ارتودنسی شفاف(نامرئی)
ارتودنسی نامرئی

برای انجام درمان ارتودنسی سیستم‌های مختلفی طراحی شده است. یکی از محبوب‌ترین انواع سیستم‌ها، سیستم‌های ارتودنسی نامرئی است. همان طور که از نام آن پیداست علت محبوبیت آن عدم جلب توجه و غیر قابل مشاهده بودن آن است. بسیاری از متقاضیان درمان ارتودنسی به دلیل موقعیت اجتماعی تمایلی ندارند از براکت فلزی استفاده کنند و نمی‌خواهند با دندان‌های سیم‌ کشی بیرون بروند. به همین علت با توجه به نیازها و شرایط مختلف بیماران، انواع مختلف ارتودنسی نامرئی طراحی شده است.

 

انواع روش‌های ارتودنسی نامرئی:

  • براکت سرامیکی

براکت سرامیکی سیستم مشابه براکت فلزی است با این تفاوت که به جای نگینهای فلزی در آن از نگینهای سرامیکی استفاده می‌شود که سفید رنگ و یا شفاف هستند بنابراین در زمینه سفید رنگ دندان استتار کرده و دیده نمی‌شوند. اگر چه این سیستم براکت کاملاً نامرئی نیست اما به علت کارایی بالا و قابلیت استفاده در موارد پیچیده درمانی، مورد توجه قرار گرفته است. در بسیاری از موارد، از سیم سفید رنگ به عنوان سیم ارتودنسی استفاده می‌شود تا براکت هر چه کمتر جلب توجه نماید. هزینه براکت سرامیکی بیشتر از براکت فلزی است اما از مزیت مهم زیبایی بیشتر برخوردار است. براکت سرامیکی را باید خوب تمیز کنید تا دچار تغییر رنگ و لکه نشود.

 

  • براکت پشت دندانی

براکت پشت دندانی در واقع همان سیستم براکت فلزی است با این تفاوت که به جای این که در سطح جلوی دندان ها نصب شود، به سطح پشتی دندان‌ها چسبانده می‌شود. به همین علت اصلاً در معرض دید قرار ندارد و کسی متوجه سیم‌ کشی دندان‌های شما نمی‌شود. براکت پشت دندانی ممکن است هزینة بیشتری در مقایسه با براکت فلزی معمولی داشته باشد چرا که نصب آن سخت‌تر بوده و تنظیم آن بیشتر طول می‌کشد. با این حال براکت پشت دندانی نامرئی بوده و برای بسیاری از افراد مناسب است. توجه داشته باشید براکت پشت دندانی ممکن است در ابتدا مشکلاتی در گفتار و تلفظ واژه ‌ها ایجاد نماید اما با تمرین می‌توانید خیلی زود به آن عادت کرده و درست صحبت کنید.

 

  • الاینر شفاف یا اینویزالاین

الاینر شفاف که معروف‌ترین برند آن اینویزالاین نام دارد، مجموعه ای الاینر یا تری شفاف است که دندان‌ها را در بر میگیرد. اینویزالاین هیچ بخش فلزی ندارد و از جنس پلاستیک ساخته شده است به همین علت نامرئی بوده و به سختی کسی متوجه آن می‌شود. هر دو هفته یک بار باید الاینر را عوض کنید و الاینر جدید استفاده کنید. الاینر شفاف بر خلاف سایر سیستم‌های براکت به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود و ثابت نیست بلکه بیمار هر زمانی که بخواهد می‌تواند آن را از دهان خارج کند. با این حال باید توجه داشته باشید هزینه آن ممکن است بیشتر از روش‌های دیگر باشد.