ارائه روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان
ارائه روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

طبق آمار درصد قابل توجهی از کودکان 2 تا 11 ساله دچار پوسیدگی دندان‌های شیری می‌شوند. بسیاری از کودکان حداقل یک دندان شیری پوسیده دارند. همین امر باعث نگرانی کارشناسان بهداشت و والدین و احساس نیاز به اطلاع ‌رسانی و پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان شده است.

 

 

چه عواملی باعث پوسیدگی دندان در کودکان می‌شود

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های داخل دهان فعالیت گسترده ‌ای پیدا کرده و در اثر فعالیت آنها اسید تولید می‌شود که باعث حل شدن مینای دندان و ایجاد کرم خوردگی و پوسیدگی می‌گردد. علت اصلی پوسیدگی دندان عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان است.

یکی از دلایل متداول پوسیدگی دندان در کودکان شیرخوار، این است که در هنگام خواب شیشه شیر، آب قند یا آبمیوه در دهان آن‌ها می‌ماند. در چنین شرایطی قند موجود در نوشیدنی به مدت طولانی در تماس با سطح دندان‌ها باقی می‌ماند. حاصل آن نوع پوسیدگی به نام پوسیدگی شیشه شیر است.

عادت‌های نامناسب تغذیه نقش اصلی در پوسیدگی دندان در کودکان دارند. مکیدن آبنبات، جویدن آدامس حاوی قند و شکلات و انواع خوراکی‌های شیرین به مدت طولانی باعث فعالیت طولانی مدت باکتری‌ها و فرصت کافی برای پوسیدگی دندان می‌شود.

 

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

برای جلوگیری از کرم خوردگی و پوسیدگی دندان در کودکان، نباید اجازه بدهید کودک پیش از خواب چیزی بخورد یا بنوشد. در مورد کودکان شیرخوار نباید بگذارید شیشه شیر در دهان کودک بماند. اگر می‌خواهید به کودک پیش از خواب نوشیدنی بدهید یا با دادن بطری شیر به دست او کمک کنید راحت تر بخوابد، آب بهترین گزینه است. در صورتی که لازم است کودک شیر یا هر نوشیدنی شیرین دیگری مصرف کنند، توصیه می‌شود به جای تدریجی و آرام آرام نوشیدن، آن را سریع تر بخورد. این کار باعث می‌شود مدت زمان قرار گیری دندان‌ها در معرض قند کاهش یابد.

حتماً هر روز دندان‌های کودک باید مسواک زده شود.

از دادن زیاد خوراکی ها و غذاهای شیرین به کودک خودداری کنید.

غذاهایی که اسید زیادی دارند مانند ترشی در صورت مصرف زیاد و طولانی باعث دست رفتن مینای دندان شده و احتمال پوسیدگی را افزایش می‌دهد.

از زمانی که اولین دندان کودک بیرون می‌زند، چکاپهای منظم دندانپزشکی را شروع کنید تا در صورت بروز اولین علایم مشکلات دهان و دندان دندان‌پزشک آن را شناسایی نموده و درمان نمایید.

در مورد کودکان شیرخوار با استفاده از مسواکی با موهای نرم، روزی دو مرتبه دندانهای او را مسواک بزنید به خصوص پس از خوردن غذاهای حاوی قند.

توجه داشته باشید تا دو سالگی نباید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. مگر این که مطمئن باشید می‌تواند مواد خمیر دندان را از دهان بیرون بریزد و آن را نمیبلعد. زیادی فلوراید در دوران رشد دندان‌ها باعث وضعیتی به نام فلوروز می‌شود.

هنگامی که کودک به سنی رسیده که می‌تواند خمیر دندان را پس از مسواک زدن بیرون بریزد، از خمیر دندان‌های ملایم مخصوص کودکان استفاده کنید.

کودک برای مسواک زدن باید  با حرکات جارویی ملایم تمام سطح دندان تا خط لثه را جارو کند. برای هر بار مسواک زدن باید حداقل دو دقیقه زمان صرف شود.

روشهای پیشگیری از پوسیدگی دندان در مرکز دندانپزشکی کودکان کسری :

روش های زیر توسط دندانپزشک کودکان انجام می شود و در کنار رعایت بهداشت،نقش بسیار موثری در جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان دارد.

۱-برساژ  و فلورایدتراپی

۲-به کار بردن شیاربند یا فیشورسیلنت

۳-تجویز خمیر ضد پوسیدگی GC Tooth mousse