیاز به تراشیدن دندان و بی حسی ندارد و درطی يك جلسه انجام می شود. دندانپزشك به شما در مورد فايده ی اين فیشور سیلانت‌ها بیشتر می گويد.

فلورايد تراپی چيست و چگونه بدانم كه فرزندم مقدار مناسبی فلورايد دريافت می كند؟

فلورايد تراپی از بهترين راه ها برای كمك به پيشگيری از پوسيدگی دندان است. فلورايد در طبيعت يافت مي شود و با مينای دندان به منظور تقويت آن تركيب می شود. دندانپزشك  كودك پس از تمیز کردن و برساژ دندانها ،  ژل یا لاک مخصوص فلوراید (وارنیش فلوراید) را روی دندانها قرار می دهد و به والدین توصیه می کند که تا نیم ساعت کودک جچیزی نخوذد و دهانش را نشوید.

رژيم غذايی در سلامت دهان فرزندم چقدر اهميت دارد؟

يك رژيم متوازن بمنظور مقاومت دندانها درمقابل پوسيدگی در فرزندتان ضروری است. رژيم غذايی كودك علاوه بر طيف وسيع ويتامين ها و موادمعدنی بايد حاوی كلسيم و فسفر كافی و سطوح مناسب فلورايد باشد.

اگر فلواريد بزگترين عامل پيشگيری پوسيدگی در فرزندتان باشد، شیرینی جات و ترشی ها بزرگترين دشمن هستند. قندها و نشاسته ی موجود در بسياری از غذاها و اسنك ها مثل كلوچه ها، آب نبات ها، ميوه های خشك، نوشابه ها، چوب شور و چيپس سيب زمينی با پلاك روی دندان تركيب می شوند و اسيد توليد می‌شود. اين اسيدها به مينای دندان حمله می‌كنند و به پوسيدگی منجر می‌شود.

هر حمله‌ی پلاك حدوداً 20 دقيقه پس از خوردن اسنك يا وعده‌ی غذايی طول می كشد. حتی اندكی جويدن چنين غذاهايی می‌تواند اسيد توليدكند. بنابراين بهترين راه، محدودكردن تنقلات بين وعده های غذايی است.

اگر دندان فرزندم دچار شكستگی شود يا به دندان ضربه وارد شود چه بايد كرد؟

با هرگونه ضربه به دهان فرزندتان، بايد فوراً با دندانپزشك تماس بگيريد. دندانپزشك سطح درگير را بررسی خواهدكرد و درمان مقتضی را تعيين می كند.

اگر فرزندتان در دندان شكسته، ترك خورده يا خردشده احساس درد دارد،  تا زمان معاينه، به او مسكن بدهيد. درصورت امكان، آن قسمت از دندان شكسته را  در گاز استریل مرطوب یا سرم فیزیولوزیک یا شیر و حتی آب معمولی نگهداريد و به دندانپزشك بدهيد.

اگر دندان از دهان خارج شده است در اسرع وقت دندان را به دندانپزشك برسانید. تا حدامكان به دندان دست نزنيد. دندان پاك يا تميز نكنيد. دندان را تا رساندن به دست پزشك، در شير يا آب نگهداريد.